۱۰ مرکز واکسیناسیون برای تزریق دوز چهارم واکسن کرونا فعال هستند/ توسعه مراکز درمانی در مناطق کم‌برخوردار در راستای خدمات‌رسانی به اقشار ضعیف جامعه

حاجی‌نورمحمدی از فعالیت ۱۰ مرکز سیار و ثابت در مناطق شهر تهران با هدف تزریق دوز یادآور و مرحله چهارم واکسن کرونا در شهر تهران با همکاری شهر سالم خبر داد.

امیر حاجی‌نورمحمدی در گفت و گو با خبرنگار شهر گفت: در مجموع از زمانی که شهرداری تهران به عنوان بازوی کمکی وزارت بهداشت کار انجام واکسناسیون را در میان پرسنل شهرداری و شهروندان تهرانی از تاریخ ۲۳ مرداد ماه ۱۴۰۰ شروع کرد تا به امروز ۸۰۰ هزار دوز واکسن به پرسنل و شهروندان تهرانی تزریق شده است.

وی با اشاره به اینکه طبق اعلام وزارت بهداشت دوز چهارم واکسن کرونا یا دوز یادآور باید تزریق شود و یک الزام در کشور قلمداد شده است، افزود: با توجه به اینکه متولی تزریق واکسن در کشور وزارت بهداشت است اما ما در شهرداری تهران کارهای لازم برای تزریق دوز یادآور را به پرسنل شهرداری و شهروندان تهران در ۱۰ مرکز سیار و به نوعی ثابت در بخش های مختلف شهر تهران شروع کرده ایم.

مدیرعامل شرکت شهر سالم با بیان اینکه مراکز تزریق واکسن یادآور در واقع وسایل نقلیه ای است که مردم و پرسنل با مراجعه به آن و یا مراجعه این خودروها به محل های مورد نظر اقدام به تزریق واکسن به متقاضیان می کنند، ادامه داد: در طول این مدت ۵۰۰۰ دوز واکسن مرحله چهارم تزریق شده است.

وی با اشاره به واحدهای سیار تزریق واکسن یادآور در شهر تهران بیان کرد: حضور مراکز سیار در ایستگاه های آتش نشانی و یا در کنار ساختمان شهرداری مرکزی و چند مرکز درمانی تحت پوشش شرکت انجام می شود. به نوعی می توان گفت سیار بودن این مراکز به این صورت در نظر گرفته شده است که با توجه به اینکه در درجه اول خدمات رسانی به پرسنل شهرداری تهران را در اولویت قرار داده ایم، این مراکز در کنار مجموعه های شهرداری تهران حضور دارند؛ این در حالی است که افراد خارج از شهرداری نیز در صورت تمایل می توانند درخواست خود را به ما اعلام کنند تا مراکز سیار برای انجام واکسناسیون کارکنان آنها نیز به محل های تعیین شده مراجعه کنند.

امیر حاجی‌نورمحمدی با بیان اینکه واکسن هایی که برای تزریق استفاده می کنیم، واکسن های متداول و موجود در کشور است، یادآور شد: واکسن های مورد نیاز از دانشگاه مربوطه در اختیار شهر سالم قرار می گیرد. همچنین ما زنجیره سرد نگهداری از این واکسن را رعایت می کنیم و بعد از تزریق نیز اطلاعات در سامانه وزارت بهداشت ثبت می شود. از همه مهمتر اینکه در زمان تزریق واکسن اطلاعات مربوط به آن را در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهیم تا اگر محدودیتی در تزریق واکسن مورد نظر داشته باشند، مشکلی پیش نیاید.

وی در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر واحدهای سیار تزریق واکسن در مراکز درمانی مناطق ۳، ۵، ۶، ۱۰ و ساختمان مرکزی شهرداری تهران حضور دارند. البته در سنوات گذشته نیز به این صورت بوده است که افراد غیر از پرسنل شهرداری تهران نیز میتوانند با مراجعه به این مراکز از خدمات تزریق واکسن شهرداری تهران و شرکت شهر سالم استفاده کنند. در واقع اطلاع رسانی های لازم به شهروندان برای مراجعه به این مراکز صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت شهر سالم در ادامه صحبت های خود گفت: آمارها نشان می دهد حدود ۴۰ درصد از ۵۰۰۰ نفری که تاکنون از خدمات شرکت شهر سالم در تزریق واکسن استفاده کرده اند، جزو پرسنل شهرداری تهران نبوده اند.

وی با اشاره به سایر برنامه های خدمات درمانی شرکت شهر سالم افزود: با توجه به شرایط کرونا مسائل و موضوعات بهداشتی در مراکز زیر مجموعه شرکت شهر سالم تحت الشعاع این مساله بود اما در مجموع تکلیف ما در شهرداری این است که پایش سلامت پرسنل و کارکنان شهرداری تهران را انجام دهیم که این مساله در زمان شیوع اپیدمی کرونا در حوزه غربالگری کارکنان در زمینه بیماری کووید ۱۹ انجام شد.

حاجی‌نورمحمدی ادامه داد: با توجه به اینکه امسال خوشبختانه اپیدمی کرونا به نسبت سنوات گذشته کمتر شده است، پایش سلامت کارکنان و پرسنل شهرداری را دوباره شروع کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه بخشی از جامعه هدف ما نیروهای کارگری است، بیان کرد: تاکنون پایش سلامت حدود ۱۲۰۰۰ نفر از پرسنل و کارگران شهرداری انجام شده است و در صورت نیاز به نظام ارجاع نیز معرفی شده اند تا اگر به خدمات درمانی پیشرفته تری نیاز داشته باشند، بدون پرداخت هزینه ای این خدمات را دریافت کنند.

مدیرعامل شرکت شهر سالم با بیان اینکه موضوع بحث پایش سلامت کارکنان شهرداری مهمترین وظیفه شرکت شهر سالم است، یادآور شد: همچنین در مجموعه شهر سالم معاونت پیشگیری و درمان وجود دارد که این معاونت دارای ۲۴ برنامه کاری است که از رفت و روب و وسایل مکانیزه گرفته تا مراکز اسکان کارگری را شامل می شود. با مطالعات علمی که در این حوزه ها انجام می شود، موضوعات بهداشتی را در حوزه های مختلف شهرداری رصد می کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه موضوع سلامت یکی از مهمترین شعارهای این دوره مدیریت شهری تهران محسوب می شود، تاکید کرد: با توجه به اهمیت سلامت محوری در شهرداری تهران باید بتوانیم هزینه های تامین سلامتی را در میان کارکنان شهرداری کاهش دهیم.

حاجی‌نورمحمدی در ادامه صحبت های خود گفت: با توجه به اینکه نگاه شهردار تهران و به طور کلی مدیریت شهری پایتخت، خدمات رسانی به اقشار ضعیف جامعه است، یکی از برنامه های شرکت شهر سالم توسعه مراکز درمانی در مناطق کم برخوردار مانند ۱۱، ۱۵ و ۱۸ است تا خدمات رسانی در حوزه درمان و بهداشت را در این محدوده ها بیشتر کنیم.

وی با اشاره به احیای دوباره سامانه ۱۸۴۲ افزود: سامانه ۱۸۴۲ به نوعی پاسخگوی نیازهایی است که می تواند موضوعات درمانی را به صورت غیر حضوری ساماندهی کند. به نوعی این سامانه در دوره جدید مدیریت شهری دوباره احیا شد و توانستیم با راه اندازی مجدد آن یک مرکز هماهنگی واقعی در حوزه درمانی ایجاد کنیم.

مدیرعامل شرکت شهر سالم ادامه داد: در حال حاضر ۱۹ مرکز درمانی زیر مجموعه شهر سالم که در شهر تهران وجود دارد به این سامانه متصل شده اند که خدماتی مانند ویزیت در خانه و یا امور مربوط به انتقال بیمار به مراکز درمانی تخصصی را دنبال و خدمات مشاوره ای لازم را به پرسنل شهرداری ارائه می دهند.

به گفته وی؛ همچنین در نظر داریم تا با اتصال مرکز سلامت روان شهرداری تهران، حوزه خدمات رسانی سامانه ۱۸۴۲ را گسترش دهیم.

حاجی‌نورمحمدی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از بخش های سامانه ۱۸۴۲ بخش شکایت و پیشنهاد است که به نوعی دسترسی متقاضیان که عمدتا پرسنل و کارکنان شهرداری تهران هستند را بسیار راحت تر کرده است تا بتوانیم خدمت رسانی مطلوب را انجام دهیم.

انتهای پیام/

۱۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳
کد خبر: 25460

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =