۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷
کد خبر: 2581

رئیس کمیته سلامت شورای شهر:

حضور کووید ۱۹ بلندمدت است مشاغل مهیا شوند

۷ هزار و ۱۶۷ بیمارکرونایی در بهشت زهرا دفن شده اند
حضور کووید ۱۹  بلندمدت است مشاغل مهیا شوند

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: مشاغل باید خود را با شرایط حضور بلند مدت کووید ۱۹ مهیا کنند، مثلاً رستوران ها باید بتوانند در فضای باز فعالیت کنند و به باغ ها منتقل شوند و یا از مشتریان خود در فضای پیاده رو پذیرایی کنند. نباید بنشینیم و تماشاگر از بین رفتن تعاملات اجتماعی باشیم بلکه باید بفکر شیوه جدیدی برای آن باشیم و فکر کنیم اگر بخواهد از این بدتر شود باید چکار کرد.

به گزارش خبرنگار شهر، ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود در جلسه روز یکشنبه -۲۹ تیر- شورای شهر گزارشی از پراکندگی ویروس کرونا در تهران را ارائه کرد.

خدا کرمی با اشاره به اپیدمی هایی که در ایران تجربه شده است، گفت: طاعون در سال های  ۶۲۸-۶۲۷ میلادی، مرگ نیمی از جمعیت در زمان ساسانیان را در پی داشت. آبله در سال ۱۲۳۷ هجری شمسی و طاعون قرن ۱۴ میلادی در ایران مرگ یک سوم جمعیت را  به دنبال داشت. آخرین اپیدمی در کشور سارس در سال ۲۰۰۳ و آنفلوآنزای پرندگان در سال ۲۰۰۵ بود.

سابقه ورود کرونا به ایران خیلی قبلتر از تاریخ اعلامی نهادهای رسمی است

او ادامه داد: ورود  ویروس کرونا به ایران در تاریخ ۲۰ فوریه یعنی ۳۰ بهمن ماه گزارش شده است. اولین مرگ کرونا ویروس در تهران در تاریخ اول اسفند بود که این نشان می‌دهد ورود کرونا به ایران خیلی قبل‌تر از تاریخ رسمی اتفاق افتاده است. امروز بیش از ۷ هزار و ۱۶۷ مورد از کسانی که به این ویروس آلوده شده‌اند، در بهشت زهرا آرام گرفته‌اند.

خداکرمی گفت: توصیف اپیدمیولوژی و شاخص‌های دموگرافیک کووید ۱۹ جدید در تهران بزرگ با استناد به داده‌های جمعیت تحت پوشش سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در تهران انجام شد. ما دانشگاه بقیه‌الله و دانشگاه‌های ارتش را وارد مطالعه نکردیم و مطالعه تنها در سه دانشگاه علوم پزشکی صورت گرفت و از اول اسفند تا ۱۴ فروردین فعلا فاز اول آن امروز گزارش می‌شود و فاز دوم آن در دست بررسی است. متاسفانه در یک ماه اخیر ۱۴ هزار نفر در بیمارستان بستری شده‌اند.

او گفت: هدف ما این بود که ببینیم وضعیت اپیدمی در طول زمان در تهران چگونه پیش رفته است. یافته‌های ما نشان داد که از ۱۴ فروردین در این مطالعه  ۲۷۵ هزار نفر شرکت کردند. یعنی علائم ویروس را داشتند. اما در طول انجام این مطالعه، تعداد  سه هزار و ۶۹۶ نفر از بیماران در تهران که نتیجه تست پی سی آر آن‌ها مثبت قطعی بوده است وارد مطالعه شدند. از تعداد کل افراد مورد مطالعه ۵۵۰ نفر معادل ۱۴.۹ درصد فوت شدند که نشان می‌دهد میزان کشندگی بیماری در موارد بستری ۱۴.۹ درصد بوده است. از کل افراد ۱۵۳۰ نفر (۴۱.۴%) بهبود پیدا کردند و ۱۶۱۹ نفر باقی‌مانده تا زمان جمع‌آوری اطلاعات این مطالعه تحت درمان بوده‌اند. جالب است که که میانگین سن ابتلا ۵۷ سال و ۴ ماه بود. کم سن ترین مورد قطعی تا تاریخ ۱۴ فروردین در یک کودک یک‌ساله همین‌طور مسن‌ترین نمونه فردی صدساله بوده است.

آمار بالای ابتلا بین دیپلمه ها و متاهل ها

خداکرمی گفت: از نظر تحصیلات ۶۲ درصد مبتلایان  زیر دیپلم بودند و جالب این است که میزان مرگ هم  بین آن‌ها بیشتر بوده است. همچنین متاهل‌ها بیشترین میزان ابتلا و ۴۲ درصد آن‌ها سرپرست خانوار بودند. یعنی نیروی کار خود را از دست می‌دهیم.

او ادامه داد: مطابق بررسی‌ها متاسفانه هیچ منطقه‌ای در تهران موفق به کنترل ویروس نبوده است. در کشور هم هنوز نتوانسته‌ایم، مطابق دیگر کشورهای جهان این بیماری را کنترل کنیم. در اوسط اردیبهشت ۹ مرگ در تهران داشتیم، ولی دیروز ۱۰۱ مرگ در تهران ثبت شد و این نشان می دهد سطح ابتلا رو به افزایش است.

خدا کرمی بیان کرد: بیشترین مراجعه همراه با سرفه و تب بود. در میان فوت شدگان تب بیشتر بوده و مهم‌ترین دلیل مراجعه تنگی نفس و دیسترس تنفسی گزارش شده است. بیشترین مبتلایان بیماری زمینه‌ای در تهران فشارخون بوده است.۲۲ درصد از افراد مورد تحقیق به دلیل ارتباط با فرد مبتلا، آلوده شدند و ۶۷ درصد هم سابقه شرکت در اجتماعات را داشتند.
هدف غایی ما این بود که پراکندگی ویروس در تهران چگونه است.

این عضو شورای شهر گفت: مبتلایان به کووید ۱۹ تقریباً تمامی مناطق تهران را فراگرفته‌اند. گرچه تا حدودی در نواحی شرقی تعداد مبتلایان از تراکم بیشتری برخوردار است این در حالی است که موارد فوتی از الگوی مکانی خاصی پیروی نمی‌کند اما در همین حال بیشتر موارد ترخیص شده در نواحی غربی یا به گرایش به غرب است. تراکم موارد ابتلا در برخی مناطق پرتراکم جمعیتی مانند مناطق ۴ و ۸ و ۱۳  و همین‌طور وجود برخی خوشه‌های بیماری در محله‌هایی مانند تهرانپارس، خیابان‌های آیت و پیروزی از نکات قابل‌توجه است. برعکس فراوانی کمتر ابتلا و مرگ در مناطق غربی تهران مانند مناطق ۹ و ۱۸ و ۲۱ و ۲۲ از یافته‌های مطالعه است. هرچند در این مناطق هم خوشه‌هایی از ابتلا در نواحی شرقی منطقه ۱۸ و شرقی منطقه ۲۱ دیده می‌شود.

خداکرمی ادامه داد: از آنجا که کل کشور درگیر مقابله با کووید ۱۹، بیشترین اولویت ما کمک به حفظ امنیت و سالم ماندن شهروندان و  برآورده شدن نیازهای بهداشتی، اجتماعی، روانی و عاطفی خانواده هاست. برای کمک به رفع چالش های نوظهور این بیماری همه گیر، مدیریت شهری دو وظیفه مهم دارد: اول اینکه  باید تمامی منابع، ابزار و اطلاعاتی را که برای حمایت از خانواده بزرگ کارکنان شهرداری که در محل کار  و یا دور کار در خانه هستند گردآوری کند و برای حفظ کارگران و نیروهای خدماتی خود برنامه ای دقیق داشته باشد. دوم برای مدیریت امروز و فردای شهر تهران در شرایط اپیدمی برنامه ریزی کند.

او گفت: قبل از همه گیری ویروس کرونا، مشوق کارآفرینانی بودیم که بتوانند شغل های خدماتی کافی ایجاد کنند، حمایتگر شرکت های دانش بنیان بودیم، بطوریکه فضا و مکان در اختیار آنها قرار گرفت تا نخبگان جوان بتوانند پناهگاه امنی برای بروز خلاقیت و کار آفرینی داشته باشند. به فکر گسترش بازارهای روز و زیست شبانه و گردشگری سنتی و گسترش تعاملات اجتماعی بودیم اما اگر همه گیری کوید ۱۹ ادامه یابد و به بخشی از زندگی عادی ما تبدیل شود  نه تنها تعاملات انسانی ترسی بیشتر از شادی ایجاد می کند و بسیاری از مشاغل از بین خواهد رفت بلکه هزاران شغل خدماتی ناپدید می شوند.

او افزود: ما در قرنی پر رفاه زندگی می کنیم و فراموش کردیم که چگونه طاعون در دو همه گیری گسترده نیمی از جمعیت کشور ما و جهان را از بین برد. در این قرن امن، مشاغل از مزارع به کارخانه ها و از آنجا به بخش خدمات منتقل شدند. امروز کسب و کارهای کوچک، خرده فروشی، خدمات تفریحی، اوقات فراغت و گردشگری در خط مقدم آسیب از این همه گیری قرار دارند. شاید تنها فرصت جلوگیری از رکود بازار کار در تهران، برنامه ریزی برای تقویت سرمایه گذاری هوشمندانه ضد پاندمی در زیرساخت های مراقبت های بهداشتی و تآسیس پردیس سلامت شهر تهران است تا این شیوع وحشتناک بتواند از ما دور شود. باید بفکر تهیه برنامه هایی باشیم که دارای اولویت بندی اقتصاد دایره ای، مقاومت در برابر  تغییرات آب و هوا و رفع تبعیض و نابرابری باشد.

خداکرمی بیان کرد: چالشی که امروز با آن روبرو هستیم این نیست که آیا شهرها همچنانکه ما آنها را می شناسیم زنده خواهد ماند یا نه. سؤال این است که آیا ما برای تبدیل شهرها به مکانی امن تر، در دسترس تر و مقاوم تر رؤیا و چشم اندازی داریم؟. نیازمند فراخوانی هشدار دهنده و بیدار باش برای تجدید نظر در الگوی اقتصادی و بازبینی نحوه زندگی خود هستیم وبیماری ناشی از اپیدمی کورنا ویروس این فراخوان بیدار باش را نه تنها به ما که به همه جهان داده است.  

اولویت تهران؛ تغییر در برنامه ریزی و تحقق مدیریت یکپارچه شهری

او گفت: اولویت اصلی شهر تهران تجدید نظر در برنامه ریزی شهری برای امنیت بیشتر بهداشتی درمانی است. شیوه ارایه خدمات درمانی نیازمند سازماندهی مجدد است و مدیریت یکپارچه شهری در حوزه سلامت را طلب می کند. این ویروس امنیت بهداشتی درمانی تهران ۸ میلیونی با بیشتری تعداد پزشک و پرستار و بالاترین سرانه تخت بیمارستانی را در معرض آسیب قرار داده است و آسیب پذیری توزیع دارو، تجهیزات پزشکی  را بتصویر کشیده است، ضمن اینکه نیاز به تضمین سلامتی بیش از ۳۰ هزار نیروی کار حوزه خدمات شهری را هم یادآوری می کند. ارتقاء فن آوری برای افزایش بهره وری که مدت ها از طرف دولت و شهرداری حمایت می شود با فوریت بیشتری نیاز به گسترش دارد.

او افزود: بطور خلاصه باید گفت بشر در قرن حاضر یک مسیری را رفته که مشکلاتی را هم ایجاد کرده است، ترافیک، گرم شدن هوا، افزایش گازهای گلخانه ای، آلودگی هوا و... دستاورد های شوم پیشرفت تکنولوژی و گسترش شهرها و افزایش امید به زندگی است. این ویروس باعث شده عوارض این مشکلات زودتر خودش را نشان دهد، بعبارتی تهدیدی است که می تواند به یک فرصت طلایی برای بازنگری بسیاری از قوانین و عادات و رسوم ما تبدیل شود.

خداکرمی گفت: اگر نظام آموزش  نمی تواند حضوری برگزار شود یعنی ممکن بود یکروز بدون کرونا ویروس هم اینطور می شد،  بنابراین می بایست زیر ساخت های غیر حضوری را هم فراهم می کرد.   آسیب به یک سری مشاغل جدی است و ضروریست که برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی  این مشاغل سر پا بمانند وگرنه معیشت مردم آسیب می بیند. مشاغل باید خود را با شرایط حضور بلند مدت کووید ۱۹ مهیا کنند، مثلاً رستوران ها باید بتوانند در فضای باز فعالیت کنند و به باغ ها منتقل شوند و یا از مشتریان خود در فضای پیاده رو پذیرایی کنند، نباید بنشینیم و تماشاگر از بین رفتن تعاملات اجتماعی باشیم بلکه باید بفکر شیوه جدیدی برای آن باشیم و فکر کنیم اگر بخواهد از این بدتر شود باید چکار کرد.

او افزود: نکته آخر اینکه بشر ابدی نیست و فنا پذیر است، مرگ حق است، به جای ترسیدن از مرگ با کرونا ویروس، زندگی کردن با آن را بیاموزیم و نگذاریم چشم انداز ما محدود شود به بیمار نشدن و تهیه واکسن و دارو، بلکه برای عبور پر قدرت و هوشمندانه از این سنگلاخ، نیاز است تا با هم بنشینیم و به ترسیم چشم انداز دیگری برای زندگی کردن بیندیشیم. شاید نیاز باشد:تا به  ایرانی بدون مرز اقتصادی فکر کنیم، تجارت آزاد با همسایگان را مرور کنیم وبه پناهندگان و مهاجرین امتیازاتی بدهیم. فکر نکنیم قادریم همه چیز را به کنترل خود در آوریم، دایره مشورتی خود را گسترش دهیم، به شهروندان اعتماد کنیم، امروز ما به دانایی و دانایان یبشتری نیاز داریم، باید شرایط کشور را برای ماندن نخبگان، بازگشت هموطنان مهاجر و توریسمی متفاوت، جذاب کنیم،   ممکن است کرونا ویروس طاعونی باشد که قرار است نصف جمعیت جهان را از بین ببرد، بنابراین نترسیم و با تجدید نظر در شیوه حاکمیت خود، اعتماد به جوانان و دگراندیشان، با صلابت به مقابله همه جانبه با این بحران برخیزیم و رفاه و آسایش مردم را تضمین کنیم.

۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷
کد خبر: 2581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =