تغییرات مهم در میزان بخشودگی عوارض شهری 

شهر: مجموع درآمدی که شهرداری از محل عوارض یا همان شارژ شهری دریافت می‌کند، عدد بزرگی نیست، البته در صورتی که تمامی شهروندان عوارض خود را سالانه و به موقع پرداخت کنند شرایط بهتر خواهد شد. با این حال شهرداری تهران با توجه به شرایط کنونی اقتصادی که مسبب اصلی آن ویروس کرونا بوده است، بخشودگی های تازه ای را در عوارض سال ۱۳۹۸ اعمال کرده است. 

احمد یادگاری، معاون نوسازی اداره کل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار شهر، با اشاره به مصوبه بسته محرک اقتصادی و مهلت پرداخت عوارض کسب و پیشه تا ۳۱ مرداد ۱۳۹۹، این اقدام را در شهرداری تهران بی سابقه عنوان کرد و گفت: برای نخستین بار به تمام معوقات عوارض کسب و پیشه ۱۰ درصد بخشودگی تعلق گرفت، مثلاً اگر در سال ۱۳۸۰ صاحب کسب و کاری، بابت عوارض کسب و پیشه، ۱۰ هزار تومان بدهکار باشد، امروز با تورم موجود، همان ۱۰ هزار تومان سال ۱۳۸۰ را بدون جریمه و با ۱۰ درصد بخشودگی در اصل مبلغ پرداخت می کند.

 او با بیان اینکه تسهیلات تشویقی ارائه شده تا پایان مرداد ماه است، اضافه کرد: برای عوارض کسب و پیشه سال جاری ۱۸ درصد جایزه خوش حسابی در نظر گرفته شده که تا پیش از این، میزان جایزه خوش حسابی ۱۰ درصد بود.

 بر اساس گفته‌های یادگاری؛ بهای خدمات مدیریت پسماند هم که ماهانه ۱.۵ درصد تشویقی داشت؛ هم‌اکنون و با مصوبه شورای شهر تهران تغییر کرده است، در واقع شهروندانی که تا ۳۱ مرداد بهای خدمات مدیریت پسماند ملک خود را پرداخت کنند،  به ازای ماه های باقی مانده سال سه درصد جایزه خوش حسابی می گیرند، یعنی اگر شهروندی درخردادماه اقدام به پرداخت کرده، مشمول ۳۰ درصد تسهیلات و جایزه خوش حسابی شده است، در صورت پرداخت تا پایان تیرماه ۲۷ درصد و در مرداد ۲۴ درصد تسهیلات تشویقی می گیرد. این بخش شامل بهای خدمات همه املاک (واحدهای) مسکونی و غیرمسکونی است.

این مقام مسئول همچنین گفت: درصورتیکه لایحه درآمدهای پایدار تایید شود، ۹ درصد جریمه دیرکرد عوارض شهری به ۲۴ درصدافزایش پیدا خواهد کرد و ضروری است تا در فرصت پیش آمده، شهروندان نسبت به پرداخت تمامی عوارض و بهای خدمات ملک خود اقدام کنند و از این تسهیلات ویژه بهره‌مند شوند.

خبرنگار: فریبا رحمانی

۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
کد خبر: 2583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =