۲۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۱
کد خبر: 26303

اربعین؛ ابر رویدادی جهانی

مهدی برنجی باقری، مدیر گردشگری شهرداری منطقه ۲۲
اربعین؛ ابر رویدادی جهانی

پدیده اربعین به عنوان یک ابررویداد می تواند با نگاه علمی از منظر جامعه شناسی، مردم شناسی، فرهنگ و دین بررسی شود.

این روزها توجه جهانیان به یک رویداد بسیار مهمی جلب شده که آن راهپیمایی اربعین است. این رویداد از منظرهای گوناگون قابل بررسی است و ضرورت دارد از نظر علمی بررسی شود، در ادبیات علمی بین المللی قرار گیرد و به عنوان یک Mega event (ابر رویداد) به آن نگاه شود. در مباحث علمی گردشگری این اصطلاح جا افتاده و کاربرد دارد و رویدادهایی که بیش از یک میلیون نفر مشارکت کننده داشته باشد ابر رویداد گفته می شود و مثال بارز آن از نوع مذهبی مراسم حج است.

اما امروزه ما می توانیم رویداد اربعین را به عنوان بزرگترین رویداد مذهبی بشناسیم . رویدادهایی که اساسا یک ساختار اجتماعی دارند و در بستر فرهنگ های ملی، بین المللی اتفاق می افتند، بیشتر هدف مشخص دارند و نمادهایی هستند که در معانی عمیق فرهنگی به آنها توجه می شود.

وقتی به اربعین نگاه می کنیم ویژگی های منحصر به فردی دارد. یک از ویژگی ها این است که فرهنگ ها، ملیت ها و افراد مختلف در یک دوره زمانی مشخص و با یک هدف مشترک در یک جا جمع می شوند در حالی که این گستره گوناگونی فرهنگ در جاهای دیگر کمتر دیده می شود. مشخصه دیگر این است که قریب به اتفاق افراد در این رویداد مداخله گر هستند نه مشاهده گر در حالی که در بسیاری از رویدادها مانند المپیک و ... که افراد زیادی در آنها حضور دارند، بیشتر افراد مشاهده گر هستند. در رویداد اربعین بیشتر مردم در اجرای مراسم، پذیرایی و اداره برنامه ها نقش مداخله گر دارند و دولت ها به جز هماهنگی در اجرای رویداد نقشی ندارند و در واقع رویداد به مردم متکی است.

امروزه ما می توانیم رویداد اربعین را به عنوان بزرگترین رویداد مذهبی بشناسیم و توجه و نگاه علمی به اربعین می تواند پله ای برای تحقیقات بیشتر باشد.

محققان جامعه شناسی، مردم شناسی، دین و فرهنگ می توانند اربعین  این رویداد را به طور صحیح شناسایی کنند و معرفی آن از این زاویه قابل توجه است که   با تکیه بر مباحث علمی یک ابر رویداد به نام اربعین ابعاد انسانی، فرهنگی، و دینی این پدیده مورد بررسی قرار  گیرد. خوشبختانه این موضوع در حوزه دانشگاهی مورد مطالعه قرار گرفته است و ضرورت دارد آنچه را در این رویداد واقعیت است با ادبیات علمی بین المللی به دنیا معرفی کند. این نگاه و بررسی علمی می تواند از بیان غیر واقعیت ها درباره این ابر رویداد جلوگیری کند.

انتهای پیام/

۲۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۱
کد خبر: 26303

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =