حضور پرشور مردم در راهپیمایی میدان امام حسین(ع) تا حرم عبدالعظیم(ع)/ خدمات‌رسانی شهرداری به جاماندگان

همزمان با اربعین حسینی، امسال نیز با تدابیر شهرداری تهران و سایر ارگان‌های متولی مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین با حضور خیلی عظیمی از عاشقان حضرت سیدالشهدا (ع) در پایتخت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شهر؛ مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی امروز شنبه -۲۶ شهریور۱۴۰۱- در تهران برگزار  شد.  
همانطور که امین توکلی زاده، رئیس ستاد اربعین حسینی شهرداری تهران اعلام کرده بود، راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی از ساعت ۷ صبح از میدان امام حسین(ع) شروع و تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) ادامه  دارد.
پیش تر شهردار تهران نیز با اشاره به راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی بیان کرده بود: این حرکت مردمی، یکی از موهبت‌هایی است که سال‌ها در تهران انجام می‌شود، امیدواریم خداوند به کسانی که در این سنت حسنه و اثرگذار فعالیت می‌کنند جزا و خیر عطا کند.
سردار حسین رحیمی؛ فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز در ارتباط با برگزاری این مراسم و تمهیدات در نظر گرفته شده، گفته است: پنج قرارگاه در تهران فعال و مسیر راهپیمایی به صورت بلوک‌بندی شده در اختیار قرارگاه‌ها بوده است. همچنین حدود یک هزار پلیس زن در این روز حضور داشته اند.
وی بیان کرد: قبل از شروع راهپیمایی مسیرهای پنج‌گانه میدان امام حسین(ع)، میدان جمهوری، میدان امامزاده حسن(ع)، مسیر باقرشهر به حرم و جاده ورامین به حرم عبدالعظیم حسنی علیه السلام که همه به خیابان فداییان اسلام که مسیر اصلی است ختم می‌شوند پاکسازی شده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه شهرداری مسئولیت سنگینی داشته است، گفته که وظیفه برگرداندن راهپیمایان به محل زندگی شان با خودروهای شرکت واحد و تاکسیرانی است.
بنا بر اعلام اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران مسیر پیاده‌روی جاماندگان اربعین  شامل ۴ مسیر اصلی بود:
مسیر شماره ۱ ــ میدان امام حسین(ع) و میدان شوش خیابان فداییان اسلام
مسیر شماره ۲ ــ نواب آزادگان و شهید رجایی میدان نماز ـ شهر ری حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
مسیر شماره ۳ ــ کهریزک باقرشهر ـ شهر ری حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
مسیر شماره ۴ ــ جاده ورامین قرچک و بخش قلعه نو ـ شهر ری حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
حضور آتش‌نشانی در ۴۶ نقطه از راهپیمایی جاماندگان اربعین
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی نیز در ارتباط با برنامه‌های این سازمان در مسیر پیاده‌روی جاماندگان اربعین گفت: علاوه بر آماده‌باش کامل تمام ۱۳۳ ایستگاه آتش‌نشانی در پایتخت، گروه‌هایی از آتش‌نشانان شامل ۲۸۰ نفر آتش‌نشان به همراه ۵۰ دستگاه انواع خودروهای سنگین، ۵۶ دستگاه خودروی سبک و موتورسیکلت در ۴۶ نقطه از مسیرهای مشخص شده، مستقر شده و تا پایان مراسم و عادی شدن رفت و آمد حضور داشته تا وضعیت ایمنی محدوده تحت پوشش خود را کنترل کنند.

حضور پرشور مردم در راهپیمایی میدان امام حسین(ع) تا حرم عبدالعظیم(ع)/ خدمات‌رسانی شهرداری به جاماندگان

جلال ملکی در ارتباط با زمان خدمت‌رسانی در این مراسم افزود: آتش‌نشان از ساعت ۶ صبح امروز آماده و تا پایان مراسم بوده است. ضمن اینکه ۳ موکب برای ارائه خدمات در نظر گرفته شد و تعدادی از آتش‌نشانان نیز به صورت داوطلب و به صورت خودجوش و خارج از شیفت در مراسم حاضر بودند
آماده سازی مسیر پیاده روی جاماندگان اربعین
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به برگزاری مراسم راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی در تهران گفت: در طول مسیر برگزاری این راهپیمایی، استقرار رادیو اربعین به عنوان یک اثر حجمی و صوتی در کنار نصب تیغه‌های علم کالیگرافی و اهتزار پرچم‌ها و اکران‌های فرهنگی، جلوه هنرهای شهری در مسیر این رویداد آیینی را به نمایش در آورد.
خدمات رسانی رایگان ناوگان اتوبوسرانی تهران به جاماندگان اربعین حسینی
شرکت واحد اتوبوسرانی نیز  خدمات‌رسانی رایگان به راهپیمایان جاماندگان اربعین حسینی انجام داد.
بر اساس اعلام شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با استقرار اتوبوس‌های مورد نیاز در اطراف حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) پس از پایان مراسم نسبت انتقال شهروندان به میادین اصلی شهر اقدام شد.
سرویس‌دهی رایگان در ۵ ایستگاه متروی تهران
 مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران  درباره خدمات رسانی در مراسم بزرگ پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی(ع) گفت: شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه همواره سعی کرده است تا در مناسبت‌های مذهبی و ملی همراه و خدمتگزار مردم باشد و به همین منظور در اربعین حسینی ایستگاه‌های امام حسین (ع)، شهرری، جوانمرد قصاب، دولت‌آباد و امیرکبیر از ابتدای سرویس‌دهی تا پایان مراسم راهپیمایی "رایگان" سرویس‌دهی کرده اند.
حامد عباسی نامی افزود: سرفاصله حرکت قطارها در خط یک از ۷ به ۴ دقیقه، خط دو از ۷ به ۵ دقیقه، خط سه از ۱۰ به ۹ دقیقه، خط چهار از ۷ به ۵ دقیقه، خط شش از ۱۵ به ۱۰ دقیقه و خط هفت از ۱۴ به ۱۲ دقیقه کاهش یافت.
نظافت مسیر راهپیمایی جاماندگان اربعین با حضور ۱۵۰۰ نیروی خدمات‌رسان
 مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از حضور یک هزار و ۵۰۰ نیروی خدماتی در مسیر ۱۴ کیلومتری پیاده‌روی جاماندگان اربعین به منظور نظافت معابر خبر داد و گفت: نیروهای شهرداری تهران در روز اربعین از ساعت ۶ صبح تا ۲۳ به طور مستمر در مسیر راهپیمایی حضور دارند.

حضور پرشور مردم در راهپیمایی میدان امام حسین(ع) تا حرم عبدالعظیم(ع)/ خدمات‌رسانی شهرداری به جاماندگان

 محمد مهدی عزیزی افزود: در این روز حدود ۴۰ دستگاه فان مکانیزه و ۳۶۰ دستگاه وانت ملودی به شهروندان خدمات لازم را ارائه داده اند. ضمن اینکه قرار است در این روز بیش از ۲ هزار مخزن ثابت کنار موکب‌ها تعبیه و بیش از ۳ تن کیسه زباله توزیع شده است.
وی ادامه داد: تمامی اقدامات مربوط به نظافت و پاکسازی مسیر پیاده‌روی تا پایان روز شنبه انجام می‌شود و روز یکشنبه شهر به طور کاملاً پاکیزه در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.
برپایی بیش از ۷ موکب مردمی و پردیس فرهنگی
 شهرداری منطقه ۱۴ نیز از برگزاری مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در خیابان هفده شهریور با برپایی بیش از ۷ موکب مردمی و پردیس فرهنگی خبر داد و گفت: صبح امروز پیاده‌روی جاماندگان برگزار شد که مسیر شرقی منطقه واقع در خیابان هفده شهریور یکی از بخش‌های مسیر پیاده‌روی را تشکیل می‌ داد.
سالاروند با اشاره به برپایی پردیس فرهنگی و اجتماعی و موکب‌های مردمی در مسیر پیاده‌روی اربعین افزود: این مرکب‌ها با عناوینی چون باکین‌الحسین(ع)، محبان‌الرضا(ع)، حسنیون(ع)، مشفقین مهر گستر، شهدای مسجد آل‌محمد(ص)، حضرت ام‌البنین(س) و پردیس بزرگ شهید ابراهیم هادی از صبح تا عصر پذیرایی از زائران را در قالب صبحانه، ناهار، عصرانه و میان‌وعده در این مراسم پیش‌بینی کرده‌اند.
راه‌اندازی ۲ موکب در میادین شهدا و شوش
شهردار منطقه ۱۴ با اشاره به اینکه همچنین پردیس‌های فرهنگی طوری برنامه‌ریزی شده که بتوانند اثرگذار و جذاب به‌ویژه برای کودکان و نوجوانان باشند، افزود: اقدامات فرهنگی متنوعی نیز در مسیر پیاده‌روی در نظر گرفته شد و آیتم های همچون مشاوره‌های فرهنگی و سلامت محور، ویزیت رایگان پزشکی، مشاوره مذهبی و اجرای مسابقات نقاشی، کاردستی با موضوع اربعین، سرود، تئاتر، اوریگامی و خلاقیت کودکان، سینما اربعین، خودرونویسی و پخت نان و مشاوره خانواده ارائه  شد.
امیر یزدی؛ شهردار منطقه ۱۲ نیز با بیان این مطلب که شروع مراسم جاماندگان اربعین از میدان آیینی امام حسین(علیه‌السلام) واقع در منطقه ۱۲ بوده است، گفت: با توجه به این که ۶ کیلومتر از مسیر ۱۴ کیلومتری این پیاده‌روی عظیم در این منطقه واقع شده که طولانی‌ترین مسیر بین مناطق میزبان است، شهرداری منطقه ۱۲ تمهیداتی را برای میزبانی درخور از زوار اربعین در نظر گرفت.
وی درباره تمهیدات روز اربعین و در مسیر پیاده‌روی افزود: امروز در مجموع ۳۵۴ نیرو اعم از کارکنان شهرداری، پاکبان‌های خدمات شهری، کارکنان اداره بازیافت، کارگران فضای سبز با ۵۳ دستگاه ماشین‌آلات آماده خدمت به شهروندان بوده اند.
شهردار منطقه ۱۲ در مورد برنامه‌ریزی برای نگهداشت و جمع‌آوری پسماند در طول مسیر بیان کرد: مناطق ۱، ۷، ۱۳ و ۱۴ به عنوان معین منطقه، طبق پهنه‌بندی ۴گانه‌ای که صورت گرفته، با تجهیزاتی اعم از هر منطقه ۴۰ نیروی کارگری، دو دستگاه خودروی حمل زباله، ۴۰ نیروی بازیافت و ۲۰ دستگاه خودروی وانت ملودی به محل اعزام شده که مجموع امکانات ۴ منطقه برای مدیریت پسماند، پاکسازی و نگهداشت طول مسیر از نخستین ساعت تا پایان مراسم، شامل ۱۶۰ کارگر خدمات شهری، ۸ دستگاه فان، ۱۶۰ نیروی بازیافت و ۸۰ دستگاه خودروی وانت ملودی می شود همچنین ۱۲ دستگاه خودروی پیکاب مربوط به معبربان و ۲۰ دستگاه موتورسیکلت نیز آماده‌به‌کارند. بیش از ۶۰ نیروی معبربان برای ایجاد نظم در طول مسیر مستقر شدند. دو موکب هم یکی در ضلع شمال شرق میدان شهدا و دیگری در میدان شوش، آماده پذیرایی از زوار  بودند.
استقرار دو موکب در میدان خراسان و چهارراه تیردوقلو
سید مهدی صباغ؛ شهردار منطه ۱۵ با اشاره به مراسم راهپیمایی روز شنبه ۲۶ شهریورماه مصادف با روز اربعین حسینی گفت: شهرداری منطقه با استقرار دو موکب در میدان خراسان و چهارراه تیردوقلو با ارائه خدماتی از قبیل خدمات در زمینه فرهنگی، سلامت، بانوان، مشاوره و ... پذیرایی، میزبان شهروندان و علاقه‌مندان به خاندان عصمت و طهارت بوده است.
آماده‌سازی پارکینگ‌های ضلع شرق و جنوب حرم در مراسم راهپیمایی جاماندگان
سید محمدناظم رضوی؛ شهردار منطقه ۲۰ نیز در خصوص این مراسم اظهار کرد: به منظور تسهیل در تردد راهپیمایان، سرویس رسانی اتوبوسرانی از پارکینگ فرمانداری به مقاصد سیزده آبان، نازی‌آباد، صالح‌آباد، راه‌آهن و خانی‌آباد؛ از میدان بسیج مستضعفین ابتدای خیابان ورامین به مقاصد دولت‌آباد، شوش، خراسان و خاوران و از ضلع جنوب حرم حضرت عبدالعظیم(ع) به مقاصد باقرشهر و کهریزک انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه تخلیه کامل پارکینگ‌های ضلع شرق و جنوب حرم به منظور تجمع راهپیمایان انجام شده، گفت: با توزیع ۵۰۰ تن تراشه حدود ۳ هکتار از زمین‌های اطراف حرم برای پارکینگ خودروها آماده‌سازی شد و به منظور تسهیل تردد شهروندان مسیر اطراف حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در ۱۰ مقطع با هماهنگی پلیس راهور مسدود شد.
شهردار منطقه ۲۰ اضافه کرد: بازگشایی موقت نرده‌های ترافیکی رفیوژ میانی خیابان فداییان اسلام حدفاصل بزرگراه آزادگان تا بزرگراه شهید کریمی در روز اربعین به منظور تسهیل تردد راهپیمایان انجام شد.
براساس این گزارش خیل عظیم عاشقان حسینی پیر و جوان، زن . مرد، کودک و خردسال از هفت صبح از مناطق مختلف تعیین شده در پایتخت به سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام حرکت کرده تا نشان دهند شیفتگان حسینی هرجا که باشند ارادت به آقا عبدالله داشته و سر و جان در راه حسین (ع)‌فدا می‌کنند. 
انتهای پیام/
۲۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۹
کد خبر: 26360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =