از ضرورت ورود قوه قضاییه برای پیگیری خسارات وارده به تاسیسات شهری تا قطعی‌شدن ساخت طبقات اضافه در بافت فرسوده

اعضای شورای اسلامی شهر تهران در نود و سومین جلسه شورا، اغتشاشات اخیر و آسیب رساندن به تأسیسات شهری را محکوم کردند.

به گزارش خبرنگار شهر، مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در نود و سومین جلسه شورا با بیان اینکه تخریب اموال و زیرساخت های شهری که از آسیب های اغتشاشات است و علاوه بر آسیب های روانی به خسارات اقتصادی منجر می شود و هزینه های زیادی را برای شهر به دنبال دارد، اظهار کرد: هر سال هزینه هایی در شهر صرف تعمیر و بازسازی می شود اما در فضای اغتشاشات اخیر شاهد تخریب قابل توجه اموال عمومی بودیم.

وی با تأکید بر اهمیت برآورد خسارات به تأسیسات شهری از جمله اتوبوس ها و دستگاه های آتش نشانی یادآور شد: این خسارات مستوجب پیگرد است و قوه قضاییه باید پیگیری جدی در این زمینه داشته باشد.

عباسی با بیان اینکه شهرداری برآورد دقیقی را در خصوص میزان خسارات تهیه و به شورا ارائه دهد، تصریح کرد: از تلاش نیروهای شهرداری تهران در بازگرداندن شهر به شرایط عادی پس از اغتشاشات و همچنین تلاش در ایام اربعین تقدیر می کنم.

صف معترضان را باید از اغتشاش‌گران جدا کرد

مهدی اقراریان رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بسیج به معنای مظلومیت است، گفت: بسیجیان ایستادند تا حافظ امنیت باشند و با صبوری برخورد کردند. برخی افراد آنچنان که باید عملکرد خود را به خوبی توضیح ندادند و منجر به اعتراض تعدادی از جوانان شد و باید این افراد را از صف اغتشاش‌گران جدا کرد.

وی در خصوص طرح پنجره واحد یادآور شد: موضوع پنجره واحد قانون است و شهرداری مکلف به تمکین قانون است و اگر وزارت اقتصاد اشتباه کرده و شهرداری اقدامات لازم را انجام داده باید گزارشات لازم را ارائه دهد چرا که این موضوع دغدغه مردم در راستای شفافیت است.

قطعی‌شدن ساخت طبقات اضافه در بافت فرسوده

پرویز سروری نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه روز گذشته در ششمین شنبه امید و افتخار شاهد یکی از بهترین روزهای زندگی خود بودیم، خاطرنشان کرد: روز گذشته زمینی به مساحت ۱۶ هکتار به سرانه های شهری و ۱۱ هکتار به سرانه آموزشی، ورزشی و ... اضافه شد و همچنین ۶ هکتار برای ساخت دو هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی اختصاص یافت که جای تقدیر دارد.

وی با بیان اینکه روزهای خوبی برای شرق تهران در پیش است، اظهار کرد: دوشان تپه نیز در شرق تهران قرار دارد که به زودی در این منطقه نیز بخش هایی به سرانه های شهری تهران اضافه خواهد شد. امیدواریم منطقه محروم ۱۳ با این اقدامات با گشایش های جدی روبه رو شود.

سروری همچنین تصریح کرد: ماده ۱۵ قطعی شده و افزایش طبقات در بافت فرسوده دورنمای خوبی را در ساخت و ساز نشان می دهد. شورا و شهرداری تلاش می کنند خدمات را از نظر کمی و کیفی افزایش دهند و با وجود مشکلات ایجاد شده در دوره قبلی مدیریت شهری و تلاش ما در این دوره، برخی افراد اعتراض را به سمت اغتشاش بردند و به خدمات شهری حمله کردند که این به معنای حمله به مردم است.

خسارت اغتشاش‌گران به تأسیسات شهری در تهران

وی با بیان اینکه برای هر اتوبوس پنج میلیارد تومان هزینه می شود، گفت: ۴۹ اتوبوس در تهران خسارت جدی دیده اند و در مهرماه که به دنبال آن هستیم ظرفیت را افزایش دهیم این تعداد اتوبوس از چرخه خدمت رسانی خارج شدند. بیش از ۶۵۰ مخزن زباله، هزار و ۸۵۰ تابلوی ترافیکی، ۱۰۱ ایستگاه اتوبوس، ۲۱ چراغ راهنمایی و دو پل مکانیزه در روزهای اخیر با خسارت روبه رو شدند.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به انجام مطالعات فراوان در خصوص تکثر قومیتی تصریح کرد: این تکثر قومیتی در ایران نه تنها موجب اختلاف نشده بلکه اتحاد را به دنبال داشته است. دشمنان به دنبال این هستند که اعتراض را به اغتشاش و درگیری های مسلحانه تبدیل کنند و صفا و صمیمیت و اتحاد مردم را از بین می برند.

وی افزود: اینکه در زاهدان اسلحه بین مردم تقسیم می کنند یعنی به دنبال این هستند که تفرقه و درگیری و کینه بین مردم ایجاد کنند. می خواهند تجربه لیبی را در ایران تکرار کنند؟ این خواسته خواب سنگینی است که محقق نخواهد شد.

سلبریتی‌ها چگونه به خود اجازه می‌دهند امنیت کشور را نشانه بروند؟

سروری با بیان اینکه سلبریتی ها و افرادی که از خوان این ملت به محبوبیت رسیده اند چگونه به خود اجازه می دهند که امنیت کشور را نشانه بروند، اظهار کرد: چرا مسئولان در این زمینه کوتاهی می کنند و مردم می خواهند که به این موضوعات رسیدگی کنند. شبکه هایی همچون دیجی کالا و اسنپ چگونه به خود اجازه می دهند اقداماتی خلاف امنیت انجام دهند؟ من یقین دارم با آمادگی ملت ایران و امنیت مستقر در کشور شاهد این خواهیم بود که به اعتراضات پاسخ داده خواهد شد و ایران گل سر سبد امنیت در منطقه و دنیا خواهد بود.

لزوم همکاری شهرداری و بهزیستی برای تسهیل در خدمات‌رسانی به سالمندان و ناشنوایان

زهرا شمس احسان رئیس کمیته اجتماعی شورا نیز در این جلسه با اشاره به نامگذاری هشتم و نهم مهرماه به روز ناشنوایان و سالمندان تصریح کرد: فراهم کردن شرایط برای استفاده این افراد از تأسیسات از وظایف مدیریت شهری است، لذا برای تدوین شاخص ها و ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری تحت عنوان دستورالعمل چگونگی ارائه خدمات و تسهیلات به این افراد باید همکاری بین شهرداری و بهزیستی صورت بگیرد.

وی افزود: باید کارکنان میادین میوه و تره بار و همچنین مترو و اتوبوس برای تسهیل در ارائه خدمات به این قشر از شهروندان و جلوگیری آنها از انزوای اجتماعی آموزش ببینند. باید شهرداران مناطق و دبیرخانه شهر دوستدار سالمند به صورت مستمر گزارشات دوره ای خود را در این خصوص ارائه دهند.

حکومت اسلامی مقابل فرهنگ منحط غرب خواهد ایستاد

سید محمد آقامیری رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران نیز ضمن محکوم کردن اغتشاشات اخیر که وجه تمایز واضحی با اعتراض دارد، گفت: تا قبل از ظهور اسلام زن عنصری نیمه انسانی بدون حق و حقوق فرض می شد و اسلام حق و حقوق لازم را در اجتماع که در شأن او باشد، در نظر گرفت و زن را به اوج عزت رساند.

وی افزود: کسانی که به نام آزادی فرهنگ ولنگاری تبلیغ می کنند، آزاد نیستند، بلکه اسیر دست بسته فرهنگ منحط غرب هستند. حکومت اسلامی مقابل این فرهنگ با قدرت خواهد ایستاد.

انتهای پیام/

۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۹
کد خبر: 26776

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =