خواناسازی پایتخت برای استفاده افراد ناشنوا و کم شنوا در دستور کار مدیریت شهری

سخنگوی کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران گفت: یکی از شاخصه های در نظر گرفته شده در این دوره مدیریت شهری برای افراد ناشنوا و کم شنوای شهر تهران خواناسازی شهر، نورپردازی و تسهیل در استفاده از علائم شهری است.

زهرا شمس احسان در گفت و گو با خبرنگار شهر گفت: یکی از دغدغه های دائمی خدمتگزاران مردم شهر تهران در کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر افزایش زیست پذیری پایتخت برای تمام اقشار ساکن در آن است.

وی با بیان اینکه  یکی از اولویت ها بر اساس مبناهایی که در نظر گرفته شده امکان حضور افراد کم توان در پایتخت و استفاده از امکانات عمومی شهر است، افزود: ما قائل به این هستیم که باید آگاهی بخشی جمعی در حوزه مدیریت شهری برای عموم مردم اتفاق بیفتد و عموم مردم و جامعه شهری نسبت به نیازهای اقشار مختلف اطلاع داشته باشند.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: بر اساس شاخص هایی که تبیین و تدوین شده، یکی از نیازهای اقشار مختلف شهر مناسب سازی شهر است. یکی از مطالباتی که ما از شهرداری تهران پیگیری می کنیم همین مساله است.

وی بیان کرد: همانطور که می دانید با بررسی زندگینامه افراد تاریخ ساز با افرادی روبه رو می شویم که این افراد در بخشی از زندگی خود دچار کم شنوایی یا ناشنوایی بودند. اعتقاد داریم که  باید زندگی شهری مملو از شور و زندگی بوده و شهر برای تمام ساکنان آن باشد یعنی تمام گروه ها در فضای شهری بتوانند حضور داشته باشند.

زهرا شمس احسان با اشاره به اینکه تصمیم گیری ها نباید به گونه ای باشد که اقدامات تصمیم گیران باعث جداسازی یا انزوای افراد در سطح شهر شود، یادآور شد: کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تمام تلاش خود را انجام می دهد تا بتواند بهبود خدمت رسانی را برای افراد دارای نیازهای خاص در تهران اجرا کند.

وی با اشاره به اولویت های شورای شهر تهران در این زمینه تاکید کرد: یکی از این اولویت ها زیست پذیری شهری برای افراد کم شنواست، در نتیجه بهبود خوانا سازی، نورپردازی شهر و علائم شهری و آگاه ساز برای افزایش زیست پذیری این افراد مد نظر قرار دارد.

این عضو شورای شهر تهران در ادامه گفت:  نکته دیگری که شهرداری باید اجرا کند، توجه به مناسب سازی شهر و اصلاح فیزیکی برای حضور افراد دارای کم توانی شنوایی است.

وی افزود: بهینه سازی اقدامات در خانه های سلامت  یکی دیگر از کارهایی است که در این حوزه انجام می شود تا غربالگری گروه های کم شنوا را در شهر تهران با همکاری سازمان های مردم نهاد اجرا کنیم.

زهرا شمس احسان ادامه داد: مساله دیگری که شهرداری دنبال می کند، این است که از مجموعه های فعال در حوزه افراد کم شنوا یا ناشنوا حمایت کند تا همکاری مناسبی برای اجرای برنامه ها و رویدادهایی که برای این قشر اجرا می شود، داشته باشیم.

وی با بیان اینکه شاخصه دیگر در این حوزه موضوع اشتغالزایی و کارآفرینی در مدیریت شهری با توجه به شرایط افراد ناشنوا و کم شنواست، بیان کرد: درواقع مدیریت شهری با شناسایی این افراد باید بتواند زیرساخت هایی را در اختیار آنها قرار دهد تا بتوانند ایجاد اشتغال کنند.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران یادآور شد: موضوع مهم نهایی نیز آموزش حقوق شهروندی است. در نظر داریم این ساختارها را در راستای تعامل با شهروندان و گروه های مردم نهاد اجرا کنیم.

انتهای پیام/

۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۴
کد خبر: 26805

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =