اشتراک‌گذاری و پیاده‌سازی ایده‌های برتر/ ایده‌پردازان در مدیریت شهری به کار گرفته می‌شوند

زاکانی گفت: نتیجه رویداد ایده‌پردازی تهران ۱۴۰۴ به جد مورد حمایت ما قرار می گیرد. در این رویداد، اولین محصول ایده‌هاست که با همه کلانشهرها به اشتراک می گذاریم، دومین محصول  شناخت ایده پردازان و انسان‌های فرهیخته است تا زمینه جذب آنها را در مدیریت شهری فراهم کنیم و سومین محصول پیاده سازی این ایده هاست تا زمینه رشد جامعه را فراهم کند.

به گزارش خبرنگار شهر علیرضا زاکانی شهردار تهران در اختتامیه اولین رویداد ایده پردازی تهران ۱۴۰۴ که در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد، اظهار کرد: ۲۳۵ سال پیش که تهران پایتخت کشور شد، جمعیت این شهر متفاوت از شرایط امروز بود و مشکلات و معضلات شهر نیز تفاوت اساسی با شرایط امروز داشت.

وی با بیان اینکه وقتی شهرها بزرگ می شوند و نام کلانشهر بر آنها نهاده می شود و جمعیت آنها روز به روز بیشتر می شود، مشکلات اداره آنها نیز به صورت نمایی افرایش پیدا می کند، افزود: حل مشکلات یک شهر یک میلیونی با یک شهر دو میلیونی متفاوت است و در این شرایط میزان مشکلات دوبرابر نمی شود بلکه به شکل قابل توجهی شدت می گیرد.

زاکانی با اشاره به اینکه تهران ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار ساکن ۲۴ ساعته دارد و بیش از ۱۳ میلیون نفر در روز از محیط شهر استفاده می کنند، به طوری که این شهر از یک بر هم انباشتگی از مشکلات در رنج است، ادامه داد: اثرات مشکلات و راه حل‌های آن مشکلات متعددی که از نظر مردم ترافیک،  آلودگی هوا و بد مسکنی و بی مسکنی به عنوان مهمترین آنها اعلام شده است؛ در کلانشهری با مختصات تهران، در سایر شهرهای ایران و فرای مرزها خودش را نشان می دهد. بنابراین رفع این مشکلات چیزی جز تحول را نمی طلبد و نمی توان به صورت عادی و متداول شهر را اداره کرد چرا که باعث کهنه شدن مشکلات می شود که ماحصلی جز رنج و عدم آسایش و آرامش‌ شهروندان در پی نخواهد داشت.

شهردار تهران با بیان اینکه در شهر تهران تحول در ۴ حوزه را پی می گیریم، اضافه کرد: نخست تحول درون زاد؛ برای اینکه شهرداری را از یک سطح نهاد خدمتگزاری صرف به یک رتبه بالا در جایگاه نهاد اجتماعی خدمتگزار مردم برسانیم؛ در کنار آن توجه به کالبد شهر کنیم تا از مشکلات این شهر از ترافیک و آلودگی هوا و مشکلات مسکن و سایر مشکلات فارغ شویم و برای این کار نیازمند تحولی هستیم که بر اساس آن نوسازی شهری را بر محور حمل ونقل عمومی تشدید کنیم و با استفاده از ظرفیت های این کار عمده مشکلات شهر را در وجوه کالبدی و سخت پشت سر بگذاریم. 

وی عنوان کرد: همچنین در بعد سوم در نوع زیست و زندگی نیازمند تحول هستیم که ماحصل آن برای ما یک شهروند الگو را ارائه کند؛ شهروندی که با مشارکت و مسئولیت پذیری خود این آینده ایده آل را رقم می زند.

زاکانی با اشاره به اینکه تحول چهارم در حوزه فناوری باید رقم بخورد و شهر را بر مدار نیاز شهروندان بر پایه فناوری تبدیل به یک شهر هوشمند کند، گفت: در مجموع برگزاری اساس این تحولات به دنبال شهرداری ای الگو، شهر الگو، شهروند الگو و شهر هوشمند هستیم.

شهردار تهران یادآور شد: وقتی اهداف، مشکلات، افق ایده آل آینده و عبور از مشکلات را مشاهده می کنیم، در می‌یابیم که باید با استفاده از میانبرها و ایجاد شرایط مناسب در نزدیکترین زمان به آن نقطه ایده آل برسیم که این مسیر بر مدار مدیریت مشارکتی است و از طریق مشارکت با مردم، نخبگان، نهادهای علمی و همه ظرفیت های مدنی و رسمی کشور محقق می شود.به طوری که باید با تکیه بر مردم بتوانیم شهر خودمان را بسازیم. 

وی با اشاره به اینکه اولین رویداد ایده پردازی حاصل یک حرکت پنج ماهه است که نتیجه آن را به نظاره می نشینیم، بیان کرد: خشنودیم و با افتخار بیان می کنیم که این مسیر با یک اعتقاد و امیدی آغاز شده و تجربه گران‌سنگی است که برای همه کشور مفید است؛ لذا بستری فراهم شد که بتوانیم با ایده های خلاقانه همکاران خود در مدیریت شهری، فرهیختگان و اندیشمندان شهر و کشور و نوجوانان و جوانان مان مسیر میانبری برای عبور از مشکلات و رفع نابسامانی ها و رسیدن به تحول مطلوب چهارگانه‌مان داشته باشیم؛ بنابراین امیدواریم با برنامه ریزی انجام شده این رویدادها به صورت مستمر، منطقی و مشخص ادامه پیدا کند تا ما را به یک چشمه سار و جریان زلال اندیشه و ایده وصل کند.

زاکانی در پایان خاطرنشان کرد: نتیجه این رویداد به جد مورد حمایت ما قرار می گیرد. در این رویداد، اولین محصول ایده ها است که با همه کلانشهرها به اشتراک می گذاریم، دومین محصول  شناخت ایده پردازان و انسانهای فرهیخته است تا زمینه جذب آنها را در مدیریت شهری فراهم کنیم و سومین محصول پیاده سازی این ایده هاست تا زمینه رشد جامعه را فراهم کند.

در پایان این مراسم ایده های برتر معرفی و از صاحبان آن تقدیر شد.

انتهای پیام/

۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۹
کد خبر: 27720

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =