۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
کد خبر: 2797

در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس تاکید شد

نقش موثر شورای عالی استانها در اصلاح قانون شوراها

شورای عالی استان‌ها عصاره ۱۲۵ هزار و ۹۹۲ عضو شورای اسلامی شهر و روستا است
نقش موثر شورای عالی استانها در اصلاح قانون شوراها

رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به اصلاح قانون شوراهای اسلامی گفت: درباره اینکه شورای عالی استان ها عصاره ۱۲۵ هزار و ۹۹۲ عضو شورای اسلامی شهر و روستا است؛ می تواند نقش موثری ایفا کند.

 علیرضااحمدی، رئیس شورای عالی استان‌ها در جلسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس گفت: براساس قانون اساسی شوراهای اسلامی جایگاه رفیعی دارند و بایستی برای تقویت نهاد شوراهای اسلامی گام برداریم.

او با بیان اینکه نمایندگان شوراهای اسلامی مانند نمایندگان مجلس معتمدین مردم هستند گفت: اعضای شوراهای اسلامی ثمره خروجی تأیید صلاحیت نمایندگان مجلس هستند. نباید جایگاه‌ها را تضعیف کرد. برای مثال اگر فردی برای مجلس تائید صلاحیت نمی‌شود و یا در مجلس تخلفی می‌کند آیا باید جایگاه مجلس را تضعیف کرد؟ برای شوراهای اسلامی هم همین‌گونه است و باید با افرادی که تخلف می‌کنند با آنها برخورد کرد.

احمدی با بیان اینکه اصل ۱۰۱ قانون اساسی به تشکیل شوراها اشاره می‌کند و اصل ۱۰۲ اشاره می‌کند که شورای عالی استان‌ها می‌تواند مستقیماً به مجلس طرح ارائه کند، افزود: برای این جایگاه که قانون اساسی برای شورای عالی استان‌ها در نظر گرفته است؛ باید مجلس شورای اسلامی بتواند از ظرفیت آن استفاده کند.

او با بیان اینکه شورای عالی استان‌ها در کمیسیون‌های دولت دعوت می‌شود و در خیلی از مجامع مختلف جایگاه شورای عالی استان‌ها دیده شده است، تاکید کرد: هر موضوعی که در حوزه شوراها و شهرداری‌ها مطرح می‌شود حتماً باید رئیس و یا نایب رئیس در دفاع و یا مخالفت آن باید صحبت کند و نظر شوراهای اسلامی را منعکس کند.

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به اصلاح قانون شوراها تاکید کرد: در این باره که شورای عالی استان‌ها عصاره ۱۲۵ هزار و ۹۹۲ عضو شورای اسلامی شهر و روستا است می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند.

به گزارش شهر به نقل از مهر؛ احمدی در پایان با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت شوراهای اسلامی افزود: ۵۰ درصد از امورات شهر و روستا را شورا و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اداره می‌کنند و برنامه‌های مختلف شهر را شورا سیاست گذاری و برنامه ریزی می‌کند. آیا شهرداری می‌تواند بدون مصوبه شورا، پروژه‌ای را در شهر اجرا کند؟ بنابراین از این ظرفیت شوراهای اسلامی در موضوعات و حوزه‌های مختلف باید استفاده کرد.

در این جلسه حمید بادامی نجات، نایب رئیس٬ سید پیمان موسوی، نماینده استان کرمانشاه، عباس محمد صالحی، نماینده استان اصفهان و رضا فیروز رنجبر، نماینده استان البرز در شورای عالی استان‌ها نیز حضور داشتند و پیرامون مباحث مطروحه به بیان مطالب و دیدگاه‌های خود پرداختند.

۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
کد خبر: 2797

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =