از دشمن انتظاری جز دشمنی و نشستن بر روی زخم نداریم/ راه‌اندازی ۵۲ ایستگاه شارژ خودروهای برقی با همکاری مپنا

شهردار تهران گفت: امروز در حالی که دشمنان هدف تجزیه کشور را دارند، ما باید بیشتر قدر هم را بدانیم و نسبت به وحدت و نوکری هم‌وطنان خود تلاش بیشتری داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار شهر، علیرضا زاکانی شهردار تهران در آیین رونمایی از تاکسی های ون جدید شهرداری تهران با همکاری وزارت کشور، با بیان اینکه بسیار خشنودم که در شنبه ای دیگر در این مجموعه پرافتخار برای رونمایی از یک خدمت شایسته در خدمت شما هستیم،  اظهار کرد: شنبه ها را با نام امید و افتخار یکی از پس از دیگری پشت سر می گذاریم و دوشنبه ها را با نام قرارخدمت به انتقال ظرفیت سازمانها و شرکت ها در پویش «قرار خدمت» به مناطق  تخصیص می دهیم. مثلا اینکه  امروز از کل ظرفیت تولید آسفالت سال گذشته عبور کردیم و زیر ساخت های جدی نیز در این زمینه فراهم می شود.

وی با بیان اینکه هم و غم ما گره گشایی از زندگی مردم است، افزود: چهارشنبه های همدلی و اتحاد را نیز در توجه به درون سازمان خود و ۱۰۴ هزار پرسنل شهرداری در قالب نیروهای رسمی و قراردادی داریم.

زاکانی با بیان اینکه این ایام که ایام آشوب است، از دشمن انتظاری جز دشمنی و نشستن بر روی زخم نداریم، ادامه داد: امروز که همه دشمنان ما شامل آمریکا، بخشی از اروپا، غده نامشروع سرطانی منطقه یعنی اسرائیل و متحجرین منطقه به پرچمداری عربستان فکر کردند که می توانند انتقام از اسلام، مردم و رهبری بگیرند که البته مثل همه سنوات گذشته اشتباه کردند و تیر آنها به سنگ خورد؛ فرصتی برای ما است که به آن زخم ها بپردازیم، زمینه های مورد طمع آنها را از بین ببریم و نسبت به ارتقای سطح خدمتگزاری و  پیشرفت و آبادانی شهر تهران اهتمام بالاتری داشته باشیم. 

شهردار تهران اضافه کرد: امروز در حالی که دشمنان هدف تجزیه کشور را دارند ما باید بیشتر قدر هم را بدانیم و نسبت به وحدت و نوکری هم‌وطنان خود تلاش بیشتری داشته باشیم. ما حاضریم جان خود را بدهیم تا افراد معترض برای کشورشان کار کنند، البته این جدا از آنهایی است که عامل دشمنان هستند، اما عنصر احساسی نیاز به هدایت، ارتباط و تعامل دارد.

شهردار تهران با بیان اینکه خودروهایی که امروز رونمایی می شود، بسیار زیبنده و مناسب برای استفاده مردم است، خاطرنشان کرد: باید کم کم به سمت ون برقی برویم. در این زمینه راه اندازی ایستگاه های شارژ در ۵۲ ایستگاه با همکاری مپنا در حال انجام است.

شهردار پایتخت تاکید کرد: تا پایان سال ۲۵ دستگاه سواری تارا آماده می شود که امیدواریم بعد از آن اتوبوس، ون و سواری برقی داشته باشیم.  

وی با بیان اینکه بخش خارجی در مقطعی می خواست با واردات سرمایه گذاری کند و شبکه حمل و نقل ما را دست بگیرد، اظهار کرد: برای ما مهم است که سرمایه گذار داخلی و خودروسازان داخلی این شبکه را در دست بگیرند. صندوق بازنشستگی، سازمان سرمایه گذاری و بانک شهر نیز می توانند در این زمینه سرمایه گذاری کنند. 

وی با بیان اینکه تلاش کردیم با ایران خودرو دیزل بابش زمینه ساز یک خدمت برای مردم باشیم و سطح خدمتگزاری را بالا ببریم عنوان کرد: در شهری زندگی می کنیم که عنصر حمل و نقل عمومی در سطحی است که این خدمتگزاری اعتماد جمع را در بهره مندی از آن ندارد و امروز ۷۰ درصد استفاده از خودروهای شخصی را شاهد هستیم و وضعیت این ۳۰ درصد طوری است که اگر توجه ما به مترو باشد به اندازه ۷ خط موجود هم واگن نداریم، در ۷ خط ۲۵۰۰ واگن نیاز داریم اما کل داشته ما ۱۵۰۰ واگن است که ۲۰۰ مورد از رده خارج است و اکثر مابقی  آن نیاز به اورهال دارد.
زاکانی بیان کرد: ۲۱۰ خط اتوبوس داریم که در ابتدای دوره ۲۲۲۵ اتوبوس تحویل گرفتیم. در حالی که در سند جامع قبلا ۱۰ هزار و بعد از آن ۹‌هزار دستگاه به عنوان نیاز تهران مطرح شد لذا فاصله زیادی تا آن نقطه داریم. بر همین اساس به سمت  تراموا رفتیم و در کنار آن توسعه بازبینی خطوط و ایجاد بهره مندی از این ظرفیت ها و توسعه اتوبوس‌های خودمان را دنبال کردیم تا به تدریج از دستگاه های دیزل به گاز سوز و از آن به برقی عبور کنیم. 
شهردار تهران یادآور شد: بنا است که بالغ بر ۵ هزار اتوبوس را داشته باشیم و بیشتر  آن را از داخل تهیه کنیم و حاضریم برای تولیدات  سه سال آینده این شرکت ها  قدرالسهم خود را بپردازیم و اگر نیاز شد از خارج نیز خرید کنیم، همانطور که در کرونا نیز ۵ خط تولید واکسن را در داخل شروع کردیم اما در مقطعی نیاز شد که برای ایجاد گشایش واکسن وارد کنیم؛ اگر جایی صحبت از واردات باشد جایی است که تولید داخلی نتواند آن را تأمین کند.
وی گفت: صحبت‌های جدی داشتیم تا از سرمایه گذاران خودمان با مشارکت دولت و صندوق کارآفرینی امید بتوانیم ظرفیت جدید برای خودروسازان داخلی خلق کنیم تا شرایط بهتری از نظر خلق منابع برای خرید داشته باشیم.
زاکانی با بیان اینکه  ۷۲ هزار تاکسی و ۶ هزار ون داریم که ۹۸ درصد ون ها فرسوده است، افزود: نباید مردم از سر ناچاری سوار حمل و نقل عمومی شوند و باید با اقبال به سمت حمل و نقل عمومی بیایند، بنابراین توجه به این است که تکیه ای در جهت نوسازی داشته باشیم و بهترین خودروها را به بخش حمل ونقل عمومی اختصاص دهیم و در این زمینه می توانیم با خودروسازان داخلی مشارکت کنیم.

زاکانی با تاکید بر اینکه باید به یک حمل و نقل ترکیبی و هوشمند برسیم تا مردم خودشان بسنجند که با کدام نوع حمل و نقل می توانند راحت تر به مقصد برسند، بیان کرد: خاتمه این کارها شروعی برای رفع ترافیک و کاهش آلودگی البته در سطح خودش است، چرا که آلودگی ابعاد مختلفی دارد. امیدواریم بتوانیم دست به دست هم دهیم و بار مردم را به دوش بکشیم. این افتخار ما است که پیام آور امید و نشاط و افقی روشن برای همه مردم عزیز به ویژه مردم تهران باشیم، چرا که کارهای انجام شده در تهران به سرعت الگو می شود. 

به گزارش شهر در پایان این مراسم از خانواده شهید مدافع حرم مسعود عسگری تقدیر شد. 

انتهای پیام/

۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۰
کد خبر: 28630

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =