اخذ استاندارد شماره ۱-۱۶۰۰۰ موتورخانه‌های ساختمان مرکزی و ستادی شهرداری تهران

مدیر کل پشتیبانی شهرداری تهران گفت:۹۰ درصد از موتورخانه های ساختمان مرکزی و ساختمانهای ستادی شهرداری تهران موفق به اخذ استاندارد شماره ۱-۱۶۰۰۰ مورتورخانه ها شد.

به گزارش شهر و به نقل از روابط عمومی معاونت مالی و اقتصاد شهری، محمودی آشتیانی اظهار داشت: کارشناسان این اداره کل در راستای کاهش مصرف انرژی و کاهش تولید گازهای آلاینده و سمی، اقدام به بازرسی و آزمون دوره ای موتورخانه های ساختمانهای مرکزی و ستادی کرده و برای اولین بار اداره کل پشتیبانی شهرداری تهران موفق به اخذ استاندارد ملی شماره ۱-۱۶۰۰۰ موتورخانه ها برای ۳۱ موتورخانه از ۳۵ موتورخانه موجود ساختمانها شود. این طرح از ابتدای سال ۱۴۰۱ آغاز شده و پس از بازرسی ها و پیگیری های مکرر پس از ۹ ماه فعالیت مستمر و انجام اقدامات لازم در جهت رفع عیوب تاسیسات موتورخانه در دی ماه سال جاری موفق به اجرای استانداردهای لازم شد.

مدیر کل پشتیبانی شهرداری تهران افزود: استاندارد ملی ۱۶۰۰۰ به عنوان یک گام ضروری جهت ممیزی، بهینه سازی و کاهش معضلات موتورخانه ها و کاهش مصرف سوخت و آلاینده های زیست محیطی تهیه شده و شامل مراحل مختلفی از جمله "بررسی کامل ساختمان موتورخانه و اجزای آن و تنظیم اطلاعات موتورخانه"، "آنالیز محصولات احتراق خروجی از دودکش با دستگاه آنالایزر گاز و مقایسه آن با استاندارد"، "تنظیم دقیق مشعل به منظور کاهش کاهش مصرف سوخت و گازهای آلاینده هوا"، "اندازه گیری و متعادل نمودن قدرت مکش دودکش به منظور بالابردن راندمان دیگ"، "تهیه گزارشی از مشکلات موتورخانه و اجزای قید شده در این استاندارد و راه حل ها" و "تحویل گزارش بازرسی و آزمون معاینه فنی دوره ای موتورخانه به سازمان مربوطه" می باشد.

آشتیانی گفت: هدف از تدوین استاندارد ملی ۱۶۰۰۰، تعیین روش معاینه فنی(بازرسی دوره ای و بهینه سازی مصرف انرژی) موتورخانه های آب گرم و آب داغ ویژه تاسیسات گرمایشی و تهیه آب گرم مصرفی ساختمان است که این امر به منظور کاهش آلودگی هوا و ارتقای سطح سلامت، ایمنی و رفاه ساکنین، صرفه جویی در مصرف انرژی، کمک به اجرای ضوابط و استانداردهای مربوط به مصرف انرژی در همه ساختمان های کشور انجام می گیرد. این دستورالعمل برای موتورخانه هایی که در آن ها از دیگ بخار یا سامانه چیلرهای جذبی شعله مستقیم استفاده می شود کاربرد ندارد. موتورخانه های ساختمان ها باید حداقل دوبار در سال مورد معاینه فنی قرار بگیرند. در این طرح، از طریق اصلاح عملکرد سیستم مولد انرژی، ضمن بهبود راندمان سیستم، مقدار گازهای آلاینده خروجی از دودکش ها، تا حد بسیار زیادی کاهش می یابند.

به گفته محمودی آشتیانی این اداره کل این اقدام اولین گام در راستای اخذ استانداردهای لازم در خصوص تاسیسات فنی ساختمانهای شهرداری تهران می باشد و اخذ سایر استانداردهای لازم جهت بهینه سازی تاسیسات فنی در دستور کار برنامه های اداره کل پشتیبانی می باشد.

انتهای پیام 

۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۳
کد خبر: 31108

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =