کرونا هزینه شهرداری را زیاد و درآمدش را کم کرد/۳ هزار ملک شهرداری در اختیار غیر است/راه اندازی ۶ ایستگاه میانی برای کاهش پسماند تا آرادکوه

شهر: شهردار تهران در یک نشست خبری مجازی به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش شهر، پیروز حناچی، شهردار تهران روز ۱۳ مردادماه ۱۳۹۹ به مناسبت روز خبرنگار در یک نشست مجازی به پرسش رسانه ها پاسخ داد. او درباره برنامه شهرداری با توجه به بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا و مشکلات مالی پیش آمده و کاهش درآمد شهرداری تهران گفت: موضوع شیوع کرونا برای شهرداری تهران دو معنی دارد یکی افزایش هزینه و دوم کاهش درآمد. البته این مشکل همه شهرداری ها در اقصی نقط  جهان است و بسیاری از درآمدهای عادی شهرداری در حوزه های اقتصادی و فرهنگی و مجموعه های ورزشی که با تجمع افراد به دست می آمد از حیز انتفاع خارج شده، رعایت فاصله فیزیکی برای ما معنایش استفاده از ظرفیت کمتر با همان ناوگان قبلی است هم اکنون مترو و اتوبوسرانی با ۵۰ درصد ظرفیت کار می کنند و ناوگان تاکسیرانی هم با اختلال مواجه است.

او افزود: یکی از کارهایی که دولت ها در حوزه مدیریت شهری در شرایط کرونایی انجام داده اند حمایت از شهرداری ها بوده که در این شرایط اقتصادی از آن بی بهره هستیم.

حناچی درباره کاهش درآمدهای شهرداری گفت: آمار کاهش ۳۰ درصدی درآمدهای شهرداری درست نیست، ۷۰درصد درآمدهای نقدی شهرداری تهران تحقق یافته و در حوزه غیرنقدی اما معمولا با مشکل تحقق درآمد مواجه ایم. لایحه دو فوریتی در این زمینه ارائه که در شورای شهر تصویب شده اما بندهایی از آن در دستگاه های نظارتی با مسائلی روبرو شده که تلاش می کنیم آن را برطرف کنیم.

او افزود: ممیزی جدید شهر را در دستور کار داریم در حالی که ممیزی قبلی سال ۱۳۸۶ بوده. بروز کردن ممیزی در فعالیت های شهر تهران نقش مهمی دارد، هزینه های جاری را کاهش داده ایم. ضمن این که موفق شدیم اوراق مشارکت ۹۷ و ۹۸ را بگیریم.

پرونده های فساد در حال پیگیری است

حناچی درباره پیگیری حقوقی مطالبات شهرداری و تخلفات دوره‌های قبلی شهرداری گفت: پرونده های فساد و احقاق حقوق شهرداری، بدون سر و صدا در دست پیگیری است، اصراری به جار زدن این موضوع نداریم. حق و حقوق شهرداری و پرونده های آن از سوی بخش حقوقی شهرداری در حال پیگیری است و بسیاری از موارد احقاق حق شده است.

شهردار تهران در پاسخ به رسیدگی به پرونده‌های املاک نجومی دوره‌های قبلی بیان کرد: اطلاع‌رسانی و نام بردن از اشخاص در پرونده‌هایی که جنبه قضایی دارد قبل از صدور حکم خلاف رویه قضایی است اما بسیاری از موارد وجود دارد که مقامات قضایی از ما گزارش می‌خواهند و ما هم بی سر و صدا گزارش‌ها را ارسال می‌کنیم و مدعی‌العموم آن‌ها را بررسی می‌کند و بعد از صدور حکم اطلاع‌رسانی هم می‌شود. با این حال پرونده‌هایی که شهرداری در آن‌ها متضرر شده باشد از سوی بخش حقوقی شهرداری پیگیری شده و اگر به نتیجه برسد اعلام می‌شود.

سرنوشت اوراق مشارکت

شهردار تهران درباره وضعیت اوراق مشارکت افزود: این اوراق به دو بخش تقسیم می‌شوند، بخشی برای سال ۱۳۹۷ است که بانک آینده و بانک توسعه تعاون بانک‌های عامل شهرداری بودند. در این زمینه ۳۰۰ میلیارد تومان از بانک توسعه تعاون گرفته شد اما ۹۱۰ میلیارد تومان بانک آینده باقی مانده بود که با همکاری و پیگیری بانک آینده این بخش هم کاملا محقق شد.

او ادامه داد: بازپرداخت این اوراق هم به این صورت است که ۵۰ درصد به عهده دولت و ۵۰ درصد به عهده شهرداری است. از اوراق سال ۱۳۹۷ هم یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار داریم که ۵۰۰ میلیارد تومان متعلق به اتوبوسرانی بوده و یکهزار میلیارد تومان هم برای مترو است که در تکمیل خطوط ۶ و هفت، تکمیل ایستگاه‌ها و تجهیز زیرساخت ها هزینه می‌شود. همچنین بخش‌هایی از شبکه مترو از جمله بخش اول خط ۱۰ هم از همین منبع رسما به زودی افتتاح می‌شود.

ادبیات تند و طلبکارانه را نمی پسندم

حناچی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به پرسش دیگری به سوال خبرنگار شرق درباره انتقاد اعضای شورای شهر درباره عملکرد شهردار در هیأت دولت و همچنین عدم حضور و دعوت او در جلسات کابینه گفت: حضور شهردار تهران در دولت مطابق با قانون و آئین نامه های اجرایی هیأت وزیران نیست و شهردار عضو هیات وزیران نیست، سنتی بوده که از زمان آقایان هاشمی رفسنجانی و کرباسچی آغاز شد.

او با اشاره به اینکه حضور شهردار تهران در دولت در خیلی از موارد مثبت است و کارها مستقیم دنبال می شود، بیان کرد: اوراق مشارکت نتیجه کار شهردار در حاشیه هیأت دولت و پیگیری از رئیس بانک مرکزی و دیگر مسئولان مربوطه بود. بنده چون رئیس مجمع کلانشهرها نیز هستم این سمت ۵۰ میلیون نفر جمعیت را پوشش می دهد و حضور شهردار بسیار تأثیرگذار بوده است.

شهردار تهران ادامه داد: در بسیاری از مواردی که شهرداری ها می توانند تأثیر گذار باشند با حضور شهردار و ارتباطات می تواند حل شود. این موضوع بر عکس هم وجود دارد و برای دولت هم حضور شهردار در هیأت دولت  تاثیرگذار است. اما به هر حال قانونا شهردار عضو هیأت وزیران نیست و در دولت هشتم و نهم هم و همچنین در دولت قبل تر شهردار حضور نداشته است.

او گفت: اینکه حضور شهردار تهران چقدر می تواند موثر باشد می توانیم به سیل ۱۳۹۸، زلزله، سیل خوزستان، حوادث آبان، شرایط کرونا، سقوط هواپیما و ... اشاره کرد که شهرداری مستقیما دخیل بوده است. در عید پارسال به راحتی می توانست در تهران هم سیل رخ دهد تاجایی که حتی تا آستانه سیل در جنوب شرقی تهران رفتیم اما با آمادگی که وجود داشت این مشکل حل شد. همه اینها نشان می دهد دولت و شهرداری در کلانشهر نیازمند یکدیگر هستند.

حناچی گفت: شرایط دولت هم شرایط غیر عادی و حادی است و نمی توان انتظار زیادی داشت. وقتی برای کرونا از صندوق توسعه ملی استقراض می شود یعنی بودجه عمومی کشش نداشته است. ما برای بازسازی بخش های جدید در مترو و اتوبوسرانی نیز از دولت قول گرفته ایم. اما من ادبیات تند و طلب کارانه را نمی پسندم و فکر می کنم با ممارست،  پیگیری و استمرار می توان به نتیجه رسید.

او همچنین درباره شفافیت در اطلاع‌رسانی و همچنین حضور در جلسات هیات دولت افزود: درباره شفافیت اطلاع‌رسانی ما همیشه واقعیت را گفتیم از جمله درباره شرکت در جلسات هیات دولت که پیش از این هم توضیح داده شد، نه در قانون و نه در آیین‌نامه این موضوع وجود ندارد که شهردار عضو هیات وزیران بوده و باید دعوت شود اما اگر این اتفاق رخ دهد به نفع همه است.

جماران تنها یک محله نیست، ابعاد جهانی دارد

شهردار تهران در پاسخ به پرسشی درباره جلسه شورای عالی شهرسازی برای محله جماران گفت: نخست اهمیت جماران را می توان از سخنان دیگران فهمید مثلا در اتحاد جماهیر شوروی وقتی «ادوارد شواردنادزه» نماینده «گورباچوف» به دیدار امام (ره) آمد، می گفت انتظار داشتم وقتی از ماشین پیاده می شوم به سرسرای عظیم و یک کاخ که در انتهای آن رهبر ایران مستقر است بروم اما وارد یک روستا و کوچه محقر شدم و تعجب کردم یا وقتی «فیدل کاسترو»، رهبر کوبا بعد از رحلت حضرت امام به ایران آمده بود به جماران رفت و گفت شما در انتقال این پیام به جهان کوتاهی کردید، مائو این شعار را می داد اما طور دیگر عمل می کرد اما آقای خمینی شعار ساده زیستی می داد و عمل می کرد.

او افزود: با این نگاه جماران یک محله نیست باید در سه سطح جهانی ، ملی و محلی به آن نگاه کنیم. محل زندگی حضرت امام در جماران جزو میراث فرهنگی ماست و باید حریم داشته باشد در شورای عالی شهرسازی مصوبه ای هست که در سال ۱۳۸۰ به استناد به ماده ۱۶۶ برنامه سوم در عمل با ملاحظات محلی محدوده طرحی که قبلا وجود داشت کوچک و این طرح تا حدود زیادی اجرا شد و عدول هایی که از آن شده محدود است.

حناچی در ادامه گفت: در این محدوده تعدادی پلاک تملک شده و درگیری محلی وجود ندارد. خیلی از آنها بر اساس ضوابط ساخته شده اند و معدودی ساخته نشده و مطمئن هستم هر کاری که با نگاه جهانی، ملی و محلی انجام شود، قابل دفاع است و شورای عالی شهرسازی هم همین تصمیم را خواهد گرفت. 

او افزود: آخرین مسابقه این محله در شورای عالی شهرسازی بوده و این که مجددا لزوم بازبینی را در دستور کار دارد خلاف عرف نیست و در مقیاس های با اهمیت، شورای شهر نیز وارد می شود. در برخی نقاط این بازبینی ها شده یا خود شورا به آن ورود کرده مثلا در شهر بسطام به خاطر وجود ابنیه فرهنگی شورا قبل از انقلاب ورود کرد.

همکاری دادستانی برای بازپس گیری املاک شهرداری تهران

شهردار تهران درباره بازپس‌گیری املاک متعلق به شهرداری و روند این اقدام گفت: در گزارش اولیه املاک بیش از سه هزار ملک از املاک شهرداری در اختیار غیر است. بخشی از این املاک به استناد ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها در اختیار فضاهای اجتماعی شهر قرار دارد. از سوی دیگر برای واگذاری بسیاری از این املاک که مصوبه شورای شهر را نداشته اند یک کمیته سه نفره تشکیل داده ایم متشکل از معاونان مربوطه و رییس املاک شهرداری که تشخیص دهند کدام املاک باید پس گرفته شود.

او در ادامه افزود: تاکنون تعداد زیادی از املاک پس گرفته شده و بخشی هم با همکاری دادستانی در حال پیگیری است که البته مقاومت‌هایی وجود دارد که با کمک دادستانی رفع می‌شود.

حناچی درباره فروش املاک متعلق به شهرداری از جمله عمارت اقدسیه  و ساختمان شماره دو شهرداری تهران بیان کرد: فروش املاک شهرداری بر اساس مزایده انجام می شود در این راستا بخشی از مزایده ها ممکن است متقاضی نداشته باشند و بخشی هم کم متقاضی باشند اما به هر دلیلی مزایده محل عمل ما در فروش املاک است. ملک اقدسیه هم به مزایده گذاشته شده و متقاضی هم دارد، فرآیند در حال انجام است. ساختمان شماره دو شهرداری (ساختمان روزنامه اطلاعات) هم مشکل دارد پنج دانگ از مالکیت آن روشن شده و یک دانگ باقی مانده هم در حال تعیین تکلیف است تا ۶ دانگ آن در اختیار شهرداری قرار گیرد. اکنون هم این ساختمان در اختیار شهرداری بوده است.

طرح ترافیک در دنیا افزایش یافته است

شهردار تهران در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره لغو طرح ترافیک گفت: در مورد طرح ترافیک تهران پیش از اواخر سال گذشته و در نیمه اسفند داوطلبانه طرح ترافیک را در شورای ترافیک لغو کردیم. بعدها که می خواستیم برقرار کنیم در ستاد کرونا مطرح شد و آنها گفتند چون این کار به دستور ما نبوده در شورای ترافیک می توانید انجام دهید.

او ادامه داد: شورای ترافیک در تهران با ریاست شهردار تشکیل می شود و این موضوع نیز در شورا مطرح و مقرر شد که این کار انجام شود. چون دوستان (استاندار تهران) مصاحبه کرده بودند به احترام ایشان یک هفته اجرای طرح ترافیک را به تعویق انداختیم . در حال حاضر نیز به دلیل افزایش مبتلایان به کرونا گزارشی ارائه شد که لغو طرح ترافیک باعث افزایش سفرهای غیر ضروری شهر تهران می شود. ما در شهرداری تقاضای سفر را سفارش نمی دهیم، مدیریت می کنیم ، تقاضای سفر در جای دیگر شکل می گیرد.

حناچی ادامه داد: به هر حال در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شد که چند گزینه مطرح بود که یکی دورکاری کارمندان تا ۵۰ درصد بود که قبلا تا ۳۰ درصد وجود داشت و این طرح موافقت نشد و مقرر بود که اگر این طرح تصویب نشد طرح ترافیک یک هفته ملغی شود و مطالعات انجام شود. مطالعات نشان می دهد که طرح ترافیک در دنیا نه تنها ملغی نشده بلکه افزایش یافته و در کنار آن مسیرهای دوچرخه هم افزایش داشته و این توصیه WHO هم بوده است.

حناچی درباره تسهیلات رایگان طرح ترافیک به کادر درمان کرونا، بیان کرد: در حال حاضر که تا آخر هفته محدودیتی وجود ندارد. در مورد پزشکان و پرستاران بودجه خاصی اختصاص نیافته بلکه سهمیه ای در نظر گرفته می شود که با تأیید وزارت بهداشت به آنها تعلق پیدا می کند.

حناچی درباره کارت بلیت مترو خبرنگاران گفت: اگر خبرنگاران طرح ترافیک ازما نخواهند به همه کارت بلیت مجانی می دهیم. در صورتی که انجمن روزنامه نگاران هم تقاضا کند مثبت برخورد می کنیم.

شهردار تهران درباره اشتباه در اعلام زمان طرح ترافیک و جریمه برخی به خاطر این اشتباه گفت: آنها جریمه نشده اند بلکه تنها به آنها پیامک آمده بود که مشکل فناورانه بود که حل شده است.

۵۰۰ دستگاه اتوبوس در حال بازسازی

حناچی در پاسخ به سوال خبرنگار برنا درباره بودجه اختصاص یافته به ناوگان حمل و نقل شهری از سوی ستاد کرونا گفت: برای بازسازی ۵۰۰ دستگاه اعتبارات گرفته شده و قراردادهای آن در حال امضا است.  بازسازی اتوبوس ها انجام می شود و اتوبوس ها تقریبا نو می شوند الان هم ۵۰۰ دستگاه در دستور کار است که با اعتبارات ستاد کرونا انجام می شود.

پیگیر حادثه پاکبانان هستیم

او درباره حادثه ای که برای کارگران شهرداری در سیدخندان افتاد گفت: بعضی از کسانی که این اتفاق برایشان افتاده است بیمه هستند و مسائل آنها پیگیری می شود. در موارد دیگر هم پیگیری های لازم انجام خواهد شد همان طور که می دانید طبق بخشنامه، نظافت در بزرگراه به وسیله افراد نباید انجام شود با این حال مورد اخیر در حال پیگیری است و گزارش آن که اعلام شود تصمیم می گیریم.

بازنگری بخش هایی از طرح تفصیلی در دستور کار

حناچی درباره بازنگری در ضوابط طرح تفصیلی بیان کرد: این موضوع در دستور کار است اما قرار نیست همه بخش‌های طرح تفصیلی بازنگری شود، طرح یک بار تهیه شده و ضوابط آن روی پورتال شهرداری بارگذاری شده اما بخش‌هایی که تغییر لازم دارند، باید بازبینی شود. طرح‌های موضوعی و موضعی در این زمینه در شورای عالی معماری و شهرسازی مطرح شده و بیش از ۲۰۰ طرح در دست بررسی است.

شهردار تهران درباره خط آسمان تهران بیان کرد: خط آسمان هم بخشی از ضوابط طرح تفصیلی است اما زمانی که آشفتگی بصری در حوزه‌های مختلف وجود دارد تا رسیدن به شرایط ایده‌آل فاصله زیاد است اما باید به سمت انتظام‌بخشی حرکت کنیم. اما این موضوع در کوتاه مدت ممکن نیست چرا که همه مالکان همزمان با هم بازسازی انجام نمی‌دهند بنابراین رسیدن به خط آسمان زمان‌بر است.

دستورالعمل رنگ آمیزی شهر به زودی ابلاغ می شود

حناچی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در این باره که چه اقداماتی در مورد رنگ آمیزی در شهر شده است گفت: ایده رنگ آمیزی شهری به عنوان یک ایده تجربه شده مطرح شد، ضوابط آن توسط سازمان زیباسازی تهیه شده و در حال پیگیری هستیم. اگر از شما سوال کنند تهران چه رنگی است؟ می گویید خاکستری چون از رنگ در شهر استفاده نشده و شهرهای آلوده دنیا معمولا به همین سمت می روند .

او ادامه داد: خیلی از فضاهای شهری می توانند رنگی باشند. مانند تونل ها ، دیوارها و عناصری که دارای ریتم هستند حتی تونل های مترو. بخشی از تبلیغات تاثیرگذار در شهرها به سمت تونل های مترو رفته و شهرداری تهران هم در حال تعقیب این موضوع است.

حناچی با اشاره به توصیه دین اسلام به استفاده از رنگ بیان کرد: می توانیم از رنگ مخصوصا رنگ های شاد که در آموزه های دینی هم توصیه شده است استفاده کنیم. رنگ هایی داریم که مکروه است و رنگ هایی که توصیه شده اما عرف به سمت رنگ های سیاه است . به هر حال سازمان زیباسازی مأمور پیگیری شده و دستورالعمل به زودی ارسال می شود.

حناچی درباره مشکل پله های برقی گفت: پله های برقی بعد از تحریم دچار اخلال شده، یک بخش درون سازمانی داریم که در حال تحقیق هستیم و به زودی مشکل حل می شود.

برگزاری سروقت نشست مجامع برای نخستین بار

خبرنگار ایلنا در این نشست خبری مجازی از شهردار تهران درباره شفافیت شرکت ها و سازمان های شهرداری و ادعای برخی مبنی بر عدم شفافیت آنها پرسید که شهردار هم در پاسخ گفت: کسی که ادعایی می کند باید مدارک ارائه کند. امسال اولین سالی است که بسیاری از مجامع شرکت ها و سازمان های ما بموقع تشکیل و به تصویب رسیده است. هیچ سالی امکان نداشت مجمع مترو در تیرماه برگزار شود  که امسال برگزار شد و مجامع خیلی از شرکت ها و سازمان ها مثل بانک شهر به تصویب رسید و این سیاست عمومی مدیریت شهری است . برخی ادعاها را نمی توان به راحتی قبول کرد ابزارهای ما حسابرسی حسابرسان صاحب صلاحیت و گزارش های آنها در مجمع است و ما این را دنبال و تشویق کرده ایم که مجمع شرکت ها بموقع برگزار شود و حداقل های مجاز را رعایت کنند، الحمدلله گزارشی هم در این زمینه تهیه شده که به زودی منتشر می شود.

دولت به تهاتر تمایل ندارد

شهردار تهران درباره بدهی‌های دولت به شهرداری گفت: این موضوع از چند جهت پیگیری می‌شود. مواردی که دولت به موجب آن به شهرداری بدهکار می‌شود یکی در بخش کمیسیون ماده ۱۰۰ دستگاه‌های دولتی است، موضوع بعدی در بخش حمل و نقل از جمله بلیت‌ها و امور زیرساختی سرمایه‌گذاری بوده و در نهایت مواردی است که از سوی وزارت دارایی تایید می‌شود که در این زمینه طبق قانون بودجه امکان تهاتر وجود دارد اما دولت تمایلی به این موضوع ندارد چرا که بدهی بانک مرکزی را بیشتر نشان می‌دهد. با این حال در این زمینه پنج‌هزار میلیارد تهاتر انجام شده است.

او افزود: در بخش بلیت ها هم معمولا روزهای آخر سال سازمان برنامه و بودجه بعد از خالی شدن خزانه کمک‌هایی به شهرداری می‌کند. همچنین امتیازاتی هم از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت به شهرداری داده می‌شود که از سال گذشته شروع شده و روند صعودی داشته و به خوبی پیش می‌رود و اگر بدهی‌هایی که از سال گذشته باقی مانده است محاسبه شود، رقم قابل توجهی خواهد شد. درباره بدهی‌های دولت در بخش کمیسیون ماده ۱۰۰ هم هر زمان که نقل و انتقالی صورت گیرد و یا در بودجه مشخص شده باشد قابل تعقیب خواهد بود.

حناچی درباره اعتبارات کرونایی برای شهرداری تهران هم گفت: در این زمینه آنچه به شهرداری تعلق می‌گیرد در بخش بازسازی اتوبوس‌ها خواهد بود که حدود ۲۴۰ میلیون برای بازسازی ۵۰۰ دستگاه اتوبوس است.

پروژه های کوچک مقیاس

حناچی در پاسخ به پرسش خبرنگار افق تهران درباره پروژه های کوچک مقیاس و نقد شورایاران به شهرداران مناطق در این باره گفت: پروژه های کوچک مقیاس محلی یکی از مراجع شورایاری ها هستند و همه مراجع شورایاری نیستند. با رای دیوان در مورد شورایاری یک مقدار تردید ایجاد شده نه در برنامه محله محوری بلکه در تأثیرگذاری که موضوع به صورت زیر بنایی حل می شود.

عوارض حق شهر است بر سازندگان

شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرنگار آنا درباره افزایش سی درصدی عوارض ساختمان گفت: شورای شهر هر سال عوارض ساخت و ساز را بازبینی می کند و با نرخ تورم آن را افزایش می دهد عوارضی که شهرداری تهران می گیرد در قیمت تمام شده مسکن دو درصد است. سوال این است که قیمت مسکن چقدر افزایش یافته و چقدر عوارض افزایش یافته است؟ عوارض ساختمانی حداکثر سالی سی درصد افزایش یافته است که با همه هزینه ها زیر دو درصد قیمت تمام شده ساخت است و به جهت روانی تلاش می کنیم با تخفیف هایی تاثیر آن را کنترل کنیم. اگر این  عوارض گرفته نشود معنی آن است که حق شهر را از سازندگان نگرفته ایم و کسانی که در شهر با انگیزه اقتصادی فعالیت می کنند و من هم موافق فعالیت آنها هستم باید حق شهر را بدهند.

پارکینگ پروانه کسری پارکینگ پلاسکو می شود

حناچی درباره کمبود پارکینگ برای پلاسکو و مشکلات صدور پروانه ساخت آن گفت: پلاسکو یک ساختمان صرفا انتفاعی نیست، قبلا بوده و تخریب شده و در آن زمان که این ساختمان را ساختند ضوابط فعلی نبوده ضمنا مصوبه شورای تامین را هم دارد. البته بخشی از مصوبات شورای تامین قابل اجرا نیست مثلا گفته شده است در قبال پروانه ساخت، پول گرفته نشود که این خلاف قانون است. نگاه شهرداری در پلاسکو اقتصادی نیست و پروانه در حال صدور است و کسری پارکینگ در ساختمان مقابل یعنی پارکینگ پروانه که متعلق به شهرداری است تامین می شود می دهد که در حال پیگیری است.

دوچرخه سواری کم هزینه و پربازده است

خبرنگار آرمان شهر از شهردار تهران درباره سه شنبه های بدون خودرو و اینکه حناچی در اجرای این برنامه دست تنهاست و چرا مدیران شهری با او همکاری نمی کنند سوال کرد. شهردار تهران پاسخ داد برخلاف نظر شما یکی از پیامهای فضای مجازی برای من این بود که به مدیرانتان بگویید به جای اینکه سوار دوچرخه شوند به کار مردم برسند. در هر حال این کار برای مردم است و هم به جهت تأثیر در حمل و نقل عمومی و هم نشاط و سرزندگی در میان شهروندان، بسیار کم هزینه و پربازده است. مدیران هم به تناسب در روزهای سه شنبه این برنامه را دارند.

او گفت: می خواهیم این کار را توسعه دهیم. در بلوار کشاورز، کریمخان، خیابان طالقانی در حال حاضر مسیر دوچرخه وجود دارد و می خواهیم این مسیرها به هم وصل شوند.در منطقه۳ اخیرا  کل میرداماد رفت و برگشت دو مسیر دوچرخه ایجاد شده است. این کار  باید با باور مردم عجین شود. هیچ راهی نداریم. تجربه دنیا نشان می دهد یا شهری داریم که نمی توانیم در آن نفس بکشیم یا با همکاری مردم بتوانیم در مسیرهای کوتاه حداقل تا مترو از دوچرخه استفاده کنیم. آمارها نشان می دهد نسبت به روزهای اول که شروع کردیم خیلی افزایش پیدا کرده اما کافی نیست و بسنده نمی کنیم.

هدف کاپ کاهش زباله در آرادکوه است

شهردار تهران درباره موضوع دفع زباله‌های پایتخت و انتقال آن به آرادکوه گفت: این موضوعی پیچیده و فرآیندی گسترده است که از خانه‌های مردم شروع شده و به آرادکوه ختم می‌شود اینکه این رویه باید چطور پیش رود تا حداقل زباله‌ها به آرادکوه برسد، نقطه هدف ماست. در این راستا مطالعات جامع پسماند انجام شده اما به دلیل شیوع کرونا عقب افتاد، امکان تفکیک متوقف شد و به نقطه قبلی بازگشتیم.

او افزود: پیش از شیوع کرونا حدود ۷ هزار تن در روز زباله جمع‌آوری می‌شد که با اجرای بخشی از طرح کاپ این موضوع به حدود پنج هزار و ۷۰۰ تن کاهش یافت. در واقع هدف طرح کاپ هم همین است که به نقطه حداقل زباله به سمت آرادکوه برسیم. اگر این میزان به حداقل برسد و امکان سوزاندن زباله و تبدیل آن به انرژی به جای دفن زباله فراهم شود ما به نقطه ایده‌آل خود رسیده‎ایم.

حناچی گفت: در این راستا ۶ ایستگاه میانی راه‌اندازی شده که بخشی از زباله‌های حجیم مانند مبل و لاستیک را تفکیک می‌کنند. با این حال هنوز طرح جامع پسماند آغاز نشده و ایده‌آل آن است که در ساختمان‌ها سه سطل برای جمع‌آوری و تفکیک زباله قرار داده شود تا بتوانیم حجم و وزن زباله را کنترل کنیم تا هزینه پسماند بیش از حجم و وزن استاندارد جدا محاسبه شود. این موارد از اقدامات طرح جامع پسماند است که فاز یک مطالعات آن بعد از آرام شدن وضعیت کرونا اجرا می شود.

حناچی در پاسخ به سوالی درباره ممنوعیت استفاده از کودکان در زباله گردی که از سوی شهرداری تهران ابلاغ شده و اقدامات در این باره گفت:  ما در دو روز گذشته جلسه ای با رئیس سازمان بهزیستی و رئیس بهزیتسی تهران داشتیم. موضوع بحث کودکان کار و زباله گردها و معتادان متجاهر بود. ما روش های جلوگیری از قاچاق و قاچاقچی نداریم. بخشی که به پیمانکاران مربوط بوده را پیگیری می کنیم. البته گفته می شود در صورت گزارش به ۱۳۷ هم تا شهرداری برسد این کودکان می روند. به هر حال این موضوع در حال پیگیری است و می توانم بگویم خیلی کم شده اما نمی توانم بگویم قطع شده است.

دورکاری در شهرداری تهران در حال مطالعه است

شهردار تهران درباره تبدیل دورکاری به یک شیوه نوین کاری بعد از کرونا بیان کرد:  دورکاری پیش از کرونا هم مطرح بود و آیین‌نامه‌هایی در این زمینه از سوی واحد برنامه‌ریزی و منابع انسانی شهرداری تهیه شده است. در شرایط کرونا هم این موضوع از راهکارهای مورد توجه است. ما از سازمان‌هایی هستیم که انباشت نیروی انسانی زیادی داریم و باید از امکان دورکاری استفاده کنیم.

گودهای جنوب تهران ساماندهی می شود

او همچنین درباره ساماندهی گودهای تهران افزود: ساماندهی تمامی گودهای جنوب تهران در دستور کار قرار دارد. این گودها به دلیل اینکه ارتفاع منفی زیادی دارند، در شرایط بارندگی آبگیر می‌شوند از همین رو همکارانمان در سازمان مشاور و معاونت فنی و عمرانی این موضوع را تعقیب می‌کنند، همچنین شهردار منطقه ۱۸ هم پیگیر این موضوع است تا طرح‌های مناسب ارائه شود.

سند به معنای مجوز سکونت نیست

شهردار تهران درباره شهرک نیایش در حاشیه بزرگراه هاشمی رفسنجانی که گفته می شود سند دارد گفت: سند داشتن دال بر مسکونی سازی نیست خیلی ها سند دارند اما سندشان در حریم رودخانه است و به آن مجوز مسکونی سازی داده نمی شود البته شهرداری برای آن منطقه طرحی دارد که اگر به نتیجه رسید اعلام خواهد شد.

شهردار تهران در پایان با تشکر از زحمات خبرنگاران گفت: امیدوارم با نقد کردن مدیریت شهری و یاری رساندن کاری کنند که مدیریت شهری بتواند شهری بهتر ترسیم و اجرا کند.

برای مشاهده گزارش تصویری اینجا را کلیک کنید.

۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
کد خبر: 3130

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =