رشد تولید مسکن در پایتخت، به مهار تورم در این حوزه می انجاند

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران گفت: با توجه به شعار امسال، ما در شهرداری تهران، موضوع تسهیلگری و رویکرد حمایتی برای تولید مسکن و گره‌‎گشایی از این حوزه را مجدانه تر از گذشته پیگیری خواهیم کرد تا با رشد تولید و پاسخگویی به تقاضای مسکن، تورم در این حوزه کنترل شود.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، حمیدرضا صارمی با اشاره به شعار سال جدید "مهار تورم و رشد تولید"، گفت: مسئله مسکن همواره یکی از دغدغه های مردم کشور، علی الخصوص شهروندان تهرانی بوده اما طی سال‌های اخیر به ویژه اواخر دهه ۹۰، تورم بی سابقه در این حوزه موجب شد تا خانه دار شدن در پایتخت، تبدیل به آرزو شود، تا جایی که نرخ فقر مسکن شهر تهران به حدود ۸۰ درصد و شاخص زمانی دسترسی به مسکن حدود ۷۰ سال رسیده است‌.

وی ادامه داد: شهرداری تهران در دوره ششم، با توجه به سیاست‌های شهردار تهران، قرارگاه جهادی مسکن را ایجاد کرد تا با تسهیلگری و انجام اقدامات مناسب، حوزه ساخت و ساز را که سال‌ها قفل شده بود، رونق ببخشد.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه صنعت ساختمان، موتور محرک اقتصاد کشور است، اظهار داشت: ساخت مسکن، پیشران تولید است و از آنجایی که مسکن بیشترین سهم تورم کشور را دارد، قطعا رونق ساخت و ساز و عرضه متناسب با تقاضا، می‌تواند به مهار تورم در این حوزه کمک کند.

صارمی افزود: از طرفی، حوزه ساخت و ساز با صنایع متعددی ارتباط مستقیم دارد، بنابراین ساخت حتی یک واحد مسکونی، علاوه بر کمکی که به حوزه تولید می‌کند، برای اقشار و در اصناف زیادی اشتغالزایی خواهد کرد.

وی تاکید کرد: اکنون خدا را شاکریم که تلاش‌ها و پیگیری هایی که طی ۱۸ ماه گذشته در حوزه ساخت و ساز صورت گرفت، نتایج خوبی را به دنبال داشته و چرخ صنعت ساختمان شروع به گردش کرده است. اکنون نیز که مقام معظم رهبری سال ۱۴۰۲ را "سال مهار تورم و رشد تولید" نامگذاری کرده‌اند، ما در شهرداری تهران، موضوع تسهیلگری و رویکرد حمایتی برای تولید مسکن و گره‌گشایی از این حوزه برای رونق بیشتر را مجدانه‌تر از گذشته پیگیری خواهیم کرد تا با رشد تولید مسکن و پاسخگویی به نیاز شهروندان، تورم را در این حوزه مهار کنیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به کاهش تخلفات ساخت و ساز در حریم پایتخت گفت: نیروهای شهرداری تهران در تعامل با سایر دستگاه‌های مربوطه، حریم شهر را زیر ذربین قرار داده اند.

صارمی با بیان اینکه یکی از مسائلی که همواره طی سالیان گذشته وجود داشته، سوء استفاده سودجویان از تعطیلات نوروزی برای تصرفات غیرقانونی و ساخت و ساز غیرمجاز در حریم شهر تهران بوده است، گفت: طبق قانون، هرگونه اقدام برای ساخت و ساز در حریم شهر، تنها در چارچوب ضوابط و مقررات مصوب طرح های جامع و هادی امکانپذیر است اما متاسفانه سال ها است که افراد سودجو، نسبت به تصرفات غیرقانونی اراضی ملی و انجام ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم شهر تهران اقدام کرده‌اند.

وی تصریح کرد: از آنجاییکه این افراد، اغلب از زمان تعطیلات نوروزی برای ساخت و سازهای غیرقانونی استفاده می کنند، ما در راستای حفاظت از حقوق شهروندی و اراضی ملی، با برنامه ریزی و انجام اقدامات ویژه تلاش کردیم تا این تخلفات را به حداقل برسانیم.

 معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران ادامه داد: جلوگیری از تصرفات و تفکیک اراضی و ممانعت از ساخت و سازهای غیرمجاز در محدوده حریم، نیازمند نظارت مستمر و دائمی است، به همین منظور اکنون، همکاران ما در اداره کل حریم، شرکت شهربان و حریم بان و شهرداری های مناطق دارای حریم با همکاری سایر دستگاه های مربوطه، حریم پایتخت را زیر ذره بین قرار داده اند.

وی با اشاره به کاهش تخلفات ساختمانی در حریم شهر تهران، افزود: تلاش شده است، با ایجاد وحدت و یکپارچگی، نظم و انضباط در حریم برقرار شود و قطعا در صورت مشاهده هرگونه ساخت و ساز، انتقال مصالح ساختمانی و یا اقدام برای تصرف اراضی، برخوردهای قانونی بدون هیچگونه اغماضی صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/

۵ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۳
کد خبر: 34039

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =