۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۸
کد خبر: 3508

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران:

شهرداری بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه مستقیم کرونا کرده است

تاکنون هیچ مبلغی از صندوق توسعه ملی درباره کرونا به شهرداری تهران اختصاص نیافته است
شهرداری بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه مستقیم کرونا کرده است

شهر: رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: بر اساس آخرین آمار، شهرداری تهران به صورت مستقیم بیش از یکصد میلیارد تومان برای جلوگیری از گسترش کرونا هزینه کرده و با این حال تاکنون یک ریال از مبلغی که از صندوق توسعه ملی درباره کرونا به دولت اختصاص داده شده به شهرداری پرداخت نشده است. این در حالی است که وزیر بهداشت اعلام کرد که یک سوم این بودجه به این وزارتخانه تخصیص یافته و سوال این است که دو سوم دیگر بودجه کجا هزینه شده است؟

مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار شهر درباره تخصیص نیافتن اعتبار از سوی دولت به شهرداری تهران بابت هزینه های کرونا گفت: شهرداری تهران به عنوان خط مقدم مبارزه با کرونا در شهر تهران اقدامات متعددی را انجام داده و همچنان نیز این اقدامات  ادامه دارد.

این عضو شورای شهر با تأکید بر اینکه یکصد میلیارد تومان هزینه مستقیم شهرداری در موضوع کرونا بوده توضیح داد: بر اساس آمار تا آخر تیرماه شهرداری تهران پنج هزار میلیارد تومان عدم النفع در این خصوص داشته است که بر این اساس درآمدهای شهرداری در ساخت و ساز و عوارض، تعطیلی اماکن عمومی مانند برج میلاد و دریاچه خلیج فارس و ... از دست رفته و شهرداری به واسطه کرونا متضرر شده است.

او با اشاره به تجهیزات سازمان آتش نشانی تهران گفت: سازمان آتش نشانی تجهیزات متعددی را از داخل و خارج از کشور خریداری کرده، معابر همه نواحی ۲۲ گانه شهرداری تهران را از روز اول ضدعفونی کرده و حتی تجهیزاتی برای این کار آماده کرده است.

فراهانی به حمایت از بیمارستان ها از سوی شهرداری اشاره کرد و گفت: شهرداری تهران سوله های بحران را نیز برای بستری کردن و گذراندن دوران نقاهت بیماران مجهز کرد.

او با بیان اینکه تقریبا تمام شرکتها و سازمان های شهرداری بویژه نهادهای خدمات رسان اقداماتی در زمینه کرونا انجام داده اند، افزود: سازمان پسماند -با وجود آنکه این کار از وظایف شهرداری نبود-راهکارهایی برای جمع آوری پسماندهای بیمارستانی ارائه و از روز اول با زباله های شهر تهران مانند زباله های عفونی برخورد کرد. همچنین اداره کل پشتیبانی شهرداری تهران نیز اقدامات متعددی برای توزیع مواد ضدعفونی کننده، ماسک و دستکش انجام داده که این اقدامات ادامه دارد.

او ادامه داد: بر اساس آخرین آمار شهرداری تهران به صورت مستقیم بیش از یکصد میلیارد تومان در مورد جلوگیری از گسترش کرونا هزینه کرده  و با این حال تاکنون یک ریال از مبلغی که از صندوق توسعه ملی درباره کرونا به دولت اختصاص داده شده به شهرداری پرداخت نشده است. این در حالی است که وزیر بهداشت اعلام کرد که یک سوم این بودجه به این وزارتخانه تخصیص یافته و سوال این است که دو سوم دیگر بودجه کجا هزینه شده است؟

فراهانی به شهر گفت: بخش عمده کسر بودجه شهرداری به واسط موضوع کرونا بوده است و در حال حاضر مدیریت شهری فشار سنگینی را روی دوش خود احساس می کند که اگر دولت منابع مالی لازم از محل منابع صندوق توسعه ملی را به شهرداری اختصاص ندهد، شهرداری ناچار خواهد شد که از بودجه های عمرانی خود بکاهد.

این عضو شورای شهر گفت: در حال حاضر شهرداری چاره ای ندارد جز اینکه هر روز واگن های مترو، تاکسی ها و اتوبوس ها را ضدعفونی کند و در صورت  پرداخت نشدن بودجه لازم از سوی دولت شهرداری ناچار به توقف پروژه های عمرانی خواهد شد که با توجه به اینکه در سال پایانی دولت هستیم و اتمام این پروژه های حائز اهمیت است، واگذار نشدن بودجه به شهرداری عواقب خوبی نخواهد داشت.

خبرنگار: سمیرا امیرچخماقی

۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۸
کد خبر: 3508

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =