تحول در حمل ونقل عمومی با ۲۷ هزار میلیارد تومان بودجه/کدام ایستگاه های مترو افتتاح می شوند؟

تعدادی از ایستگاه های مترو امسال به بهره برداری می رسد. برقی کردن اتوبوس ها و اورهال ناوگان حمل ونقل عمومی در د ستور کار است. معاون حمل ونقل ترافیک در خصوص برنامه های سال جاری توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش شهر، شهرداری تهران در تلاش است تا میزان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را بر اساس برنامه‌ های صورت گرفته افزایش دهد و سهم فعلی ۶۶ درصدی تردد شهروندان با وسایل نقلیه شخصی را تا جای ممکن کاهش داده و سهم وسایل نقلیه عمومی را افزایش دهد. در اهمیت و ضرورت توسعه حمل‌ونقل ریلی هیچ‌گونه تردیدی نیست چرا که بهترین وسیله حمل و نقل عمومی مترو است . شهرداری تهران بودجه خوبی برای حمل ونقل عمومی در نظر گرفته و البته باید بخش‌خصوصی هم سرمایه گذاری کند. تا جای ممکن این مهم را محقق کند. ورود حدود ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس از جمله برنامه های مدیریت شهری است و البته دولت هم باید برای خرید ۶۳۰ دستگاه واگن مترو پیش پرداخت بدهد هر چند که هنوز این امر به درستی صورت نگرفته است. توسعه مترو و افزایش سفر ارتباط مستقیم با کاهش آلودگی و ترافیک در تهران دارد. تهران از خودروهای شخصی در معابر تقریباً اشباع شده است و چندین برابر حجم معابر خودرو در حال تردد است. شهروندانی که از حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند در ساعات پیک دچار مشکل می شوند دولت باید وظایف خود را در زمینه توسعه حمل ونقل عمومی انجام دهد تا مشکلات در این بخش به حداقل برسد. در شهرهای توسعه‌یافته دنیا، از مصرف بنزین خودروهای شخصی، عوارض ساخت یا همان مالیات سبز دریافت می‌شود و منابع حاصل از آن مستقیم صرف توسعه مترو می‌شود. در خصوص آخرین اقدامات انجام شده در زمینه توسعه خطوط مترو، اتوبوس، خرید تجهیزات و ... با جلال بهرامی معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران به گفت و گو نشستیم.

در خصوص توسعه خطوط مترو توضیح دهید. چند ایستگاه آماده بهره برداری شد؟

بهره‌برداری از ۹ کیلومتر مسیر از خط ۶ مترو حدفاصل ایستگاه امام حسین(ع) تا ایستگاه تربیت مدرس به همراه ایستگاه‌های لاله، کارگر، هفت تیر و ولیعصر(عج)، بهره‌برداری از ۲ کیلومتر مسیر از خط ۷ مترو حدفاصل ایستگاه میدان صنعت تا ایستگاه شهید دادمان، بهره‌برداری از ورودی سوم ایستگاه مدافعان سلامت از خط ۷ مترو در اسفند سال گذشته انجام شد. همچنین بهره‌برداری از هواکش میان‌تونلی بین ایستگاه های شهید زین الدین و هروی از خط ۳ مترو در دی و بهره‌برداری از هواکش میان‌تونلی بین ایستگاه های خواجه عبدالله و زین الدین از خط ۳ مترو در اسفند ماه سال ۱۴۰۱ صورت گرفت. اورهال ۷۷ دستگاه واگن یک طبقه و ۳ دستگاه واگن دو طبقه از دیگر اقدامات انجام شده در دوره مدیریت بنده بوده است.

اتوبوسرانی در دوره قبل مدیریت شهری دچار آسیب شد و تعداد زیادی از اتوبوس ها به پارکینگ رفت. بفرمایید چه اقداماتی در زمینه نوسازی و بازسازی اتوبوس ها صورت گرفت؟

پرداخت مبلغ ۷۸۲ میلیارد تومان جهت ۶۴۰ دستگاه اتوبوس بابت سهم شهرداری از قراردادهای وزارت کشور با خودروسازان داخلی که تاکنون ۱۷۴ دستگاه از آن‌ها تحویل شده است. (۱۴۲ دستگاه از محل قرارداد شرکت ایرانخودرو دیزل و ۳۲ دستگاه از محل قرارداد شرکت عقاب افشان).خرید مستقیم ۵۰ دستگاه اتوبوس از محل قرارداد مستقیم شهرداری تهران با شرکت ایرانخودرو دیزل و رونمایی از دو دستگاه اتوبوس برقی از طریق بخش خصوصی جهت بکارگیری درخط جمهوری – بهارستان در بهمن از دیگر اقدامات بوده است.

خرید و تحویل ۶۲ دستگاه مینی‌بوس از شرکت بهمن دیزل توسط شهرداری تهران در مهر سال گذشته صورت گرفت و انعقاد قرارداد مستقیم شهرداری تهران با شرکت عقاب افشان جهت خرید و تأمین ۴۰ دستگاه اتوبوس انجام شد. بازسازی ۱۴۵ دستگاه اتوبوس فرسوده و راه‌اندازی ۴۶۷ دستگاه اتوبوس متوقفی از دیگر اقدامات بود و تعویض مخازن ۸۶ دستگاه اتوبوس که با این احتساب مخازن تعویض شده در سال ۱۴۰۱ به ۲۳۶ دستگاه اتوبوس گازسوزافزایش یافته است.

بخش زیادی از تاکسی ها دچار فرسودگی شدند بفرمایید چه اقداماتی در این زمینه تاکنون صورت گرفته است.

تعداد تاکسی‌های نوسازی شده در سال ۱۴۰۱ به ۲۵۸۵دستگاه رسید. همچنین خرید و رونمایی از ۶۳۰ دستگاه ون جدید در آبان سال گذشته از دیگر برنامه ها بود.

آلودگی هوا یکی از معضلات اساسی پایتخت نشینان است و سالانه تعداد زیادی از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را ازدست می دهند. بفرمایید برای کاهش آلودگی هوا چه برنامه ای دارید؟

برای کاهش و پایش آلاینده‌های هوا برنامه داریم. یکی از برنامه ها انعقاد تفاهم نامه مشترک با شرکت پست جهت تبدیل ۵۰۰ دستگاه موتورسیکلت کاربراتوری به برقی و تحویل ۱۰۰ دستگاه موتورسیکلت برقی به موزعین شرکت پست در بهمن سال قبل بود. همچنین از دیگر برنامه ها راه اندازی مرکز معاینه فنی آزادی در منطقه ۲۲ با مشارکت بخش خصوصی در بهمن؛ مدیریت تقاضای سفر؛افتتاح پارکینگ امیرکبیر در مهر ماه و افتتاح پارکینگ شهید مدنی در بهمن ماه بود.

برگزاری مزایده و انتخاب پیمانکاران ذیصلاح مدیریت و ساماندهی پارک حاشیه‌ای در سطح معابر مناطق ۲، ۳، ۶، ۷، ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۱۷ انجام شد که قراردادهای منطقه ۳ با تعداد ۹،۰۰۰ فضای پارک و مناطق ۱۱ و ۱۲ با تعداد ۱۲،۰۰۰ فضای پارک، منعقدو قرارداد مناطق ۶ و ۷ با تعداد ۲۰،۰۰۰ فضای پارک و مناطق ۲، ۱۰ و ۱۷ با تعداد ۱۸،۰۰۰ فضای پارک در مرحله انعقاد قرارداد است.

شاخص عملکرد یک ساله در حوزه مترو شامل بهره‌برداری از ایستگاه هفده شهریور در خط ۷ متروی تهران در خرداد ماه؛ افتتاح پایانه و پارکینگ اکباتان در انتهای خط ۴ در مردادماه،بهره‌برداری از ورودی دوم ایستگاه یادگار امام در خط ۶ متروی تهران در اردیبهشت ماه، بهره‌برداری از ورودی دوم ایستگاه اشرفی اصفهانی در خط ۶ متروی تهران در شهریور ماه، بهره‌برداری از ورودی دوم ایستگاه شهید رضایی در خط ۶ متروی تهران در شهریور ماه، انجام تست سرد مسیر خط مترو فرودگاه امام(ره) تا پرند در تیرماه، انجام تست گرم ۹ کیلومتر مسیر از خط ۶ مترو حدفاصل ایستگاه امام حسین(ع) تا ایستگاه تربیت مدرس در دی ماه، انجام تست گرم ۴ کیلومتر مسیر از خط ۷ مترو حدفاصل ایستگاه میدان صنعت تا ایستگاه میدان کتاب در بهمن ماه بود و در خصوص اتوبوسرانی هم اعلام کردم که چه اقداماتی انجام دادیم.

یک جمع بندی تا اینجای کار انجام دهم، بهره برداری از ۹ کیلومتر مسیر حدفاصل ایستگاه امام حسین(ع) تا ایستگاه تربیت مدرس اسفند ماه سال ۱۴۰۱، بهره‌برداری از ایستگاه کارگر در خط ۶ متروی تهران در اسفند ماه سال ۱۴۰۱، بهره‌برداری از ایستگاه هفت تیر در خط ۶ متروی تهران در اسفند ماه سال ۱۴۰۱، بهره‌برداری از ایستگاه ولیعصر (عج) در خط ۶ متروی تهران در اسفند ماه سال ۱۴۰۱، بهره‌برداری ۱.۲ کیلومتر مسیر به همراه ایستگاه پروانه در توسعه غربی خط ۴ متروی تهران در اسفند ماه سال ۱۴۰۱؛بهره برداری از ۴ کیلومتر مسیر حدفاصل ایستگاه میدان صنعت تا ایستگاه میدان کتاب در اسفند ماه سال ۱۴۰۱، بهره‌برداری از ایستگاه شهید دادمان در خط ۷ متروی تهران در اسفند ماه سال ۱۴۰۱ از اقدامات صورت گرفته بود.

با توجه به اینکه بودجه حمل ونقل عمومی در سال جاری افزایش چشمگیری یافته است و ۱۰ هزار میلیارد هم شورای شهر تهران به بودجه پیشنهادی شهرداری تهران اضافه کرد بفرمایید قرار است امسال چه اقداماتی صورت گیرد.

بهره‌برداری از ایستگاه لاله در خط ۶ متروی تهران در خرداد ماه سال ۱۴۰۲؛ بهره‌برداری از ایستگاه میدان کتاب در خط ۷ متروی تهران در خرداد ماه سال ۱۴۰۲، بهره‌برداری از ۱۹ کیلومتر مسیر حد فاصل فرودگاه امام خمینی(ره) تا شهر جدید پرند به همراه ایستگاه پرند در خرداد ماه سال ۱۴۰۲؛ بهره‌برداری از ۵/۵ کیلومتر مسیر باقیمانده بخش شمالی حدفاصل ایستگاه شهید ستاری تا ایستگاه کوهسار به همراه ۴ ایستگاه کاشانی، شهر زیبا، شهران و کوهسار؛ بهره‌برداری از ایستگاه‌های باقیمانده بدنه اصلی خط ۶ شامل ایستگاه‌های میدان خراسان، سرباز، بهار شیراز، شهید نجات اللهی، هفده شهریور و شهدای کن؛ بهره‌برداری از ۱ کیلومتر مسیر باقیمانده بخش جنوبی حدفاصل ایستگاه ورزشگاه تختی تا ایستگاه بسیج به همراه ایستگاه ورزشگاه تختی؛ بهره برداری از ۱.۵ کیلومتر مسیر حدفاصل ایستگاه پروانه تا ایستگاه کاشانی به همراه ایستگاه کاشانی واقع در توسعه غربی خط ۴ بخشی از برنامه های ما در مترو است.

برای سامانه اتوبوسرانی هم برنامه داریم.خرید و بکارگیری ۷۰۰ دستگاه اتوبوس تولید داخل توسط شهرداری شامل:۱۴۰ دستگاه اتوبوس برقی؛ ۱۰۰ دستگاه اتوبوس گازسوز؛ ۴۶۰ دستگاه اتوبوس دیزلی، خرید و به کارگیری ۲۰۰ دستگاه مینی بوس توسط شهرداری ، تحویل و بکارگیری ۹۵۰ دستگاه اتوبوس تک کابین موضوع قراردادهای وزارت کشور با خودروسازان داخلی، ورود و بکارگیری ۲۰۰ دستگاه اتوبوس سه کابین با همکاری وزارت کشور، ورود و بکارگیری ۱۳۵۰ دستگاه اتوبوس وارداتی، تأمین و بکارگیری ۲۰ دستگاه ون ویژه معلولین و جانبازان معزز و بازسازی ۴۵۰ دستگاه اتوبوس فرسوده شامل: ۲۰۰ دستگاه دوکابین بخش عمومی؛۵۰ دستگاه تک کابین بخش عمومی و ۲۰۰ دستگاه تک کابین بخش خصوصی انجام خواهد شد.

همچنین برای بخش تاکسیرانی هم نوسازی ۳۰۰ دستگاه ون مسافری از طریق اعطای تسهیلات و درصورت تحقق منابع تبصره ۲۰، نوسازی ۲،۰۰۰ دستگاه تاکسی سواری به همراه نوسازی ۷۷۰۰ دستگاه ون دیگر و کمک به بازسازی ۱۵۰ دستگاه ناوگان ون در دستور کار است.

ارائه ۵۰,۰۰۰ فقره تسهیلات اخذ گواهی معاینه فنی از دیگر برنامه هست. کاهش و پایش آلاینده‌های هوا،آغاز عملیات احداث ساختمان آزمایشگاه مرجع، مدیریت تقاضای سفر، تکمیل و افتتاح پایانه جدید شرق (قطب گردشگری و اقتصادی شرق تهران) و بهره‌برداری از پارکینگ شهید مینابی در خرداد ماه سال ۱۴۰۲ و عملیات اجرایی ساخت و تکمیل ۳ پارکینگ طبقاتی (بغدادی، باقری و بعثت) در سال جاری انجام خواهد شد.

سهم معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران از بودجه امسال شهرداری تهران ۲۷‌ هزارمیلیارد تومان به تصویب رسید و باید با این بودجه اقدامات تحولی زیادی را در شهر انجام دهیم. بیش از ۹۰‌درصد بودجه به توسعه و نگهداری حمل‌ونقل عمومی اختصاص خواهد یافت. در ۶ ماهه اول امسال ناوگان اتوبوسرانی را تقویت می کنیم و تعداد زیادی اتوبوس به ناوگان اضافه خواهد شد. کلان شهر تهران حدود ۹۰۰۰ اتوبوس نیاز دارد و باید با خرید، نوسازی و اورهال بخشی از کمبودها را جبران کرد . البته در این باره برنامه ریزی صورت گرفته است و به مرور اتوبوس های قدیمی از چرخه خارج خواهد شد.

در خصوص ایجاد درآمدهای پایدار توضیح دهید و اینکه چه برنامه های تحولی دارید؟

البته این را هم بگویم که اصلاح فرآیندهای اداری و مالی و حذف دستورالعمل‌های دست و پاگیر به منظور سرعت بخشیدن به کارها از جمله اقدامات بود و هر کجا کاری به خاطر روند طولانی مکاتبات اداری متوقف شده باشد، باید بلافاصله با ایجاد تحول آن را برطرف کنیم و نباید این موضوع، مانع تحقق خدمت به شهروندان شود. ما در بخش مترو باید از درآمد پایدار برخوردار باشیم و به این منظور با مشارکت بخش خصوصی می‌توانیم درآمدهای پایدار ایجاد کنیم، ضمن اینکه به موازات آن می‌توان هزینه نگهداشت مترو را نیز کاهش داد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۷
کد خبر: 35135

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =