۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۵
کد خبر: 35229

در گزارش شهر بخوانید؛

دستاورد فروش متری مسکن در بورس؛ از اشتغال‌زایی تا کاهش تورم

در بورس اگر انبوه سازان به تعهدات خود به موقع عمل نکنند، جریمه می‌شوند
دستاورد فروش متری مسکن در بورس؛ از اشتغال‌زایی تا کاهش تورم

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به طرح فروش متری مسکن در بورس، گفت: سرمایه‌گذاری و خرید مسکن در بورس باعث می‌شود پول و سرمایه به جای بازار ارز به سمت تولید و اشتغال حرکت کند.

به گزارش خبرنگار شهر، در شرایطی که ۵۱ درصد شهروندان تهران مستاجر هستند و با افزایش اجاره ها، بخش عمده ای از درآمد افراد باید بابت تامین مسکن هزینه شود؛ یکی از بزرگترین آرزوهای هر فردی می تواند خرید خانه باشد. یکی از راه های خانه دار شدن شهروندان  فروش متری مسکن در بورس است که در این گزارش به بررسی این مهم می پردازیم.

با فروش متری مسکن در بورس، منابع خرد در امتداد اقتصاد کشور حرکت می‌کند

مهدی هدایت، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار شهر در مورد فروش متری مسکن اظهار کرد: ما سه رویکرد فروش متری مسکن در بورس را مطرح کردیم؛ استفاده از منابع خرد مردم در تولید مسکن که هر چقدر بتوانیم منابع خرد را جذب کنیم، می شود قسمت اول شعار رهبری؛ مهار تورم و هرچقدر منابع  به سمت تولید مسکن برود، در واقع بخش  دوم شعار رهبری یعنی تولید را محقق می کند. منابع خرد در کشور، در حال حاضر  علیه اقتصاد کشور است یعنی به سمت دلار، سکه و طلا می رود و بازار آن را به هم می ریزد.

دستاورد فروش متری مسکن در بورس؛ از اشتغال‌زایی تا کاهش تورم

مسکن موتور محرک اقتصاد کشور است

وی افزود: با فروش متری مسکن در بورس، منابع خرد در امتداد اقتصاد کشور  یعنی تولید، حرکت می کند و  مردم را به خانه دار شدن امیدوار می شوند. فردی که پنج متر خانه دارد از کسی که چیزی ندارد امیدوار تر است. در فروش متری مسکن در بورس فرد به مرور زمان می تواند خانه دار شود.  فروش متری مسکن روی پلتفرم بورس  انجام خواهد شد و سال گذشته، زیر ساخت های این کار را انجام دادیم. تلاش کردیم پروژه هایی که در بورس عرضه می کنیم، پروژه هایی باشد که همه آنها پروانه و سند داشته باشند و فونداسیون آن هم ریخته شده تا مردم رشد این پروژه ها را ببینند و به سرمایه گذاری امیدوارتر شوند و زودتربه سود برسند. وقتی پروژه تمام شد و فرد مقداری از خانه را خریداری کرد یا خود را به مرحله ای می رساند که بتواند یک واحد خریداری کند یا اگر نتوانست ما یک بازارگردان داریم که درصد خانه خریداری شده در بورس را به قیمت روز از مالک خریداری می کند و فرد می تواند پول را در پروژه های جدید سرمایه گذاری کند. با انجام این کار درنهایت افراد می توانند در یک پروژه خانه دار شوند.

هدایت خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری و خرید مسکن در بورس باعث می شود که پول و سرمایه به جای بازار ارز به سمت تولید و اشتغال حرکت کند، مسکن موتور محرک اقتصاد کشور است.

سرمایه گذاری در بازار بورس؛ تهیه مسکن برای فرزندان از سن پایین

ایمان شریفی کارشناس و تحلیل گر بازار سرمایه  در گفت و گو با خبرنگار شهر در مورد فروش متری مسکن در بورس اظهار کرد: فروش متری مسکن در بورس راه‌حل مناسبی برای افرادی است که توانایی خرید مسکن به صورت یکجا را ندارند و فروش مسکن به صورت متری در بازار بورس، می تواند پیامدهای مثبتی برای بازار داشته باشد. اولین و مهمترین اثر فروش متری مسکن که در بورس به وجود می آید این است که افرادی که نقدینگی لازم برای خرید یکجای خانه ندارند، به مرور زمان خانه دار شوند و اقشار ضعیف جامعه می‌توانند با خرید متری زمین در بورس به مرور زمان و به صورت متری و خرد صاحب خانه شوند.

وی افزود: افرادی که آینده نگر هستند هم می توانند برای فرزندان خود، به صورت خرد و در سن پایین زمین خریداری کنند تا زمانی که به مستقل شدن و مسکن نیاز پیدا کردند، این مسکن برای آنها آماده باشد.

دستاورد فروش متری مسکن در بورس؛ از اشتغال‌زایی تا کاهش تورم

شریفی در مورد حذف واسطه ها با فروش مسکن در بورس بیان کرد: فروش متری مسکن در بورس باعث از بین رفتن واسطه گری و دلالی در بازار مسکن می شود و در بازار مسکن به دلیل وجود دلال ها، در بسیاری مناطق، مسکن بیشتر از قیمت واقعی خود معامله می شود و یکسری از هزینه ها بابت دلالی توسط مصرف کنندگان پرداخت می شود و فروش مسکن در بورس باعث کوتاه شدن دست دلال ها شده و قیمت مسکن واقعی تر شده و هزینه خرید هم برای مصرف کننده کم تر می شود.

اگر انبوه سازان در بورس به تعهدات خود به‌موقع عمل نکنند، جریمه می‌شوند

این کارشناس با اشاره به اینکه فروش متری در بورس باعث بالا رفتن نقدشوندگی بازار مسکن می شود، افزود: چون افراد با قیمت پایین هم می توانند زمین خریداری کنند که نکته مثبتی برای بازار مسکن است. فروش متری زمین در بورس باعث می شود قیمت گذاری بر اساس عرضه و تقاضای بازار انجام شده و با حذف دلال از حباب قیمتی بازار مسکن کاسته شود و با تداوم این معاملات شاهد تخلیه شدن حباب قیمتی مسکن و معامله شدن مسکن در قیمت های واقعی خود خواهیم بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر در بازار مسکن و پیش فروش ها، با توجه به اینکه واگذاری‌ها در چند مرحله انجام می شود و معمولا از طرف انبوه سازان در تحویل مسکن تاخیر صورت می گیرد، کمتر با اقبال مواجه است، اما در بورس با توجه به اینکه انبوه سازان باید به تعهدات خود دقیقا عمل کنند و اگر عمل نکنند شامل جریمه می شوند، فرد سرمایه گذار می تواند بر روی زمان تحویلی حساب کند و در تحویل مسکن تاخیری صورت نگیرد.

دستاورد فروش متری مسکن در بورس؛ از اشتغال‌زایی تا کاهش تورم

تاثیر ساخت مسکن بر ۷۸ بخش اقتصادی به صورت پیشین و با ۵۶ بخش به صورت پسین

عبداللهی کارشناس بخش مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار شهر اظهار کرد: مسکن یک کالای اساسی در کشور است که برای آن متقاضی وجود دارد و تخمین زده می شود که کشور سالانه به حدود یک تا یک و نیم میلیون مسکن احتیاج داریم تا نیاز واقعی مردم را پوشش دهد.

وی با اشاره به ظرفین تولید مسکن در کشور افزود: مصالح و نیروی کار و همچنین دانش مسکن در کشور وجود دارد، ساخت مسکن در کشور با ۷۸ بخش اقتصادی کشور به صورت پیشین و با ۵۶ بخش اقتصادی به صورت پسین رابطه دارد. بخش پیشین مثل مصالح ساختمانی و بخش پسین هم شامل فرش، مبل و غیره می شود.

عبداللهی خاطرنشان کرد: سرمایه هایی که به بخش سوداگری می رود، اگر به سمت تولید مسکن برود، باعث ایجاد اشتغال شده و نقش مثبتی در رشد اقتصاد خواهد داشت. ساخت و ساز مسکن با صدور مصالح و مسائل فنی و مهندسی برای کشور می تواند ارزآوری داشته باشد .

وی با اشاره به واحدهای صنعتی راکد در کشور افزود: در کشور صنعت و بخش های اقتصادی ای داریم که در حال رکود و تعطیلی هستند؛ چون تقاضای لازم را ندارند و همچنین هزینه های تولید افزایش داشته است، اگر ساخت و ساز افزایش پیدا کند یک محرک برای صنایع راکد خواهد بود.

این کارشناس خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم چرخه تولید بچرخد باید دو نکته را رعایت کنیم، اول جلوگیری از دلالی ارز، طلا، و... و سوق دادن سرمایه ها با طرح هایی مثل کاهش ریسک به فعالیت های تولیدی مانند ساخت مسکن که به  اشتغال مولد تبدیل شود و از سود آن همه مردم بتوانند بهره مند شوند.

به عقیده کارشناسان، با فروش متری مسکن در بورس افراد می توانند به مرور زمان صاحب خانه شوند و اگر این طرح به درستی اجرا شود و سرمایه های سرگردان را که گاهی سمت، ارز، طلا و مواردی از این دست می رود به سمت مسکن برود، اثر مثبتی در اقتصاد خواهد داشت. به طوری که همه مردم می توانند از آن بهره مند شوند و از طرفی وجود حدود ۱۲ هزار هکتار بافت ناپایدار که در تهران یک تهدید محسوب می شود، با رشد ساخت و ساز در این مناطق می تواند به یک فرصت تبدیل شود.

انتهای پیام/


۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۵
کد خبر: 35229

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =