تعامل شهرداری تهران با سفارت افغانستان برای حل معضل زباله‌گردی کودکان

شهر: زباله‌گردی کودکان و نوجوانان یکی از معضلات نوظهور در جریان زندگی شهری است که گره آن هر روز کورتر می‌شود. کودکان و نوجوانانی که به جای حضور در مدارس در شغل سیاه زباله‌گردی فعال هستند اما ابعاد این معضل جدید در کلانشهری مانند تهران، زمانی پیچیده‌تر شده که به استناد آمارها مشخص می‌شود بیش از ۸۰ درصد از کودکان زباله‌گرد تهران را کودکان و نوجوانان افغانستانی تشکیل می‌دهند.

از همین رو باز کردن گره زباله‌گردی کودکان و نوجوانان جز با همکاری مشترک دو کشور ایران و افغانستان باز نمی‌شود در همین راستا نشست دوجانبه‌ای میان محمدرضا جوادی یگانه، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران و عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران به صورت آنلاین برگزار شد و بر حل معضل زباله‌گردی کودکان افغان در تهران تاکید و همچنین موضوع خواهرخواندگی تهران و کابل برای تبادل تجربیات در حوزه شهری مطرح شد.  
به گزارش شهر، محمدرضا جوادی‌یگانه در این نشست با تاکید بر سابقه همکاری مشترک میان شهرداری تهران و کابل و تفاهمنامه سال ۱۳۸۳ بیان کرد: بخش عمده زباله‌گردهای تهران را کودکان و نوجوانان افغانستانی تشکیل می‌دهند که از هرات به تهران آورده می‌شوند بنابراین ضروری است که برای ساماندهی این کودکان همکاری مشترکی میان دو کشور ایجاد شود. از همین رو در راستای حل معضل کودکان زباله‌گرد، شهردار تهران هم بخشنامه‌ای ابلاغ کرد که در این بخشنامه بر برخورد با پیمانکاران متخلف در این زمینه تاکید شده و برخورد قهری نداشتن با کودکان زباله‌گرد هم از خط قرمزهای آن است اما ارائه خدمات حمایتی برای این کودکان نیاز به همراهی افغانستان دارد که در این راستا باید یک کمیته مشترک از معاونت بین‌الملل شهرداری تهران، معاونت فرهنگی و اجتماعی و سفارت افغانستان در ایران تشکیل شود.  
او افزود: قصد داریم به کودکان کار آموزش دهیم و برای آن‌ها مدرک تحصیلی هم صادر کنیم اما در این زمینه نیاز به همکاری کشور افغانستان است. از سوی دیگر بسیاری از سازمان‌های مردم نهاد ایران به صورت تخصصی بر موضوع کودکان زباله گرد فعالیت می‌کنند که همکاری مشترک شهرداری و سفارت افغانستان در ایران سبب می‌شود انگیزه این فعالان اجتماعی برای ادامه فعالیت‌ها افزایش یابد چرا که سازمان‌های مردم نهاد ایران نسبت به وضعیت این کودکان نگران هستند.  
معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران در ادامه درباره سایر همکاری‌های مشترک میان دو کشور ایران و افغانستان بیان کرد: در حوزه دیپلماسی شهری هم آقای حناچی، شهردار تهران بر همکاری مشترک میان دو کشور تاکید دارد. از سوی دیگر از حوزه فرهنگی از جمله چاپ و نشر هم همکاری میان ایران و افغانستان در سال‌های اخیر افزایش یافته است. امیدواریم به زودی موضوع خواهرخواندگی تهران و کابل که پیش از این هم چندین مرتبه مطرح شده بود، به نتیحه برسد.


سفیر افغانستان: آماده هر همکاری با ایران برای ساماندهی کودکان زباله‌گرد هستیم
در بخش دیگری از این نشست مجازی، «عبدالغفور لیوال»، سفیر افغانستان در ایران به سخنرانی پرداخته و گفت: در سال‌هایی که افغانستان با جنگ درگیر بود مردم کشورهای همسایه ما از جمله ایران نسبت به مهاجران افغانستانی بسیار مهربان بودند و از لحاظ بشری برخورد خوبی جریان داشت که از این بابت سپاسگذاریم که از جمله اقدامات خوبی که برای مهاجران افغان انجام شد دستور مقام معظم رهبری ایران برای پذیرش کودکان افغان در مدارس بود.  
او افزود: در زمینه کودکان زباله‌گرد به دنبال تهیه یک گزارش جامع برای ارسال به رییس‌جمهور افغانستان هستیم که بر اساس آن مشخص شود چند کودک زباله‌گرد افغانستانی در ایران هستند و بیشتر در کدام استان‌های ایران تمرکز دارند همچنین تعیین شود که از کدام نقاط افغانستان در میان این کودکان بیشتر دیده می‌شود. در این زمینه سه برنامه در در دستور کار داریم، اگر کودکان کار افغانستانی خانواده‌هایشان در ایران حضور داشته باشند، آن‌ها را به خانواده‌هایشان باز میگردانیم و از ایران می‌خواهیم برای اقدامات فرهنگی به آن‌ها کمک کند تا این کودکان در جاده‌ها برای بازگشت به افغانستان آواره نباشند.  
لیوال بیان کرد: مساله کودکان زباله‌گرد باید در سه بخش پیگیری شود، در مرحله نخست به دنبال مرحله تثبیت مهاجران افغان مقیم ایران هستیم که قرار است اردوگاه‌هایی در اختیار ما برای این امر گذاشته شود تا حضور این افراد قانونمند شده و با داشتن گذرنامه الکترونیک هم از مشکلات دولت ایران در این زمینه کم شود و هم مهاجران افغان ساماندهی شوند.  
او افزود: در بخش دوم هم به دنبال آن هستیم که آن دسته از کودکان که به صورت قاچاق به ایران آورده شده‌اند و خانواده‌هایشان در افغانستان هستند، به افغانستان بازگردانده می‌شوند. در این زمینه خواستار آن هستیم که با پیمانکاران متخلف برخورد شود و ما هم در تمام زمینه‌ها با ایران همکاری می‌کنیم.  در گام سوم هم با سازمان‌های بین‌المللی مانند یونیسف مذاکراتی انجام دادیم و همچنین از سازمان‌های مردم نهاد بین‌المللی هم برای کمک به حل این موضوع کمک خواستیم.
سفیر افغانستان در ایران در پایان به موضوع خواهرخواندگی میان تهران و کابل اشاره و بیان کرد: تهران و کابل شباهت‌های بسیاری از نظر فرهنگی و اقلیمی با یکدیگر دارند و از همین رو موضوع خواهرخواندگی بسیار ضروری است. در حوزه مسائل شهری هم در کابل مشکل مدیریت آب‌های زیرزمینی و جمع‌آوری آب‌های سطحی و همچنین حفظ مناطق تاریخی کابل داریم که شهرداری تهران می‌تواند تجارب خود را در این زمینه با کابل تبادل کند.

خبرنگار: ریحانه جاویدی

۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
کد خبر: 3656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =