تمرکز بیشترین تعداد ساختمان‌های ناایمن در منطقه ۱۲

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران گفت: بیشترین تعداد ساختمان‌های ناایمن تهران در مناطق ۱۲ قرار دارد.

به گزارش شهر، مهدی عباسی در گفت‌وگو با برنامه «تهران۲۰» شبکه تهران با بیان اینکه ۱۲۹ ساختمان ناایمن تهران تنها از باب خطر در برابر حریق ارزیابی شده بود، اظهار کرد: مالکین به دلیل مسائل حقوقی و مسائل پیچیده فنی و اقتصادی، ایمن سازی را با کندی مواجه کردند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: خوشبختانه با همکاری و پیگیری همکاران ما در شهرداری و اقدام و ورود بسیار موفق و جدی مجموعه قضایی کشور به ویژه دادستانی اخطارهای لازم به ویژه به ساختمان‌های دولتی داده شد.

وی همچنین تصریح کرد: با اقدامات صورت گرفته تعداد ساختمان‌های ناایمن شهر از ۱۲۹ به ۹۵ واحد رسید و امیدواریم به زودی این گزارش را ارائه دهیم که این ۱۲۹ ساختمان از ساختمان‌های ایمن شهر هستند و مشکلی از باب تردد شهروندان به این اماکن وجود نخواهد داشت.

عباسی با بیان اینکه بر اساس قانونی که در شورا مصوب شده سازمان آتش نشانی تکالیف دوره ای برای بازدید و بررسی ساختمان‌ها دارد، یادآور شد: علاوه بر بررسی های لازم، اخطار داده می شود و زمانی که به شرایط بحرانی می رسند اقدامات لازم را برای رفع خطر انجام می دهد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا گفت: وقتی از ۱۱ هزار ساختمان در تهران صحبت می کنیم مفهوم این نیست که این ساختمان‌ها در شرایط بحرانی هستند؛ اخطارهای سازمان آتش نشانی جنبه اعلام هشدار و خطر به مالکان ساختمان‌ها دارد و طبیعی است در کلانشهر تهران با این پیچیدگی وسعت و جمعیت، نمی‌توان با ۱۱ هزار ساختمان برخورد کرد و این منطبق با واقعیت نیست، آن هم وقتی که در ۱۲۹ ساختمان با مشکلات کسب، پیشه، مسائل اقتصادی، حقوقی و اجتماعی روبه رو هستیم.

وی با تأکید بر اینکه نیاز به فرهنگسازی داریم که ایمنی به عنوان رکن اولیه در بین ذی نفعان تعریف شود، خاطرنشان کرد: اولین مسئله ای که باید ذی‌نفعان در آن خیال آسوده داشته باشند، ایمنی ساختمان است و سپس باید به دیگر مسائل بپردازند.

عباسی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اگر مصالح ساختمانی استاندارد باشند در برابر آتش سوزی تاب آوری خواهند داشت، اظهار کرد: در این شرایط حریق نباید توسعه پیدا کند و به گازهای سمی تبدیل شود و به همین دلیل در ساختمان هایی که حریق در آنها به دیگر بخش ها سرایت کرده، مصالح استانداردی نداشته است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه شناسنامه ساختمان که در شورا مطرح شده اگر به یک فرهنگ تبدیل شود، دغدغه ها در خصوص نوع مصالح برطرف خواهد شد، تصریح کرد: این اتفاق به قانون محکم و مطالبات اجتماعی از سوی مردم و سازندگان نیاز دارد؛ برخی ضوابط در این خصوص تدوین شده و در همین راستا سازندگان ساختمان علاوه بر پیوست سند، شناسنامه را نیز به خریداران ارائه می دهند.

وی ادامه داد: بیشترین ساختمان‌های ناایمن در تهران در مناطق ۱۲ به دلیل بافت تاریخی و تجاری و همچنین گستردگی و وجود مراکز صنعتی قرار دارد.

عباسی با بیان اینکه دستگاه قضایی وظیفه خود را به بهترین شکل انجام دادند و با مالکین اتمام حجت کردند، یادآور شد: سازمان آتش نشانی این صلاحیت را دارد وضعیت ایمنی در برابر حریق را اعلام کند و وزارت راه نیز ایمنی سازه را از باب تاب آوری اعلام می کند.

انتهای پیام/

۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۴
کد خبر: 36667

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =