درخواست کشورهای همسایه برای استفاده از تجربیات و ظرفیت‌های تهران/ رد ۲۸ درصد درخواست‌ها در کمیته سفرهای خارجی

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران گفت: از شهریورماه تا اسفندماه سال قبل ۳۱ سفر خارجی انجام شده که ۱۲۷ نفر در این سفرها حضور داشتند.

 به گزارش خبرنگار شهر، عبدالمطهر محمدخانی در یکصد و پنجاه و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران ضمن ارائه گزارشی از فعالیت کمیته سفرهای خارجی اظهار کرد: بنابر تأکیدات مقام معظم رهبری، برقراری دیپلماسی بسیار مهم است و شهرداری تهران در حوزه بین الملل نیز مبتلابه این موضوع است.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران با بیان اینکه بر اساس رصد صورت گرفته ۹ سازمان و مجموعه بین المللی در حوزه شهری فعال هستند، خاطرنشان کرد: هریک از این دستگاه ها در حوزه ای فعالیت می کنند و شهرداری تهران نیز به لحاظ فعالیت های بین المللی در کنار این دستگاه ها حضور داشته است.

وی با اشاره به نام سازمان های بین المللی شهری در دنیا، یادآور شد: رقابت جدی بین کشورهای منطقه برای عضویت در این سازمان های بین المللی وجود دارد که ایران و ترکیه در این زمینه رقابت جدی دارند. البته در دو دهه گذشته ترک ها موفق تر بودند و یکی از اقداماتی که باید صورت بگیرد، ارتقاء جایگاه شهرداری تهران خواهد بود.

حضور شهرداری تهران در مجمع متروپلیس در شهریورماه

محمدخانی از حضور شهرداری تهران در مجمع متروپلیس در شهریورماه خبر داد و افزود: سازمان WEGO یکی از سازمان های حوزه شهر هوشمند است که شهرها را به سمت تحقق شهر هوشمند سوق می دهد که در دوره جدید، شهرداری عضو این سازمان شده است.

سخنگوی شهرداری تهران با بیان اینکه شبکه همکاری بین شهرها نیز ظرفیتی است که شهرداری از آن استفاده می کند، تصریح کرد: شهرداری از پیش در سازمان ISOCARP عضویت داشته و این عضویت را ادامه داده است.

وی با تأکید بر اهمیت توجه به نقش شهر تهران در تحولات بین المللی، گفت: نقش و جایگاه تهران باید در این زمینه مورد توجه قرار بگیرد؛ بر خلاف تصورات برخی نخبگان، تهران نقش مؤثری در تحولات بین المللی دارد و نگاه ها به تهران بسیار مهم است. از طرفی دیگر نیز تهران داعیه ام القرا بودن جهان اسلام را داشته و جزء یکی از ابرشهرها با جمعیت بالای ۱۰ میلیون نفر است که اهمیت ویژه ای دارد.

تلاش برای ارتقای جایگاه بین المللی تهران

محمدخانی با بیان اینکه رویکرد ما در حوزه بین الملل تلاش برای بین المللی تر شدن شهر تهران است، تأکید کرد: در جهان، شهرها بر اساس تبادلات بین المللی و عضویت در سازمان های بین المللی شهرها درجه بندی می شوند که متأسفانه تهران جایگاه مناسبی ندارد و یکی از تلاش های ما ارتقاء این جایگاه است.

درخواست کشورهای همسایه برای استفاده از تجربیات و ظرفیت های تهران

وی با تأکید بر انتقال دانش و تجربه روز به شهر، گفت: تلاش ما بر صادرات خدمات فنی و مهندسی و دانش فنی به کشورهای همسایه است که به حمایت شورای شهر نیاز دارد؛ این تلقی وجود داشت که فعالیت های شهرداری باید صرفاً در شهر تهران انجام شود اما با توجه به ظرفیت شهرداری در حوزه خدمات، فنی و آی تی، درخواست هایی از کشورهای همسایه برای استفاده از ظرفیت ها، تجربیات و محصولات وجود دارد. برای مثال خرید سامانه هایی همچون ۱۳۷، تهران من و مواردی از این قبیل از درخواست های کشورهای منطقه است.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران با بیان اینکه بخشی از سفرهای خارجی شرکت در اجلاس های بین المللی است، یادآور شد: شرکت در نمایشگاه های خارجی، بازدید از پروژه ها و تجهیزات و امکانات برای عقد قراردادهای خارجی، شرکت در دوره های آموزشی بین المللی با هزینه سازمان های بین المللی، شرکت در مسابقات فرهنگی و ورزشی بین المللی، مذاکرات دوجانبه برای تفاهمات اقتصادی، هفته های فرهنگی مشترک تهران و دیگر کلانشهرهای خارجی و سفر به همراهی تیم های دولتی از جمله سفرهای خارجی است.

کرونا در دوره پنجم مدیریت شهری  موجب کاهش سفرهای خارجی شد

وی با اشاره به مقایسه سفرهای خارجی از سال ۹۲ تا ۱۴۰۰، خاطرنشان کرد: در دوره قبلی مدیریت شهری، تقریباً دو سال با کرونا درگیر بودند. ما در موضوع سفرهای خارجی باید به این توجه داشته باشیم فلذا سفرهای خارجی در این ایام ممنوع بوده و اختلال جدی ایجاد کرده است.

محمدخانی با بیان اینکه فعالیت بسیاری از سازمان ها و برنامه های بین المللی پس از کرونا به صورت پرحجم آغاز شده است، تصریح کرد: متروپلیس از سال گذشته دو یا سه برنامه بین المللی را برای جبران ایام کرونا برگزار کرده است.

سخنگوی شهرداری تهران با اعلام اینکه از شهریورماه تا اسفندماه سال قبل ۱۲۷ نفر در ۳۱ سفر حضور داشتند، گفت: در سال ۱۴۰۰ میانگین ۴.۳ نفر و در سال قبل ۳.۵ نفر در تیم ها حضور داشتند.

وی افزود: ۱.۶ سفر در هر ماه انجام شده و در هر ۱۸ ماه نخست به طور میانیگن ۱.۵ سفر اتفاق افتاده و ۶.۷ نفر در هر ماه در قالب مأموریت های خارجی در سفرها حضور داشتند که با توجه به کثرت شرکت ها و سازمان ها به هیچ عنوان عدد قابل توجهی نیست.

۲۸درصد سفرها رد شده و ۲۶درصد تایید شده ها محقق نشده است

محمدخانی با بیان اینکه غیر از دو سفر رسمی شهردار به تاجیکستان و عراق، سفرهای مربوط به دفتر شهردار نداشتیم، یادآور شد: میزان رد درخواست سفر در کمیته سفرهای خارجی ۲۸ درصد است و حتی از موارد تأیید شده نیز، ۲۶ درصد محقق نشده است.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران اعلام کرد: پس از کرونا اجلاس های بین المللی به صورت وبیناری در پیش گرفته شد و در ۱۳ اجلاس به صورت ویدئو کنفرانس شرکت کردیم؛ البته در برخی این کنفرانس ها مذاکرات دو جانبه و کسب کرسی در برنامه های آتی در اولویت قرار گرفته است.

وی در ادامه یادآور شد: سفرها در این ایام به کشورهای عراق، اسپانیا، ترکیه، امارات، کره جنوبی، روسیه، تاجیکستان، هند، ژاپن، مالزی، اندونزی، قطر، اردن و آلمان انجام شده است.

به روزترین بخش سامانه شفافیت، سفرهای خارجی است

محمدخانی در ادامه این جلسه در پاسخ به سوالات اعضای شورا با بیان اینکه به روزترین بخش سامانه شفافیت، سفرهای خارجی گفت: گزارش گیری و بارگذاری به زمان نیاز دارد و پس از آن در سامانه بارگذاری می شود.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران با بیان اینکه در دو سال گذشته با اوج گیری اقدامات دیپلماسی کشور و دیپلماسی همسایگی باید از این ظرفیت در شهرداری استفاده کرد، گفت: اولویت ما در سفرها حضور کارشناسان است، می توانیم فرصتی را فراهم کنیم تا افرادی که در سفرهای خارجی حضور داشتند در صحن حضور پیدا کرده و گزارش محتوایی سفر را ارائه دهند.

محمدخانی با بیان اینکه معاونت بین الملل طبیعتا سفرهای خارجی بیشتری دارند، خاطرنشان کرد: دعوت رسمی نمایشگاه نجف از طریق استانداری نجف بوده و از سوی پیمانکار نبوده است؛ این دعوت از رئیس شورا و شهرداری تهران بوده و اینکه ترک ها شرکت نکردند می توانست فرصتی برای ما باشد؛ عدم حضور ترک ها نیز به دلیل زلزله در این کشور بود.

وی با بیان اینکه ظرف یک ماه کتابچه سفرها به اعضای شورا ارائه خواهد شد، گفت: تلقی بنده این است که باید به دنبال توسعه روابط بین المللی شهرداری تهران باشیم؛ بنده به دنبال گسترش این روابط هستم و از این موضوع دفاع خواهم کرد.

انتهای پیام/

۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۷
کد خبر: 37048

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =