فضاهای بی‌دفاع شهری فرصتی برای احیای حیات شهری

نشست علمی- تخصصی فضاهای عمومی بستر تعاملات اجتماعی از منظر حقوق شهروندی، با حضور شهردار منطقه ۹، اساتید دانشگاه علامه طباطبائی و دانشجویان در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

به گزارش شهر و به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۹؛ سیدمحمدرحیم مرتضوی شهردار منطقه با حضور در نشست علمی تخصصی دانشگاه علامه طباطبائی پیرامون مباحث شهر و حقوق شهروندی، گفت: رابطه حقوق شهری، زندگی شهری و مدیریت شهری از جمله موضوعات مهمی است که در حوزه مطالعات شهری، برنامه ریزی و مدیریت شهری همیشه  مطرح می شود.
وی با اشاره به اینکه مهمترین حقوق شهروندی، تحقق عدالت فضایی در توزیع خدمات شهری است، افزود: یکی از حقوقی که در سالهای گذشته در نظام مدیریت شهری از سطح سیاست گذاری تا برنامه ریزی و اجرا به منافع ذینفعان کمتر توجه شده است عدالت فضایی و توزیع نامناسب فضاهای همگانی بوده است. عدالت اجتماعی، ریشه در عدالت فضایی و محیطی دارد و عدم دسترسی بخش هایی از شهر به فضاهای عمومی باعث محرومیت ساکنان از امکانات موجود خواهد بود که نشان از بی عدالتی است.
شهردار منطقه ۹ با اشاره به برنامه پنج ساله سوم شهر تهران و اینکه تصمیم گرفته شده بخش عمده‌ای از منابع و امکاناتی را که شهرداری برای ایجاد فضاهای عمومی در نظرگرفته است در بافت فرسوده شهر تهران به اجرا برساند، عنوان کرد: برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران (۱۳۹۸-۱۴۰۲ ) با تاکید بر پروژه های کوچک مقیاس در سطح محلی تلاش کرده است تا حدودی به توزیع عادلانه فضاهای عمومی کمک کند اما چالشی که وجود دارد اینست که در بافت فرسوده و مناطق کم برخوردار، مشکلات بسیار پیچیده تر و دشوار تر است که مهم‌ترین آنها تامین زمین برای ایجاد این فضاها است تا بتوان آن را تبدیل به فضای همگانی کرد و یا سرانه های خدماتی را افزایش داد.
 مرتضوی به پروژه های توسعه محله ای و ارتقاء سرانه های خدماتی هفت گانه اشاره کرد و گفت: پروژه‌های متنوعی در چند سال اخیر برای افزایش فضاهای عمومی و همگانی اجرا شده است؛ برخی از این پروژه‌ها که اغلب مساحت ۲۰۰ تا ۵۰۰ متر داشتند و در مقیاس همسایگی عمل می‌کردند و برخی دیگر در مقیاس محله با مساحت بالغ بر ۲ تا ۳ هزار مترمربع کارکرد داشتند و همچنین فضاهای بالای ۱۰ هزار مترمربع که در مقیاس‌های فراتر عمل می کنند. برای نمونه یکی از این نقاط، محدوده رها شده و بلاتکلیفی بود که در خیابان بدر الزمان قریب منطقه ۹ وجود داشت و هیچ استفاده ای از آن نمی شد که پس از برنامه ریزی و اجرای یک طرح اجتماعی و عمرانی ضمن ایجاد اشتغال برای ۲۰۰ نفر باعث افزایش سرزندگی و رونق غرب پایتخت شد.
این مقام ارشد شهری در منطقه ۹ یادآور شد: پروژه آزاد سازی اراضی پادگان جی و طراحی نقشه باز آفرینی شهری برای محدوده های هدف با رویکرد افزایش سرانه ها و ایجاد محرک های توسعه محلی از جمله مواردی است که در دست اقدام می باشد.
لازم به ذکر است این نشست که با حضور فعال دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری و شهرسازی همراه بود در خصوص موضوعات و مباحث اجرایی مدیریت شهری نیز تبادل نظر شد.

انتهای پیام

۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۴
کد خبر: 37134

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =