توقف اتوبوس‌ها در ترافیک خودروهای شخصی در پایتخت/ لزوم توسعه خطوط ویژه اتوبوس

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران بر لزوم ایجاد جذابیت سفر با حمل و نقل عمومی به خصوص اتوبوس تاکید کرد.

به گزارش شهر، جعفرتشکری هاشمی درباره لزوم ایجاد جذابیت سفر با حمل و نقل عمومی، گفت: اینکه یک اتوبوس با بیش از ۵۰ مسافر در ترافیک خودروهای عبوری بماند درست نیست؛ چرا که یک اتوبوس که وسیله حمل و نقل عمومی است و تعداد افرادی که در آن هستند چندین برابر یک خودروی شخصی است، با این روش باید همانند خودروهای تک سرنشین در ترافیک بماند.

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه شرایط مساوی خودروهای حمل و نقل عمومی با خودروهای شخصی سبب شده که استفاده از حمل و نقل عمومی جذابیتی برای مردم نداشته باشد، افزود: با مجموعه حمل و نقل شهرداری تهران صحبت کردیم که مسیرهای تردد ویژه را توسعه دهند تا اتوبوس‌ها در ترافیک خودروها متوقف نشوند.

وی با بیان اینکه توسعه خطوط ویژه برای اتوبوس‌ها، راندمان کاری را افزایش داده و موجب رضایتمندی شهروندان می‌شود و همین مسئله موجب افزایش جذابیت سفر با حمل و نقل عمومی به خصوص اتوبوس می‌شود، گفت: راه اندازی خطوط علاوه بر اینکه سرعت حمل و نقل عمومی را افزایش می‌دهد، توجیه اقتصادی نیز دارد و مسافران بیشتری توسط شبکه حمل و نقل عمومی به خصوص اتوبوس جابجا می‌شوند و از هر جهت که به این موضوع نگاه کنیم مطلوبیت ایجاد می‌شود.

تشکری هاشمی با بیان اینکه الزاما نباید مدل خطوط بی آر تی را برای ایجاد مسیر ویژه دنبال کرد، ادامه داد: در حال حاضر به خیابان‌های شهر که نگاه می‌کنیم در دو طرف خیابان فضای پارک حاشیه‌ای در اختیار خودروهای شخصی است در حالیکه می‌توان در مسیرهای پرتردد و با تراکم بالای خودروی شخصی، یک لاین پارک حاشیه‌ای را به مسیر ویژه اتوبوس تبدیل کرد و همچون اتفاقی که در خیابان بهشتی رخ داده با حذف یک طرف پارک حاشیه‌ای، مسیر را به حرکت اتوبوس اختصاص می‌دهیم. البته دقت داشته باشید که تنها ایجاد یک خط ویژه نمی‌تواند بطور کامل اثربخش باشد؛ بلکه باید شبکه سیستم حمل و نقل سریع ایجاد کرد یعنی خط ویژه اتوبوس ما در نقاطی به شبکه مترو نیز متصل باشد و اتوبوس‌هایی که در این مسیر استفاده می‌شوند نیز با کمترین توقع مسیر خود را ادامه دهند.

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران  در پاسخ به این سوال که آیا درست است که برخی کارشناسان معتقدند، ایجاد خط ویژه در یک سمت خیابان به اقتصاد مغازه دارها در همان سمت خیابان لطمه وارد می‌کند؟ گفت: این تصور که اگر خیابان‌ها در اختیار خودروهای شخصی باشند، رونق اقتصادی ایجاد می‌شود یک نگاه جانب‌دارانه است. چرا که روزانه میلیون‌ها نفر در تهران سفر می‌کنند و این افراد حق بیشتری از خودروسواران شخصی دارند و ما تنها پیشنهاد دادیم که یک لاین پارک حاشیه‌ای را برای افزایش سفر با حمل و نقل عمومی به خط ویژه اختصاص دهیم.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۱
کد خبر: 38111

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =