در موضوع آلودگی هوا ۲۱ دستگاه مسئولند اما هیچ یک پاسخگو نیستند

مجمع کلانشهرهای ایران به میزبانی ستاد معاینه فنی شهر تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شهر؛ پانزدهمین نشست مشترک ستاد معاینه فنی کلانشهرهای ایران با حضور جلال بهرامی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، شادی مالکی، مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران و احسان متولیان،  دبیرکل مجمع کلانشهرها صبح امروز -چهارشنبه ۱۴ تیرماه- برگزار شد. 

کلانشهرها نیازمند پایش دقیق‌تری در حوزه معاینه فنی هستند

مالکی در ابتدای نشست گفت: هدف از برگزاری این نشست پیگیری امور صنفی و کارآمدی اثربخشی معاینه فنی است. معاینه فنی از الزامات رانندگی است و به جهت پایش خودروها هم بسیار تاثیرگذار است و هم اهمیت هم تراز به جهت پایش خودروها از نظر ایمنی دارد و قطعا از لحاظ کاهش تصادفات تاثیرگذار است.
مالکی با بیان اینکه این نیازمند توجه مسئولین ذی ربط است تا از لحاظ تشکیلات و کادر سازمانی به این مسئله رسیدگی کنند، اظهار کرد: کلانشهرها از نظر مختصات خاص خود قطعا نیازمند پایش دقیق تری در این حوزه هستند. شهرهای بسیاری درگیر آلودگی هوا هستند و بحث بازنگری در پایش خودروها مهم است.

به جای ایمن‌سازی خیابان‌ها باید به فکر هوشمندسازی شهر باشیم

بهرامی، معاون شهردار تهران نیز در ادامه خاطرنشان کرد: در موضوع مدیریتی شهری دوگانگی وجود دارد و اختیارات و مسئولیت در کنار هم قرار نگرفته است. بالادستی‌های ما در وزارت کشور باید متناسب با بار هر کلانشهر معاینه فنی را بازتعریف کنند. با این نگاه نمی‌شود شهر را کنترل کرد. نمی‌شود که در ترافیک و آلودگی هوا فقط ما جواب بدهیم. ۲۱ دستگاه در آلودگی هوا مسئولیت دارند ولی هیچ کدام پاسخگو نیستند.

وی با بیان اینکه در فضای مدیریت شهری هیچ محدودیتی برای ورود به مسائل نداریم اما در مسئولیت شهری محدودیت داریم، ادامه داد: در این زمینه باید از شورا کمک بگیریم که مسئولین را به حوزه بیاورد و از ادارات برق، پلیس و آبفا برای همکاری دعوت کند. ما مدیریت کار ستاد معاینه فنی را داریم، مسئولیت را داریم اما اختیاری برای تصمیم گیری نداریم. خودروها در شهرهای اطراف برگه معاینه فنی را می‌گیرند و در تهران تردد می‌کنند. یا تولیدکننده داخلی خودروهایی تولید می‌کند که به لحاظ معاینه فنی مورد تایید نیست. با این حال در این موضوع ما باید پاسخگوی تمام رفتار این مشکل باشیم.

بهرامی افزود: اگر ایمنی خودرو پایین است نباید یک خیابان را ایمن کنیم یا هزینه نگهداشت شهر را بالا ببریم و معماری شهر را تغییر بدهیم. این یک دوگانگی است که اگر دیر عمل کنیم باید هرینه نگهداشت شهر را افزایش بدهیم. سال گذشته ۳۰ میلیارد تومان زیان ستاد معاینه فنی شد. اگر قرار باشد در شهر اتفاقی بیفتد پیوستگی مدیریت و مسئولیت باید کنار هم قرار بگیرد. ما در بیش از یک دهه گذشته درگیر ایمن سازی در شهر شدیم که این شهر را محصور کرد. همه خطوط تندرو را جدول کشیدیم یا پیاده راه را نرده زدیم ولی هیچ نظارتی روی تردد موتورها نداریم. 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه هزینه کنترل هوشمند شهری روی زمین مانده و از طرفی کارهای سلبی انجام دادیم و هزینه نگهداشت شهر را بالا بردیم، اظهار کرد: معاینه فنی باعث انضباط حمل و نقل می‌شود. چرا باید معاینه فنی را در شهری که ۲۰۰ روز آلوده دارد در یک سطح نگه داریم؟ اینطور نمی‌شود شهر را مدیریت کرد. شهر که آلوده می‌شود می‌گوییم زوج و فرد از درب منزل انجام می‌دهیم اما از طرفی موتور هیچ محدودیتی ندارد. 

وی با تاکید بر اینکه به طور میانگین سالی زیر ۴۰۰ دستگاه موتور در معاینه فنی تهران گواهی می‌گیرند، گفت: پاسخگویی این با ماست و مسئولیتش با دیگران. مجلس فعلی اگر فکری به حال مدیریت شهری نکند شهر از دست در می‌رود.

بهرامی تصریح کرد: شهرداری هم ابزار اعمال قانون ندارد. در چند هفته گذشته ۳ هزار بشکه چسب کفاشی در زیر زمین یکی از مغازه‌ها در بازار منفجر شد. ۳ شبانه روز آتش نشانی درگیر خاموش کردن آن بود. شهرداری چه اختیاری برای اعمال قانون دارد؟ باید نگاهمان به مدیریت شهر را تغییر بدهیم. ما خودمان دنبال این هستیم که تایید معاینه فنی را تا سال آینده ۳ سطحی کنیم.

بهرامی با بیان اینکه اقتصاد معاینه فنی نباید به شهرداری تحمیل بشود، بیان کرد: همین که این امکانات را در اختیار معاینه فنی می‌گذاریم دیگر نباید هزینه روزمره را نیز بدهیم. این کار درست نیست و باید تعرفه معاینه فنی برای هر شهر آزاد باشد. در شهر تهران انوع پلاک های شهرستانی کارهای اینترنتی انجام می‌دهند. یعنی پلاکشان شهر تهران و استان تهران نیست بعد ما مدام مشغول ایمن سازی خیابان هستیم. به خاطر این بی نظمی‌ها ما باید مردم را به سمت ایمن سازی ببریم. 

در ادامه شادی مالکی به بیان اقدامات ستاد معاینه فنی تهران پرداخت و خاطرنشان کرد: در این دوره تمهیداتی اندیشیده شد تا از ظرفیت معاینه فنی بهره برداری دیگری کنیم که اگر شهروند تهرانی در حوزه خودرو به مشکلی برخورد می‌کند به اولین جایی که بیندیشد مراکز معاینه فنی باشد. حتی با نیروی انتظامی صحبت کردیم که بحث تعویض پلاک هم در یکی دو مرکز انجام بشود. این باعث افزایش میزان مراجعین شد. ما راهبری مراکز را به بخش خصوصی واگذار کردیم چراکه بخش خصوصی با هزینه‌های کمتری برای پیشبرد اهداف کمک می‌کند.

وی گفت: یک واحد تعمیرگاهی را برای بانوان افتتاح کردیم. خط ویژه بانوان را نیز افتتاح کردیم و تمام صفر تا صد کار را همکاران ما انجام می‌دهند. راه اندازی مرکز تخصصی تاکسی را در شهر تهران داشتیم که کلیه خدمات به صورت رایگان به رانندگان انجام می‌شود و هم خدمات جانبی با ۴۰ درصد تحفیف به رانندگان داده می‌شود. ما نیاز داریم روی قوانین بازنگری کنیم. تهران و بسیاری از کلانشهرها مختصات متفاوتی به جهت الودگی با شهرهای دیگر دارند. در بحث حدود مجاز آلودگی برای کلانشهرها حتما باید بازنگری بشود.

انتهای پیام/

۱۴ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۵
کد خبر: 38938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =