جنگل کاری ۲۰۰۰ هکتاری و بهره برداری از ۲ تصفیه خانه محلی در تهران برای ۱۴۰۲

‌رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در تشریح اقدامات پیش‌روی مدیریت شهری در سال جاری به جنگل کاری ۲۰۰۰ هکتاری کمربند سبز شهر تهران اشاره کرد و گفت: از دیگر برنامه مدیریت شهری برای امسال بهره برداری از ۲ تصفیه خانه محلی در تهران است.

به گزارش شهر، مهدی پیرهادی در تشریح آنچه که مدیریت شهری دوره ششم ظرف حدود دو سال گذشته انجام داده است و آنچه که در آینده به عنوان برنامه برای اجرا پیش بینی کرده است، گفت: پیشتر برنامه های شهرداری تهران پنج ساله تدوین می‌شدند، اما با توجه به ابلاغ وزارت کشور برنامه های شهرداری تهران به صورت چهار ساله تدوین خواهد شد و بر همین اساس برنامه چهارم شهرداری تهران به صورت چهار ساله تدوین شده است.

وی افزود: این اقدام وزارت کشور به این دلیل بوده که در هر دوره، شوراهای شهر بتوانند در برنامه‌های چهار ساله اهداف را در دوره خود تنظیم و اجرایی کنند، لذا برنامه چهارم شهرداری تهران از سال ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۴ تدوین شده که عملاً هنگامی که تدوین آن پایان یافت یکسال از برنامه گذشته بود بی تردید وزارت کشور باید از یک زمانی این ابلاغ را انجام می‌داد و تأخیر یک ساله در اجرای برنامه چهارم به دلیل این بوده که این اقدام یعنی تدوین برنامه چهارم به صورت چهار ساله برای اولین بار اتفاق افتاده است.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: برنامه چهارم مدیریت شهری در ۵ محور اساسی تدوین شده و تلاش شده است تا محورها تعدادشان کاهش پیدا کند تا عملیاتی تر باشد و یک سند راهبردی و عملیاتی در دست مدیریت شهری قرار گیرد؛ در اجرا نیز شاخص ها قابل سنجش باشند و مجریان راحت‌تر بتوانند برنامه را اجرایی کنند.

پیرهادی تاکید کرد: برنامه چهارم شهرداری تهران در ۵ محور محیط زیست و آلودگی هوا، حمل و نقل و ترافیک، ایمنی شهری و بافت فرسوده، مسائل فرهنگی و اجتماعی و مدیریت و هوشمند سازی تنظیم و تدوین شده است. بطوریکه محیط زیست و آلودگی هوا یکی از محورهای اصلی برنامه ۴ ساله چهارم شهرداری تهران است که در چند بخش حدود ۲۰ حکم برای آن تدوین شده است، البته حوزه حمل و نقل و ترافیک نیز یکی دیگر از محورهای اصلی این برنامه قلمداد می شود.

وی افزود: در حوزه حمل و نقل ترافیک نیز از موضوعات حائز اهمیت ۲۴۵ کیلومتر خطوط مترو و وجود ۱۴۳ ایستگاه مترو در زمان تدوین برنامه است که ظرف یک سال گذشته ۱۱ کیلومتر به همراه چند ایستگاه مختلف به این مجموعه اضافه شده است. در حال حاضر نیز یک هزار و ۵۰۷ دستگاه واگن مترو و یک هزار و ۱۳۲ دستگاه پله برقی فعال به همراه ۴۵ آسانسور فعال در متروی تهران ارائه خدمات دارند.

وی ادامه داد: در حوزه اتوبوسرانی نیز در حالی که در سال ۹۶ بیش از ۵ هزار دستگاه اتوبوس در شهر تهران وجود داشته، اما متاسفانه در هنگام آغاز به کار مدیریت شهری ششم تنها حدود ۲ هزار دستگاه اتوبوس در شهر تهران به صورت فعال تحویل داده شده و در حقیقت به دلیل فرسودگی و عدم تعمیرات اساسی بسیاری از اتوبوس ها در تهران غیرفعال شده اند. بر همین اساس در بودجه سال جاری توجه ویژه‌ای به این بخش انجام شده و ۱۰ هزار میلیارد تومان به صورت مجزا به بودجه برای توسعه بخش حمل و نقل عمومی اختصاص پیدا کرد. تعداد زیادی از اتوبوس های شرکت واحد در سنوات گذشته به دلیل عدم نوسازی مناسب غیر فعال شدند که شاید با اختصاص این بودجه بتوان بخشی از آنها را جبران کرد.

پیرهادی با اشاره به اینکه در شبکه تاکسیرانی نیز از ۸۰ هزار دستگاه تاکسی در شهر تهران حدود ۴۴ هزار و ۵۸۱ دستگاه تاکسی یعنی ۵۷ درصد ناوگان، فرسوده و نیازمند نوسازی است، افزود: وضعیت نامناسبی در حوزه حمل و نقل عمومی به دوره ششم مدیریت شهری تحویل داده شد که قطعاً جبران این وضعیت زمان‌بر است و در سال ۱۴۰۲ با پیش‌بینی این بودجه و تفاهم های خوبی که در حوزه نوسازی با قیمت های مختلف انجام شده و خرید و تولید اتوبوس های مختلفی که صورت می گیرد، قطعاً وضعیت بهبود پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: موضوعی در خصوص خرید اتوبوس های دست دوم برای تهران نیز مطرح شد و مقرر شده بود برخی از اتوبوس ها به صورت دست دوم خریداری شود ولی برخی تحت تاثیر بعضی حرکت های پشت پرده مافیای یکسری از خودروسازان قرار گرفتند. تلاش شده بود برخی خودروهای چهار ساله کارکرده با استاندارد یورو ۵ خریداری شود.

عضو شورای شهر تهران افزود: قطعا بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند یک بنز یا بی ام دبلیو ۱۰ ساله کارکرده را خریداری کنند به جای خودروی داخلی. به این ترتیب اگر جای خودروی استاندارد یک کارخانه توسعه یافته را با قیمت بسیار مناسب یعنی چیزی در حدود یک سوم قیمت خریداری و وارد کشور کنیم تا ارائه خدمات داشته باشد و حتی تمام مجوزهای زیست محیطی را دریافت کند چرا باید برای این موضوع جعل سازی انجام شود؟ در حالیکه این خودرو با مصرف سوخت کمتر و آلایندگی کمتر است. در بحث موتور سیکلت هم همینطور است یک موتورسیکلت پس از مدتی کوتاه ۱۴ برابر یک خودروی صفر کیلومتر آلایندگی دارد و برخی خودروهای فرسوده ما ۲۶ برابر آلایندگی ایجاد می کنند اگر این خودروی فرسوده را خارج کنیم حتی اگر خودروی دست دوم با استانداردهای بالا بیاوریم چه ایرادی دارد؟

پیرهادی تاکید کرد: برخی خودروسازان داخلی از این موضوع ناراحت می‌شوند و هجمه ایجاد می‌کنند در حال حاضر هم اتوبوس های لازم را نمی‌رسانند. مردم باید برای نبود اتوبوس در سرما و گرما معطل شوند آیا این موارد در شأن مردم ما است؟ مصرف سوخت برخی خودروهای داخلی بسیار بالاست ولی برخی خودروهای برندهای خارجی خیلی کمتر می سوزانند و به این ترتیب هم مصرف بنزین کاهش پیدا می‌کند و هم منافع بسیاری را به همراه دارد.

وی تصریح کرد: چه میزان افراد مستضعف و خانواده های زیر خط فقر خودرو دارند و چه میزان خانواده‌ها دو یا چند خودرو دارند؟. در حقیقت افراد نیازمند جامعه ما نه از خودرو استفاده می‌کنند و نه از بنزین؛ این افراد از حمل و نقل عمومی استفاده می کند. به این ترتیب بیشترین سوبسید دولت برای قشر مرفه پرداخت می‌شود و این موضوع باید مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد فردی که معیشت ضعیفی دارد و تحت پوشش کمیته امداد است چند درصد از یارانه و سوبسیدها استفاده می کند و بیشترین استفاده را چه کسانی می برند؟ لذا باید عدالت در همه قسمت ها در میان مردم ایجاد شود.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در بحث اعمال سیاست های حمایتی برای توسعه وسایل نقلیه پاک اقداماتی همچون پرداخت یارانه با هماهنگی دولت باید انجام شود و این مسئله در برنامه چهار ساله چهارم شهرداری تهران دیده شده است. همچنین موضوع مطالعه و بازنگری شیوه اعمال محدودیت تردد خودروها در سطح شهر تهران مورد توجه قرار گرفته است به شکلی که در مواقعی که تهران دچار آلایندگی می‌شود دوربین ها فقط در محدوده هایی از تهران وجود دارند در حالی که اعلام می‌شود از درب منزل خودروها نباید تردد داشته باشند ولی در یک سری از مناطق شمالی غربی و شرقی اگر برخی این موضوع را رعایت نکنند سیستم نظارتی وجود ندارد، لذا شهرداری تهران برای ایجاد سیستم های نظارتی، باید اقدامات لازم را انجام دهد که در برنامه چهارم مدیریت شهری این موضوع مورد توجه قرار گرفته است.

رییس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه الزام به منع تردد خودروهای دیزل سنگین و آلاینده از طریق پلیس راهور در طول سالهای اجرای برنامه مورد توجه قرار گرفته است، افزود: خروج انبار ها و باراندازها از مرکز و مناطق جنوبی شهر تهران که موجب کاهش تردد خودروهای سنگین می‌شود، موجب جلوگیری از بین رفتن خیابان‌ها و کاهش آلایندگی می‌شود که اجرای این موارد در برنامه چهارم مورد توجه قرار گرفته است و شهرداری تهران باید بر روی موضوع خروج انبار ها از شهر تهران تمرکز جدی داشته باشد.

وی افزود: از موضوعات دیگری که در حوزه محیط زیست در برنامه چهارم مورد توجه قرار گرفته احداث ۵ تصفیه خانه محلی است که در حال حاضر دو تصفیه خانه در مناطق ۱۹ و ۸ با پیگیری‌هایی که ظرف یک سال و نیم گذشته انجام شده به پیشرفت بیش از ۹۵ درصد دست پیدا کردند و امیدواریم در سال ۱۴۰۲ این ۲ تصفیه خانه به بهره برداری برسد و سه تصفیه خانه دیگر نیز تا پایان دوره ششم مدیریت شهری به بهره‌برداری برسند.

به گفته عضو شورای شهر تهران، قطعاً با بهره برداری از پساب این تصفیه خانه ها و بهره گیری در آبیاری فضای سبز که موجب کاهش استفاده از منابع زیرزمینی می شود، در نگاهی فراتر جلوگیری از فرونشست زمین را نیز به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: در حوزه محیط زیست ظرف حدود دو سال گذشته تلاش جدی صورت گرفت تا درآمدهای حاصل از قطع اشجار (درختان) صرفاً در حوزه تملک باغات و توسعه فضای سبز شهر تهران هزینه شود و خوشبختانه ریالی از این درآمدها تا به امروز در جای دیگری هزینه نشده است. خوشبختانه تا به امروز حداقل چهار باغ در مناطق مختلف تهران به ویژه مناطقی که در حوزه سرانه فضای سبز با کمبود مواجه بودند تملک شده است و از سوی دیگر هزار و ۵۰۰ هکتار جنگل کاری در کمربند سبز شهر تهران در سال ۱۴۰۱ انجام شد و برای سال جاری نیز حدود ۲ هزار هکتار جنگل کاری در کمربند سبز شهر تهران پیش بینی شده است.

پیرهادی تاکید کرد: یکی دیگر از اقداماتی که در حوزه محیط زیست در شهر تهران ظرف یک سال گذشته و در دوره مدیریت شهری ششم محقق شد ایجاد کارخانه ۱۲۰۰ تنی بازیافت خاک و نخاله ساختمانی و تبدیل آن به شن و ماسه است که در کاهش معضلات محیط زیستی در محدوده آبعلی، بسیار موثر است. این کارخانه می‌تواند حجم عظیم خاک و نخاله در شرق تهران را کاهش دهد و به شن و ماسه تبدیل کند.

وی ادامه داد: این کارخانه در زمینی به مساحت سه هکتار مورد بهره‌برداری قرار گرفت. همچنین سایت مدیریت پسماند حجیم و سرشاخه نیز در منطقه ۱۸ به بهره‌برداری رسید و در نظر داریم چند مجموعه دیگر در این حوزه در پهنه‌های مختلف شهر تهران افتتاح کنیم تا تردد کامیون‌ها کاهش پیدا کند و از سرشاخه برای مواد اولیه برخی کارخانه‌های صنایع چوبی بهره بگیریم تا به این ترتیب سوزاندن و آلایندگی ناشی از این کار در تهران مرتفع شود. موضوعی که در گذشته مرسوم بوده است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

۱۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۶
کد خبر: 39055

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =