تولید ۸ درصد از پسماندهای تهران قابل پیشگیری است

در نشست مشترک مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با هایده شیرزادی کارآفرین پسماند، چالش های کاهش مصرف پلاستیک و نتیجه بخش نبودن اقدامات و برنامه های اجرا شده در این زمینه بررسی شد.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران؛ شینا انصاری در نشست هم اندیشی کاهش مصرف پلاستیک بر ضرورت آگاه سازی شهروندان از مخاطرات زیست محیطی استفاده از کیسه های پلاستیکی تاکید کرد و گفت: برای حفظ سلامت ومحیط زیست، می بایست مصرف کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف را کاهش داد و از کیسه های پارچه ای وجایگزین های پایدار استفاده نمود.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه بر اساس برخی از آمارها کشور ما جز ده کشور با مصرف بالای پلاستیک است افزود: ما ضوابطی برای پسماند پلاستیکی و کاهش مصرف مواد آسیب رسان به محیط زیست نداریم و من معتقدم تحقق کاهش مصرف پلاستیک در کشور نیازمند وضع سیاستهای بازدارنده و تشویقی و تقویت زیرساخت هاست. اگرچه امروزه مبحث پلاستیک های زیست تخریب پذیر مورد توجه قرار گرفته است اما هنوز ابهامات فراوانی وجود دارد و توسط متخصصان محیط زیست تایید نشده است و از آنجایی که این محصولات می توانند به اجزا بسیار ریزتری تجزیه شوند، با پدیده ریز پلاستیکها مواجه هستیم که به مراتب خطرناک تر هستند.

انصاری بر نهادینه ساختن الگوهای فرهنگی در زمینه کاهش استفاده از این محصولات در سطح جامعه اشاره کرد و افزود: اقداماتی نمادین و در راستای فرهنگ سازی از سوی شهرداری تهران در هفته بدون پلاستیک از تاریخ ۱۴ تا ۲۱ تیر ماه اجرا شد.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به نقش آموزش و فرهنگ سازی توسط سازمانهای مردم نهاد و گفت: به طور مثال در یکی از شعب فروشگاه های شهروند خط خرید سبز راه اندازه شده است و برای افرادی که تمایل به خرید محیط زیستی داشته باشند و از کیسه های پارچه ای استفاده کنند، امتیازاتی در نظر گرفته می شود.

در ادامه این نشست «هایده شیرزادی»،  کارآفرین پسماند با بیان اینکه زباله‌های پلاستیکی شامل مواد پلیمری و مصنوعات آن است که به دلیل ماهیت خاصی که دارند سال‌ها در طبیعت مانده و تجزیه نمی‌شوند، بیان کرد: عمر زباله‌های پلاستیکی را بر اساس تحقیقات دانشمندان حدود ۵۰۰ تا هزار سال است که با این شرایط اولین زباله‌های تولیدی بشر هنوز در طبیعت است و تجزیه نشده‌اند.  زباله‌های پلاستیکی ۱۵ تا ۲۰ درصد زباله‌ها را به خود اختصاص می‌دهند که کیسه‌های نایلونی با سهم ۶ تا ۷ درصدی بیشترین سهم را دارند.

مدیرعامل شرکت بازیافت زباله کرمانشاه با تاکید بر اینکه تولید حداقل ۸ درصد از پسماندهای تهران قابل پیشگیری است گفت: معتقدم بررسی نوع پسماندها، میزان آن ها و نحوه کاهش آن ها در تمامی واحدها از جمله مسکونی و تجاری، نیازمند آنالیز فیزیکی دقیق و علمی با نتیجه گیری کاربردی است که پس از ان میتوان روش های کاهش تولید و مصرف پلاستیک را طراحی کرد.  تهران بزرگترین سایت دفع پسماند را دارد و حدود ۱۲ تا ۱۵ درصد از پلاستیک های مصرفی ارزشمند و قابل بازیافت است.
او  به تجربیات سایر کشورها در برنامه ریزی کاهش مصرف پلاستیک اشاره کرد و گفت: در سال  ۲۰۰۴ اتحادیه اروپا اعلام نمود که تا سال ۲۰۱۰ میانگین سرانه مصرف کیسه های پلاستیکی برای هر فرد در سال ۷۰ عدد کیسه پلاستیک خواهد بود و پس از آن اعلام نمود که تا سال ۲۰۲۵ این رقم باید به ۴۰ کاهش یابد این در حالیست که پس از اعلام اتحادیه اروپا، کشور آلمان دو سال پیش، کاهش سرانه مصرف کیسه های پلاستیکی هر فرد ۳۰ عدد را بعنوان یک پیروزی اعلام کرد.

شیرزادی با انتقاد از اینکه کشور ما در زمینه کاهش مصرف پلاستیک برنامه مشخصی ندارد گفت: تغییر مدیریت ها، نبود قانون کاهش مصرف پلاستیک و در عین حال نداشتن یک برنامه مشخص و مدون در این زمینه باعث شده، اقدامات مقطعی که در این زمینه تاکنون صورت گرفته موفق و پایدار نبوده است.  تنها راه کاهش زباله‌های پلاستیکی، کاهش تولید آن است. در کشورهای دیگر مردم موظفند برای کیسه‌های نایلونی پول پرداخت کنند و این کار باعث می‌شود برای خرید سبد با خود ببرند و کمتر از کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنند.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۳
کد خبر: 3981

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =