نخستین مرکز جامع سلامت روان شهرداری تهران راه‌اندازی شد

نخستین مرکز جامع سلامت روان شهرداری تهران به صورت آنلاین افتتاح شد.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شرکت شهر سالم، مراسم افتتاح ساختمان مرکز جامع سلامت روان همزمان با چند پروژه شهری دیگر با حضور آنلاین پیروز حناچی شهردار تهران، اعضای شورای اسلامی شهر، حمید چوبینه مدیرعامل شرکت شهر سالم و مهندس رسول کشت‌پور شهردار منطقه ۲ شهرداری تهران برگزار شد.

در این مراسم همچنین حمید چوبینه گفت: ویروس عالم‌گیر کرونا این حسن را داشت که به همه ما نشان داد که سلامتی وجه غالب زیست انسانی است. با اینکه موضوع سلامت همیشه مورد اهتمام شهروندان و پزشکان جهان بوده است، اما حالا که ویروس کرونا به شکل های مختلف نفس عالم را گرفته است، مسئله سلامت اهمیتی صدچندان یافته است.

مدیرعامل شرکت شهر سالم ادامه داد: دنیای مدرن برخلاف امکانات خوبی که در اختیار بشر قرار داده، تعادل بین سلامت روان و سلامت جسم افراد را به خطر انداخته است. این نبود تعادل می‌تواند بر روی سلامت جسم نیز تاثیر منفی بگذارد.

او با تاکید بر اهمیت سلامت روان افراد در کلانشهری مثل تهران، افزود: در نهادی چون شهرداری که می‌تواند بر کیفیت خدمات ارائه شده از سوی کارکنان تاثیر مستقیم بگذارد این اهمیت بیشتر است. بر همین اساس در دو سال اخیر تمام تلاش مجموعه شرکت شهر سالم بر این متمرکز بود که موضوع سلامت روان را به عنوان بخشی که دارای اولویت بالاست، در برنامه‌های خود قرار دهد.

او با قدردانی از همکاری شهردار منطقه 2 در راه‌اندازی مرکز جامع سلامت روان گفت: شرکت شهر سالم به دنبال مرکزی بودند که خدمات روان‌درمانی برای کارکنان و بازنشستگان شهرداری تهران را به طور منسجم، منظم و زیر نظر افراد صاحب‌نظر علمی ارائه کند و راه‌اندازی این مرکز به این هدف، تحقق بخشید.

مدیرعامل شرکت شهر سالم گفت: ما در این مرکز فعالیت‌های متمرکز آموزش، پیگیری و پیشگیری از آسیب‌های روانی را برای تک تک کارکنان عزیز شهرداری تهران و خانواده‌های آنها و همچنین بازنشستگان بزرگوار را دنبال خواهیم کرد.

او ناراحتی روحی، سوگ و تنهایی را از جمله آسیب‌هایی دانست که به دنبال درگیری خانواده‌ها با بیماری کرونا ایجاد می‌شود و افزود: همکاران من در مرکز جامع سلامت روان از روز نخست شیوع کرونا در کنار خانواده‌های داغدار و افراد مبتلای عضو خانواده بزرگ شهرداری تهران قرار گرفتند و خدمات به آنها ارائه دادند.

چوبینه در پایان پیش‌بینی کرد: با منابع مالی نه چندان بالایی که مصروف ایجاد مرکز جامع سلامت روان شد، ارزش معنوی و انسانی بسیار بالایی نصیب شهرداری تهران خواهد شد.

در ادامه این مراسم، محمدمهدی گلمکانی، رئیس مرکز سلامت روان با بیان اینکه سلامت روان از جمله مسائلی است که معمولا مورد غفلت قرار می‌گیرد اما بر سلامت جسمی و همچنین مولفه‌های اجتماعی تاثیرگذار است، گفت: جامعیت مرکز جامع سلامت روان بر این اصل استوار است که مقرر شده از پیشگیری‌های مقدماتی گرفته تا درمان و توان‌بخشی و ارتقاء سلامت روان مراجعان در این مرکز دنبال شود.

جعفر بوالهری، عضو شورای راهبردی مرکز جامع سلامت روان نیز در سخنانی با اشاره به راه‌اندازی این مرکز همزمان با شیوع کرونا گفت: در این چند ماه توانستیم مبتلایان به کرونا را به صورت مجازی غربالگری کنیم، مشاوره بدهیم و در صورت نیاز نسخه‌های درمانی را در اختیار آنها قرار دهیم.

استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تجربه فعالیت این مراکز در جهان و ایران به ما نشان می‌دهد که نیاز مراجعان فقط با درمان و نسخه‌نویسی مرتفع نمی‌شود و لازم است تمرکززدایی، الکترونیک کردن نسخه‌ها، مشاوره آنلاین، آموزش گروهی و مجازی و همچنین دیگر روش‌های نوین موثر ارتقاء سلامت روان را در دستور کار قرار دهیم.

۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
کد خبر: 4149

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =