۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰
کد خبر: 4167

رییس شورای شهر در جمع خبرنگاران:

شهرداری در جذب بودجه غیر نقد محافظه کار است

باید اختیارات شهرداران مناطق بالا رود و بودجه نقدی بیشتری جذب کنند
شهرداری در جذب بودجه غیر نقد محافظه کار است

شهر: شهرداری تهران در جذب بودجه غیر نقد محافظه کاری بسیاری می کند، به نظر می آید که دست شهرداران مناطق بیش از حد بسته شده است.

به گزارش خبرنگار شهر، محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران درپایان جلسه  یکشنبه -۱۶ شهریور- در انتهای جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران درباره جلسه غیر علنی امروز گفت: در این جلسه بحث برنامه ریزی شهرداری برای سال ۱۴۰۰ و فعالیت هایشان به این مناسبت و همچنین برنامه های این مجموعه برای هفته تهران گزارشی ارائه شد. اعضای شورای شهر نیز نظرات خود را ارائه کردند . 
هاشمی درباره جلسه علنی شورای شهر تهران نیز گفت : سه نطق پیش از دستور داشتیم و به انتخاب اعضای کمیسیون ها ورود پیدا کردیم که اعضای در همان کمیسیون ها ابقا شدند و مهم ترین دستور امروز شرایط انتخاب ذیحسابان بود که ماده های زیادی داشت و تا ماده ۸ پیش رفتیم. یک بحث یک فوریتی درباره شفاف سازی یارانه های شهرداری تهران داشتیم و یک طرح یک فوریتی برای بررسی وضعیت خدمات کسانی که در شهرداری کار می کنند داشتم که این افراد به ویژه در شرایط کرونایی فعلی آسیب پذیر هستند که این یک فریت باعث شرایط را برای تمام کسانی که در بخش خدمات شهری حضور دارند بازبینی کنیم.
هاشمی در مورد گزارش خزانه دار نیز گفت: در این گزارش وضعیت مالی شهرداری تهران تا آخر تیر ماه چه در درآمدها و چه در هزینه ها ارایه کردند و بحثی که در شورا باعث سوال شد این بود که شهرداری تهران در جذب بودجه غیر نقد موفق نیست و اعضا نگرانی خود را در این باره ابراز کردند و حتی از هیأت رئیسه خواستند جلسات ویژه در این باره گذاشته شود.
او ادامه داد: این مشکل را در طول سه سال داشتیم و هر سه سال شهرداری تهران در جذب بودجه غیر نقد محافظه کاری بسیاری می کند و به نظر می آید که دست شهرداران مناطق بیش از حد بسته شده است و وقتی می خواهند در این باره کار کنند باید یک مسیر طولانی را طی کنند که از سازمان املاک و تشکیلات حقوقی شهرداری عبور می کند. گفته شده این کار باید با روش مزایده انجام شود که محکم کاری است ؛ از یک جهت خوب است که کار را بسیار محکم کرده اما از سوی دیگر مسیر را کند کرده است. امیدواریم در این باره دخالت کنیم و با استفاده از قوانین موجود اختیارات شهرداران را بالا ببریم که با استفاده از قوانین موجود بودجه نقدی جذب کنند.
هاشمی گفت: در گذشته به این شکل بود که وقتی پیمانکاری طلبکار بود با کارشناسی که نسبت به ملک انجام می شد و با قیمت کارشناسی با طلبکار تهاتر می شد تا مسیر مزایده نروند. اما اکنون شهرداری اعلام کرده است که هیچ ملکی نمی تواند بدون مزایده قانونی واگذار شود که بر این اساس طلبکاران باید در مزایده شرکت کنند و اگر طلبکاری نتواند قمیتی بدهد که ملک را بگیرد نمی تواند طلب خود را دریافت کند. همین امر باعث شده شهرداران مناطق نتوانند برای بدهی ها از بودجه غیر نقد استفاده کنند.

خبرنگار: سمیرا امیرچخماقی

۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰
کد خبر: 4167

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =