تعرفه‌های اصلاحی بهره‌برداری از اماکن ورزشی شهرداری تهران تصویب شد

کلیات طرح «تعرفه‌های اصلاحی بهره‌برداری از اماکن ورزشی متعلق به شهرداری تهران و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه» در یکصد و هفتاد و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار شهر، نرگس معدنی پور رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و هفتاد و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران و در جریان بررسی طرح «تعرفه‌های اصلاحی بهره برداری از اماکن ورزشی متعلق به شهرداری تهران و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه» با بیان اینکه ۸۰ مجموعه ورزشی در اختیار سازمان ها و شرکت های شهرداری است، اظهار کرد: سیاست های سازمان ورزش برای مدیریت این مجموعه ها باید مورد توجه قرار بگیرد و عدم رعایت این سیاست ها مورد پیگرد قانونی خواهد بود. ورود سازمان ورزش به ساخت اماکن ورزشی جدید یکی دیگر از ویژگی های این طرح به شمار می رود.

زهرا شمس احسان رئیس کمیته ورزش شورای شهر تهران نیز با تأکید بر اینکه پیشنهادات مطرح شده از سوی اعضا در طرح اعمال شد، تصریح کرد: اگر تأیید آیین‌نامه‌ها تنها به سازمان ورزش سپرده شود، ممکن است تنها منافع این سازمان در نظر گرفته شود و از سویی دیگر مناطق و شرکت ها و سازمان ها از این آیین نامه ها پیروی نکنند؛ لذا کمیته ورزش و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی آیین نامه ها را تأیید خواهند کرد.

وی با بیان اینکه ۱۳۷ مجموعه سطح ۲ در اختیار مناطق قرار دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر برخی مناطق امکان تجهیز و بهره برداری از اماکن سطح ۲ ندارند و اگر این اختیار به مناطق داده شود، امکان تجهیز وجود خواهد داشت.

شمس احسان با بیان اینکه ۵۵ مکان ورزشی واگذار شده به پیمانکار و به اتمام رسیده به سازمان ورزش بازخواهد گشت که نیاز به نیروی انسانی دارد، یادآور شد: تعداد ۳۲۵ نفر که در مجموعه های سطح ۲ مشغول به کار هستند، می توانند در ۵۵ مکان جدید و مجموعه های سطح یک به کار گرفته شوند.

رئیس کمیته ورزش شورای اسلامی شهر تهران با اعلام اینکه تعرفه های سال ۱۴۰۲ با تعرفه محروم ترین مناطق کشور برابری می کند، تأکید کرد: مناطق ۹ تا ۲۱ و مناطق یک تا هشت در قالب مناطق محروم و برخوردار تقسیم بندی شده اند.

وی با بیان اینکه فضاهای در اختیار سراهای محلات، اماکن ورزشی سطح سه محسوب می شوند، گفت: نظارت بر این اماکن توسط ناظران حاضر در شهرداری های مناطق انجام می شود.

شمس احسان افزود: در این طرح ضمن حفظ ساختار سازمان ورزش جهت سیاست گذاری کلان، نظارت و ارزیابی بر تمامی مجموعه های ورزشی و همچنین توسعه کلان ورزش همگانی و رویدادهای فرامنطقه‌ای، سعی شده سیاست تمرکز زدایی و وحدت فرماندهی پیگیری و عملیاتی شود.

رئیس کمیته ورزش شورای اسلامی شهر تهران همچنین خاطرنشان کرد: در این طرح ۴۳۰ مجموعه ورزشی شهرداری تهران و حدود ۳۰۰ زمین چمن مصنوعی، بر اساس چهار معیار، به سه سطح ۱( فرامنطقه ای) ، ۲ ( سطح منطقه ای) و ۳ ( سطح محلی) تقسیم بندی شده است.

وی افزود: مجموعه های ورزشی فرامنطقه ای در راستای ارائه خدمات یکپارچه و هوشمند و همچنین امکان اجرای فعالیت‌ها و رویدادهای بزرگ شهری در اختیار سازمان ورزش قرار می‌گیرند.
احمد صادقی رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورا نیز با بیان اینکه مناطق نیروهای خود در اماکن سطح ۲ را به سازمان ورزش نخواهد داد، تأکید کرد: سازمان ورزش برای اماکن جدید خود به نیروی انسانی نیاز دارد چراکه وقتی ورزشگاه جدید راه اندازی می شود باید نیروها نیز تأمین شوند.

در ادامه ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا با تأکید بر اینکه نباید در اجرا دخالت کنیم، یادآور شد: نباید آیین نامه ها در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و کمیته ورزش تصویب شود و این اصلاح در مصوبه باید صورت بگیرد تا با مشکل روبه رو نشویم.

احمد علوی رئیس کمیته گردشگری شورا هم با بیان اینکه دو سال پیش ما با صحنه ای عجیب روبه رو شدیم، گفت: عملاً اختیار از شهرداران مناطق گرفته شده بود؛ در حوزه هایی همچون پسماند و خدمات شهری، ساماندهی آسیب های اجتماعی و بوستان ها، شهرداران اختیاری نداشتند و تنها آنچه مرکز برای آنها تصمیم گرفته بودند، اجرا می کردند.

وی افزود: ما که در شهرداری حضور داشتیم، می فهمیدیم که این نحوه اداره شهر تهران نیست؛ اگر می خواهیم خدمات را قفل کنیم این روش خوبی است اما اگر می خواهیم خدمت رسانی کنیم، تمرکز گرایی به این شکل روش خوبی نبود.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا تأکید کرد: ما در مورد همین طرح دو جلسه با شهردار تهران برگزار کردیم و آقای زاکانی نیز اعتقاد داشت که بخشی از مسئولیت ها باید به مناطق واگذار شود. اینکه برخی رسانه ها تنها درد را مطرح می کنند، درست نیست. وقتی دردی مطرح می شود باید درمان آن نیز طرح شود. امیدواریم با این طرح، سطح اختیارات شهرداری مناطق افزایش یابد و بهره این طرح به مردم برسد.

پرویز سروری نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه دوستان اصلاح طلب ما سیاست دو گانه ای دارند، گفت: می بینیم در شورای پنجم تا چه میزان تمرکزگرایی صورت گرفته بود و به نوعی فشلیسم به مجموعه شهرداری تحمیل شده بود.

انتهای پیام/

۱۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۴
کد خبر: 42375

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =