ابلاغ دستورالعمل‌های استقبال از مهرماه به مناطق ۲۲ گانه؛ خدمت رسانی به زوار اربعین، کارنامه ماندگار مدیریت شهری تهران

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در جلسه صد و هفتاد و هشتم شورا از ابلاغ دستورالعمل‌های استقبال از مهرماه به مناطق ۲۲ گانه پایتخت خبر داد. وی همچنین در این جلسه گزارشی تفصیلی از اقدامات «ستاد اربعین» شهرداری تهران ارائه داد.

به گزارش خبرنگار شهر، محمد امین توکلی زاده در یکصد و هفتاد و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در استقبال از مهر، پیش از ایام اربعین جلساتی با دستگاه های مختلف برگزار شده است، اظهار کرد: دستورالعمل‌ها در رابطه با استقبال از ماه مهر و آغاز سال تحصیلی  ۲۰ روز پیش به مناطق ارسال شده و کمیته‌هایی در اداره کل آموزش شهروندی و مناطق شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه راهپیمایی شاید یک نگاه حداقلی به اربعین باشد، تصریح کرد: نگاه والای مقام معظم رهبری در رویکردهای ما نهفته است و باید خود را به این نگاه تا آنجا که می توانیم نزدیک کنیم و در ابتدای امر لازم است شرح راهبردهای خود را با نگاه رهبر معظم انقلاب تطبیق بدهیم.

توکلی زاده تأکید کرد: شهرداری تنها نباید نگاه پشتیبانی داشته باشد و ظرفیت مدیریت شهری فراتر از این است که تنها از یک بعد به اربعین نگاه کند؛ لذا راهبرد اجتماعی، خدماتی و فرهنگی در اربعین در پیش گرفته شد.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با تأکید بر حرکت به سمت مردمی سازی اربعین، یادآور شد: اربعین حسینی از ابتدا تا انتها با مردم شکل می‌گیرد و  یکی از مثال‌های درست مردمی سازی به شمار می‌رود.

توکلی زاده با تأکید بر برقراری ارتباط با موکب داران در قرارگاه‌ها، تصریح کرد: در یک کار مشترک با جبهه فرهنگی نزدیک به هزار فعال اربعینی در کنار هم قرار گرفتند و ارتباط مناسبی بین اربعینی‌های کشور شکل گرفت.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه چهار میلیون و ۵۰ هزار ایرانی در اربعین امسال شرکت کردند، یادآور شد: حج نزدیک به ۶۰ تا ۷۰ هزار زائر دارد اما در اربعین چهار میلیون نفر شرکت کردند و این رقم به جز آمار افرادی است که در مراسم جاماندگان شرکت کرده‌اند.
وی با تأکید بر اینکه تمرکز بر نجف و کربلا کافی نبود، گفت: با وجود اینکه امیدواریم تعداد زائران از ۱۰ میلیون نفر عبور کند، نوع نیازها و اقتضاها با این میزان جمعیت متفاوت خواهد شد.
توکلی زاده همچنین تصریح کرد: این بنای خیر گذاشته شد تا ما امروز بتوانیم به آن کیفیت دهیم و آن را تخصصی‌تر کنیم؛ یکی از ابعاد اربعین این بود که به صورت خانوادگی برگزار شد و این حضور حتما برکات بیشتری نسبت به حضور فردی دارد.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه اربعین  تا ۱۵ سال  در تابستان اتفاق می‌افتد، یادآور شد: حضور دانش آموزان در حماسه اربعین از برکات این همزمانی با فصل تابستان است و در همین راستا به سمتی رفتیم که موکب‌های نوجوانان راه اندازی شوند و تولیدات نوجوان‌ها مورد توجه قرار گرفت  از سویی دیگر دخیل کردن این قشر از جامعه در اجرای برنامه‌های اربعین امسال اتفاق افتاد.

وی همچنین تصریح کرد: دبیرخانه دائمی ستاد اربعین امسال کار خود را آغاز کرده است؛ دوره گذشته دانش خود را از ما دریغ نکرد و نتوانستیم از آن بهره بگیریم و باید نزد افراد این آموخته ها را یاد می گرفتیم و امروز با راه اندازی دبیرخانه دائمی، دستورالعمل هایی وجود خواهد داشت که می توان بر اساس آن گام های بعدی را برداشت.
توکلی زاده با بیان اینکه پایه و اساس اقدامات اربعین خدمات شهری است، یادآور شد: همکاران ما در این گرما زحمت کشیدند و راه را برای ما باز کردند تا برنامه های فرهنگی اجرا کنیم؛ وقتی حوزه‌های مختلف در کنار هم قرار می‌گیرند باید قرارگاه‌هایی تشکیل شود که بتوانند اقدامات را مدیریت کنند؛ لذا شهرداری مناطق به عنوان قرارگاه‌ها انتخاب شدند و تکلیف هر قرارگاه از لحاظ وظایف و زمان شروع و پایان کار مشخص شد.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اعلام اینکه در برنامه‌های فرهنگی سعی شد جبهه فرهنگی انقلاب تقویت شود، تأکید کرد: در گذشته بنری که چاپ می‌شد ده‌ها آرم داشت و یک شعار؛ اما امروز سعی شده این آرم‌ها کنار زده شود.
وی با تأکید بر اینکه اربعین یک اقدام ملی و یا فراملی است، گفت: وزیر کشور و معاونان در رأس امور هستند و دستگاه‌های مختلف در کنار کلانشهرها حضور دارند و بر اساس تقسیم کار ملی وارد عمل می شوند؛ شهرداری تهران در چند کمیته عضو و یا مسئول است، به طوریکه معاون خدمات شهری شهرداری تهران رئیس ستاد خدمات شهری اربعین در کل کشور است.
توکلی زاده با بیان اینکه پویش‌های مردمی امسال تحت عنوان «حیاتنا الحسین(ع)» کارهای خود را انجام دادند، اعلام کرد: با همکاری صدا و سیما برنامه‌های خوبی با این محور ساخته شد که از جمله می‌توان به برنامه «از سرگذشت» و «باب القبله» اشاره کرد که هنرمندان در این زمینه با ما همکاری خوبی داشتند.
وی با اشاره به تولید اقلام فرهنگی برای کودکان و نوجوانان، یادآور شد: لباس‌هایی منقش به تصویر سپهبد شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس بین این قشر توزیع شد که با استقبال بسیار بالایی روبه رو شد.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ضمن تقدیر از نیروهای حوزه سلامت شهرداری برای خدمت رسانی به زوار در اربعین امسال، خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته خدمات «شرکت شهر سالم» عمدتاً به نیروهای شهردای ارائه می شد اما امسال با کمک گروه‌های داوطلب، خدمات به تمام زائران نیز ارائه شد.
وی با تأکید بر اینکه بنای ما بر این بود، در ابتدا پشتیبان خدمات رسانی پزشکی به نیروهای شهرداری باشیم و در درجه دوم به زائران خدمات ارائه دهیم، گفت: در حوزه بهداشتی و خدماتی، امسال توسعه سرویس‌های بهداشتی ثابت و سیار را شاهد بودیم و علاوه بر نجف و کربلا، ۱۲۰ چشمه سرویس بهداشتی در سامرا نصب شد.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه امسال در شلمچه با نیروهای فعال و جبهه فرهنگی انقلاب ارتباط خوبی برقرار شد، گفت: جلسات موکب داران شلمچه در موکب محبان‌الرضا(ع) برگزار شد و ۷۰ نفر از افراد نابینا در این موکب از زائران پذیرایی کردند.
توکلی زاده با بیان اینکه پنج کیلومتر سایه‌بان در طول مسیر مرز چزابه ایجاد شد، خاطرنشان کرد: کار در مرز مهران نیز سخت بود و موکب مادر و کودک در این مرز برقرار شد و برنامه‌های فرهنگی در این مرز همچون سایر مرزها به اجرا درآمد.
وی با اعلام اینکه اختصاص ویلچر جهت رفاه سالمندان و ناتوانان جسمی در مرز زرباطیه یکی دیگر از خدمات بود، گفت: موکب شهر سالم و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران از دیگر خدمات در مرز خسروی به شمار می‌رود.

توکلی زاده با بیان اینکه ارتباطات خوبی با شهرداری نجف در اربعین امسال برقرار شد، گفت: مستندسازی مفصلی در قرارگاه نجف صورت گرفت و از سویی دیگر در طریق الحسین(ع) ارتباطات مناسبی با شهرداری‌های واقع در مسیر شکل گرفت و در این مسیر موکب تخصصی کودک و نوجوان و موکب بین المللی زنان مستقر شد.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اعلام اینکه ۴۰۰ نیروی خدماتی در صحن عقیله(س) خدمات رسانی کردند، یادآور شد: چهره‌های خاصی را در بین نیروهای داوطلب در این صحن دیدیم که به زائران خدمات رسانی می‌کردند.
وی افزود: موکب هزار نفری برای اسکان خادمان مردمی در کاظمین شکل گرفت و از سویی دیگر در سامرا خیمه‌ای جهت اسکان زائران مستقر شد و پارکینگ جدیدی در این شهر شکل گرفت.
توکلی زاده با تأکید بر اینکه شورا از شهرداری حمایت جدی کرد تا با قدرت در اربعین وارد شود و این کار ماندگار شورا بود، تصریح کرد: اعضای شورا به ویژه سخنگوی شورا در اربعین از قرارگاه‌ها بازدید کردند که حضور آنها قابل تقدیر و تشکر است.

انتهای پیام/

۲۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۸
کد خبر: 42742

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =