تحوّل در ابعاد تبیینی و عملیاتی بودجه ضروری است

معاون شهردار تهران با بیان این که جهش در نظام خدمت‌رسانی به شهروندان در تهران نیازمند اصلاح ساختار بودجه‌ریزی است؛ گفت: تحول در ابعاد تبیینی و عملیاتی بودجه ضروری است.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی معاونت برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورا شهرداری تهران، «نشست هماهنگی تدوین بودجه سال ۱۴۰۳ سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات شهرداری تهران» با حضور مجید باقری معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران، امیر شهرابی مدیرکل برنامه و بودجه و مدیران برنامه و بودجه سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات شهرداری تهران برگزار شد.

باقری در این نشست عنوان کرد: وقتی نظام حکمرانی کشور را آسیب‌شناسی می‌کنیم و مؤلفه‌های رشد، پیشرفت و موانع عقب‌ماندگی را بررسی می‌کنیم با نظام بودجه‌ریزی مواجه می‌شویم که اهمیت استراتژیک برنامه‌ریزی بودجه‌ای را نشان می‌دهد و به همین دلیل است که مقام معظم رهبری می‌فرمایند اگر می‌خواهید جهشی در نظام حکمرانی داشته باشید، ساختار بودجه‌ریزی را اصلاح کنید.

معاون شهردار تهران افزود: بعضی از مطالعات نشان می‌دهد اقدامات مبتنی بر رشد که در شرکت‌های بنیادی وجود دارد، به‌دلیل نظام بودجه‌ریزی نتوانسته در کشور همگرایی ایجاد کند و به همین دلیل، ما نیازمند تحول اساسی در بودجه‌ریزی هستیم.

باقری ادامه داد: اگر به جامعه هدف کوچکتری مثل شهرداری تهران بیاییم، این مؤلفه‌ها در شهرداری تهران هم خودشان را نشان‌ می‌دهند.

وی با تأکید براینکه در حال حاضر با حمایت شهردار محترم تهران با یک شیب بسیار ملایم وارد مرحله تغییر و تحول در نظام بودجه‌ریزی شده‌ایم، گفت: برای تحول لازم است همه ما به سیاست‌های تحولی مدیریت شهری در دوره کنونی یعنی «تحول‌های چهارگانه» در نظر و عمل متعهد و پایبند باشیم زیرا جهش در نظام خدمت رسانی به شهروندان در تهران نیازمند اصلاح ساختار بودجه‌ریزی است.

معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران تصریح کرد: وقتی ما می‌توانیم یک نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ای را مورد کنترل قرار دهیم که مؤلفه‌های کنترل در اختیار ما باشد؛ در حالی که در نظام بودجه‌ریزی قبلی مؤلفه‌های تحت کنترل ما بسیار ضعیف بود.

وی با اشاره به اینکه باید در ابعاد تبیینی و عملیاتی بودجه به سمت تحول پیش برویم، افزود: جایزه تحوّل و تعالی تهران حوزه برنامه‌ریزی را برای همین منظور در دوره مدیریت شهری کنونی طراحی کرده‌ایم. در این جایزه وزن زیادی به بودجه و نظام بودجه‌ریزی داده‌ایم که در این بخش همه سازمان‌ها و شرکت‌ها از لحاظ بودجه مورد پایش و رتبه‌بندی قرار می‌گیرند.

معاون شهردار تهران، با اشاره به ابر پروژه "من شهردارم" گفت: این ابرپروژه یکی از موضوعاتی‌ است که می‌تواند به‌عنوان یک کلید واژه جدید در تحوّل مدیریت شهری در بودجه‌ریزی مشارکتی مدنظر ویژه قرار گیرد و باید همه در تحقق رسیدن این کمپین به یک میلیون مشارکت، اهتمام داشته باشیم.

باقری با تأکید بر لزوم تبیین نظام بودجه‌ریزی مطلوب در شهرداری تهران گفت: اگر بخواهیم این رویکرد استمرار داشته باشد، باید مبانی علمی و تبیینی آن توسعه پیدا کند.

وی به مدیران بودجه سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات شهرداری تهران تأکید و پیشنهاد کرد: درخصوص نظام بودجه‌ریزی مطلوب در شهرداری تهران مقاله تولید و در نشریات به چاپ برسانید؛ به ۳ مقاله برتر و کاربردی هم جوایز نفیسی تعلق خواهد گرفت.

شهرابی: استراتژی جدید بودجه‌ای شهرداری تهران در سازمان‌ها و شرکت‌ها پیاده‌سازی می‌شود

امیر شهرابی مدیرکل برنامه وبودجه شهرداری تهران نیز در این نشست ضمن تشریح روند بررسی بودجه در جلسات اظهار داشت: خوشبختانه بازدیدها و نشست‌های تعاملی با ۱۸ سازمان و شرکت برای ایجاد گفتمان مشترک و وحدت‌رویّه در اعمال سیاست‌های جدید بودجه‌ای شهرداری تهران به برکات و ثمرات مثبتی منجر شده و تلاش می‌کنیم سیاست انضباط مالی، شفافیت و واقعی‌سازی بودجه را پیاده‌سازی و تقویت کنیم.

وی در خصوص فرآیند تهیه و تدوین بودجه سال ۱۴۰۳ سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات شهرداری تهران گفت: امسال براساس برنامه زمان‌بندی شده اقداماتی چون تکمیل و ارسال فرم‌های بودجه پیشنهادی از محل منابع داخلی و کمک شهرداری تهران، بررسی و تأیید پیشنهاد بودجه از محل منابع داخلی طی جلسات مشترک با مدیران عامل و مدیران کل ستادی تا پایان مهرماه سال ۱۴۰۲، ورود اطلاعات بودجه پیشنهادی در سامانه جامع تدوین و اجرای برنامه و بودجه، به‌روزرسانی و ثبت عملکرد شش ماهه در سامانه جامع مالی، تدوین بودجه پیشنهادی از محل منابع عمومی شهرداری تهران و تلفیق بودجه پیشنهادی شامل منابع داخلی و منابع عمومی در سامانه جامع تدوین و اجرای برنامه و بودجه انجام خواهد شد.

شهرابی با اعلام اینکه ۶۳ درصد بودجه عمومی شهرداری تهران به سازمان‌ها و شرکت‌ها اختصاص دارد، افزود: این سهم بزرگ سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌تواند در بروز و ظهور نتایج اجرای تغییر سیاست‌های بودجه‌ای شهرداری تهران بسیار اثرگذار و مشهود باشد.

مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران ضمن تأکید بر لزوم تدوین بودجه سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات و اخذ تأییدهای لازم در سامانه جامع تدوین و اجرای برنامه و بودجه در موعد مقرر، از نکاتی چون به‌روزرسانی عملکرد ۶ ماهه مصارف در سامانه جامع مالی، برآورد واقعی درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی، پیش‌بینی واقعی منابع و مصارف طبق اصل جامعیت بودجه، اعلام تغییرات موردنیاز در طبقه‌بندی مصارف، پیش‌بینی اعتبارات مرتبط با قراردادها براساس قراردادهای منعقده در سال ۱۴۰۲ و تکمیل و پیگیری فرآیند پذیرش پروژه‌های سرمایه‌ای جدید به‌عنوان انتظارات اداره کل برنامه و بودجه از سازمان‌ها و شرکت‌ها یاد کرد.

در این نشست، ضمن تشریح ضوابط تدوین بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۳ در خصوص فرم‌های پیشنهاد بودجه و جداول پیوست آن، پروژه‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای جدید سال ۱۴۰۳ واحدهای ستادی توضیحاتی ارائه شد.

انتهای پیام/

۸ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۰
کد خبر: 43241

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =