همه آن‌چه درباره مراسم اربعین امسال ضروری است

سفیر کشورمان در بغداد توضیحاتی در رابطه با مراسم اربعین امسال مطرح کرد.

به گزارش شهر، ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در رابطه با راهپیمایی اربعین گفت: امسال علیرغم میل قلبی و باطنی بنده و همه دوستان و عزیزانی که در موضوع اربعین تلاش می‌کنند و خدمت به زوار امام حسین  را یکی از افتخارات و پرونده درخشان زندگی خود می دانند، باید عرض کنم که تاکنون به دلایل شرایط کرونا و اوضاع بهداشتی هیچ گونه تصمیمی از سوی دولت عراق برای اجازه ورود زوار ایرانی و خارجی اتخاذ نشده است و موضع آن‌ها برای ما کاملا روشن است، آن‌ها امسال نمی‌خواهند در اربعین رائر خارجی بپذیرند.

او افزود: در رابطه با داخل خود عراق شرایط فرق می‌کند، اولا اینکه موضوع اربعین یک جریان مردمی بوده و هست و دولت نمی‌خواهد مانع شود و نمی‌تواند جلوی مردم را بگیرد بنابراین مانند روزهای تاسوعا و عاشورا همین جریانی که به راه افتاد و مردم به سمت کربلا آمدند ، راهپیمایی اربعین و موکب‌ها و غیره برگزار خواهد شد. حقیقتا دولت عراق در این موضوع نقشی ندارد و همانگونه که عرض کردم امسال مثل سال های گذشته اربعین برای خود عراقی ها انجام خواهد شد ولی برای کشورهای دیگر که تابع یک چارچوب و قوانین و مقررات و ویزا و اجازه ورود هستند مساله بسیار متفاوت است.

مسجدی گفت: اکنون حتی ویزاهای عادی برای کارکنان شرکت‌هایی که در اینجا پروژه دارند و برای کسانی که در عراق ماموریت دارند به سختی و به صورت بسیار محدود انجام می شود. ما تا اربعین چند روز بیشتر فرصت نداریم و در سال‌های گذشته تمام اقدامات‌مان را در این زمان و در این تاریخ انجام داده بودیم، موکب های ما، امکانات ، هماهنگی های ما همه صورت گرفته بود چرا که دولت عراق پای کار و مواق بود و ما مشکلی نداشتیم ولی امسال علیرغم همه جلسات و پیگیری های جدی موضع عراق کاملا مشخص است.

سفیر کشورمان گفت: نکته دوم فضای مجازی که واقعا یک فضای پرالتهاب و لجام گسیخته‌ای است می‌بینیم که افراد مختلف و اشخاص مسئول و غیرمسئول و یا بعضا موارد مشکوک و یا اینکه تاریخشان مشخص نیست، مسائلی بیان می‌شود که هیچ‌گونه سندیت و رسمیت و اعتبار ندارد. مثلا ارتباطات بین ایران و عراق به صورت بسیار گسترده در میان مردم دو کشور وجود دارد؛ بین موکب ها بین افراد مختلف. شنیده می شود که مثلا از داخل عراق با یک طرف ایرانی تماس می‌گیرند که شما بیایید مگر دولت می‌تواند جلوی اربعین را بگیرد.

ایرج مسجدی تاکید کرد: در داخل عراق و برای خود عراقی‌ها دولت نقشی ندارد و نمی‌تواند جلوی مردم را بگیرد اما دعوت از زائر ایرانی به این منظور چه وجاهتی دارد؟ زائر ایران تابع یک چارچوب و قواعدی است، زائر ما تابع یک فرهنگ و یک مدیریت است، زائر ما که یک زائر داخل عراق نیست، او می خواهد از سرزمین خودش به اینجا بیاید و باید قانونمند باشد و این مساله ضوابط و قوانینی دارد و هماهنگی هایی باید انجام شود. اینکه جریان این چنینی راه افتاده است و در واقع ما پشت قضیه هم مشکوک هستیم تا روابط دو کشور را دچار مشکلات بکنند. ما زائری داریم که در سال های گذشته که تردد عادی بود اما به یک شکل غیرمجاز آمده است اکنون در زندان است و برای او محکومیت های شدیدی را اعمال کردند. بنابراین چه کسی جوابگوی این مسائل خواهد بود، مگر می شود هنجارشکنی و قانون شکنی کرد؟ زوار ایران زواری هستند که اگر قرار باشد در هرجای دنیا حضور داشته باشند با چارچوب و مقررات و احترام به همه این ها تصمیم خود را می گیرند از طرفی مملکت ما مملکتی است که صاحب دارد ، رهبری دارد، فرمانده دارد و این کشتی بزرگ جمهوری اسلامی کشتیبان دارد، ما تابع ولایت هستیم ما تابع رهبری عزیزمان هستیم ما تابع دستور و تصمیم هستیم ، اینگونه نیست که در کشور هر کسی به خودش اجازه دهد که مثلا من محب امام حسین هستم و یا عاشق اربعین هستم و با این بحث ها بخواهد دست به اقدامی بزند.

او گفت: چیزی که در دستور کار ما قرار می گیرد تصمیم کشور است و با هماهنگی با طرف عراقی است، یک زائر ایرانی و محب امام حسین هیچ وقت به خودش اجاره نمی دهد که خارج از این چارچوب ها و مقررات کاری را انجام دهد لذا خواهش من این است که دستگاه های فرهنگی و اطلاع رسانی ، مداحان عزیز، خطبای بزرگوار ، ائمه جمعه و جماعات و همه کسانی که با مردم ارتباط مباشر و مستقیمی دارند به مردم شریف ایران به محبین اهل بیت علیهم السلام به عاشقان امام حسین بگویند که کاملا در چارچوب تصمیمات جمهوری اسلامی  حرف بزنند و عمل بکنند و حرکت بکنند و خدای ناکرده کاری نکنند که موجب مشکلاتی برای دو کشور بشود . این درخواست هایی که از گوشه و کنار و یا از افراد مجهول الهویه و یا بعضا مشکوک بیان می شود معلوم نیست چه دست هایی پشت صحنه است.

مسجدی گفت: زائر ایران زائری  قانونمند و با احترام است و وظیفه خود را کاملا خوب می داند و به آن عمل خواهد کرد ، اگر قرار باشد که راه باز باشد و مجوز و هماهنگی و موافقت باشد با عشق و علاقه به زیارت می آید و اگر قرار است که دستور کار چیز دیگری باشد ،اردات و عشق خود به ساحت امام حسین علیه السلام  رابه گونه دیگری ابراز می کند.لذا بحث هایی که بعضا مطرح می شود به هیچ وجه قانونمند و مورد قبول نیست. هیچ عراقی و هیچ ایرانی نمی تواند خارج از چارچوب جمهوری اسلامی ایران حرفی را به زبان بیاورد ، این خواست رهبر معظم انقلاب است که همیشه ما را به رعایت قوانین و مقررات کشور توصیه می کند، در همین بحث کرونا ببینیند که ایشان چگونه عمل کردند ، صحبت ها، اقدامات و عملکرد مقام معظم رهبری چگونه است، ایشان الگوی کار ما هست، ایشان الگوی رفتاری و اقدامات و تصمیمات ما هست. از طرف دیگر اگر یک فاجعه و یک بحران انسانی در بحث گسترش این بیماری اتفاق بیفتد و میلیون ها انسان گرفتار شدندو هزاران نفر تلفات به دنبال خواهد داشت آن وقت چه کسی جوابگو خواهد بود. بنابراین تمام صاحبان مواکب عزیز در جمهوری اسلامی، تمام مسئولین محترم ، تمام مردم شریف و همه محبین و زوار عزیز باید دقت بکنند و تحت تاثیر حرف های غیرمسئولانه قرار نگیرند و آن وظیفه شرعی و اخلاقی و عقلایی خودشان را آن طوری که از طرف مسئولین ذیربط گفته می شود عمل کنند، بیشتر از هرکس دیگری ما علاقه مند هستیم که راه زیارت باز شود، سال گذشته سه و نیم میلیون ایرانی با عشق و علاقه و هماهنگی هایی که شد وارد عراق شدند زیارت کردند و با امنیت به کشور خود بازگشتند و ما کم ترین مشکلات را داشتیم بنابراین اگر قرار است زیارت باشد همین اتفاق خواهد بود. لذا خواهش من از همگان این است که کاملا مراقبت بکنند و نگذارند فتنه و یا مسائلی بوجود بیاید که بعدا باعث مشکلاتی برای روابط دو کشور و یا در مرزهای ما بشود.

به گزارش ایسنا، او  افزود: همچنین مسئولان انتظامی و امنیتی محترم جمهوری اسلامی هم حتما به وظایف سازمانی خود در چارچوب قانون و مقررات و دستورالعمل هایی که برایشان تعیین خواهد شد اقدام می کنند. بنابراین همه ما باید دست در دست هم دهیم و آنچه که خیر و مصلحت و تصمیم کشور است همان را انجام دهیم و امسال بعید می دانم که ما غیر از این راهی داشته باشیم و مراسم اربعین را به اشکال مختلفی در خود جمهوری اسلامی ایران انجام دهیم تا از شر این ویروس منحوس نجات پیدا کنیم و برای سال های آینده اقداماتی را انجام دهیم.

مسجدی تاکید کرد: زائر ما باید با کرامت و با احترام ، با ادب و قانونمداری و با عشق و علاقه وظیفه و زیارت خودش را انجام دهد و ما مورد اعتراض هیچ کس قرار نگیریم و زیارت‌مان هم شک و شبهه‌ای نداشته باشد.

۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۳
کد خبر: 4410

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =