معرفی برگزیدگان رویداد «برنده شو»/ نادعلی: در مسیر مردمی‌سازی حاکمیت با اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی هستیم

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: به همان اندازه که به مشکلاتی مانند مسائل زیست‌محیطی و مانند آن فکر می‌کنیم در برنامه‌ریزی‌ها باید برای موضوعات، افراد و گروه‌های مختلف جمعیتی از جمله افراد دارای معلولیت نیز فکر و برنامه داشته باشیم و نباید همه توجه‌ها صرفا معطوف به یک بخش شود.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی اداره کل سلامت شهرداری تهران، علیرضا نادعلی در آیین اختتامیه دومین رویداد بازی‌های نشاط آور افراد دارای معلولیت که با عنوان «برنده شو» در مجتمع نمایشگاهی برج میلاد که با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران و جمعی از مدیران کل استانی و شهرداران مناطق پایتخت برگزار شد، اظهار کرد: موضوعات مرتبط با افراد دارای معلولیت در جامعه باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد. بسیاری از خانواده‌هایی که فرزند دارای معلولیت دارند در رنج و زحمت هستند و وظیفه داریم با توجه بیشتر به این حوزه، چالش‌های پیش‌روی خانواده‌های دارای فرزند معلول را به حداقل رساند.

وی با ارزیابی اقدامات انجام شده ازسوی شهرداری تهران برای تحقق این هدف گفت: در ادوار گذشته شهرداری اقدامات ارزشمندی در حوزه مناسب سازی انجام شده است اما، در ۲سال اخیر اقدامات ارزنده‌ای درتکمیل کردن فعالیت‌های گذشته انجام شده است که این اقدامات در خور تحسین است.

نادعلی توضیح داد: اداره کل سلامت شهرداری تهران با برقراری ارتباط با ارگان‌ها و سازمان‌های بیرون از شهرداری از جمله بهزیستی و وزارت ورزش و جوانان توانسته است هم افزایی بیشتری را برای ارایه خدمت به افراد دارای معلولیت ایجاد کند. این رویکرد در قالب مردمی‌سازی حاکمیت و جلب مشارکت اجتماعی مردم در اجرای برنامه‌های مرتبط با آنان قابل ارزیابی است و قدردانی است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در ادامه با بیان اینکه اداره کل سلامت به عنوان متولی امور افراد دارای معلولیت درشهرداری تهران موفق شده است اقدامات خوبی را در این حوزه انجام دهد، ادامه داد: اداره کل سلامت شهرداری تهران با برگزاری رویدادها وهمایش‌های مختلف توانسته است علاوه بر پیشبرد اهداف و برنامه‌های شهرداری در این حوزه زمینه را برای نزدیکی افراد دارای معلولیت و شنیده شدن صدای آنان فراهم کند و از این رو، شورای شهر در تدوین بودجه سال ۱۴۰۳ تلاش می‌کند در تخصیص اعتبار منابع بهتر و بیشتری را به این حوزه اختصاص دهد.

نادعلی با اشاره به استقبال گسترده از رویداد برنده شو این استقبال را ناشی از نیاز به اجرای چنین برنامه هایی در شهر دانست و افزود: حضور و مشارکت چند برابری افراد دارای معلولیت در این رویداد نشان می‌دهد که جامعه نیاز زیادی به برگزاری چنین رویدادها و برنامه‌هایی دارد. اکنون شاهد آن هستیم که ۲۰ درصد افراد دارای معلولیت دراین رویداد شرکت کردند. با این حال تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم. اگرمی خواهیم در این حوزه از کار خودمان راضی باشیم نباید به وضع موجود قانع شویم بلکه،باید به گونه ای برنامه ریزی شود تا جامعه هدف افراد دارای معلولیت بیشتری از برنامه های خاص این گروه بهره مند شوند.

وی تاکید کرد: در حوزه افراد دارای معلولیت باید از بخشی نگری خودداری شود و با ایجاد هم افزایی و همراهی میان همه ارکان فعال در این حوزه به گونه ای عمل کنیم تا امکانات موجود بتواند با کیفیت بیشتر و دامنه گسترده تر در اختیار این گروه قرار گیرد.

شرکت بیش از ۲۰ هزار نفر  فرد دارای معلولیت در رویداد برنده شو

حمید صاحب مدیرکل سلامت شهرداری تهران نیز با بیان اینکه بیش از ۲۰ هزار فرد دارای معلولیت در رقابت‌های نشاط آور برنده شو شرکت کردند و از این تعداد ۲ هزارنفر به مرحله پایانی راه یافتند و در این رقابت‌ها ۲۰ درصد افراد دارای معلولیت شهر تهران که معلولیت آنان از سوی بهزیستی تایید شده است مشارکت کرده اند، افزود: مشارکت این تعداد فرد دارای معلولیت در طیف‌های مختلف معلولیت در یک رویداد برای نخستین بار ثبت شده است. این موضوع نشان می‌دهد در صورت اجرای برنامه‌های مناسب این گروه‌ جمعیتی می‌توانیم مشارکت آنان را بیشتر از قبل شاهد باشیم.

وی ادامه داد: مناسب سازی معابر و خیابان‌ها گرچه‌وظیفه شهرداری است و این موضوع با جدیت در حال انجام است، اما مناسب سازی فرهنگی و اجتماعی نیز باید همراستا با مناسب سازی کالبدی در شهر انجام‌شود.

صاحب توضیح داد: شهرداری تلاش می‌کند با اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی برای افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان زمینه مشارکت اجتماعی و تعامل افراد دارای معلولیت را در اجرای برنامه‌های شهری بیش از پیش جلب کند. در این راستا، هر هفته دورهمی چهارشنبه‌های افراد دارای معلولیت در سراهای محله با مدیریت افراد دارای معلولیت در حال برگزاری است.

وی افزایش زمینه‌های تحرک و فعالیت بدنی را از موضوعاتی که سبب سلامت روان و بهبود فرایندهای درمانی افراد دارای معلولیت دانست و گفت: سال آینده اجرای برنامه‌های ورزشی بیشتر با هدف بهبود سلامت روان فرد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان در دستور کار اداره کل سلامت قرار خواهد گرفت تا این گروه جمعیتی نیز بتوانند از امکانات موجود در شهر به خوبی استفاده کنند.

بازدید رایگان افراد دارای معلولیت از برج میلاد

امیر قاسمی رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران نیز در این مراسم از مناسب سازی همه اماکن گردشگری زیر مجموعه شهرداری تهران برای استفاده حداکثری افراد دارای معلولیت از این فضاها خبر داد.

وی افزود: رویکرد شهرداری تهران دسترس پذیر کردن همه اماکن شهرداری برای استفاده افراد از این اماکن است و از این رو، مراکز گردشگری زیرمجموعه ستاد گردشگری شهرداری تهران با اجرای برنامه‌های مناسب‌سازی در آن‌ها تلاش می کنیم افراد داای معلولیت بتوانند از مراکز گردشگری شهرداری به خوبی استفاده کنند.

قاسمی با اشاره به اینکه تسهیلاتی برای افراد دارای معلولیت برای بازدید از مراکز گردشگری تهران از جمله برج میلاد در نظر گرفته شده است افزود: افراد دارای معلولیت و یک نفر از اعضای خانواده‌های آنان می‌توانند در روزهای ۱۸ و ۱۹ آذرماه از این مجموعه به شکل رایگان بازدید کنند.

در این مراسم برگزیدگان دومین رویداد برنده شو با اهدای لوح و هدایایی تجلیل شدند.

انتهای پیام/

۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۹
کد خبر: 46436

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =