دلایل همکاری شهرداری تهران با چینی‌ها در حوزه مسکن

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در مورد دلیل همکاری شهرداری تهران با چینی‌ها در حوزه مسکن توضیحاتی ارائه کرد. 

سیدمهدی هدایت، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار شهر در مورد دلیل همکاری شهرداری تهران با چینی‌ها در مورد ساخت مسکن اظهار کرد: ما در شهر تهران با معضلی جدی روبه رو هستیم؛ یکی از موانع بزرگ بازآفرینی و نوسازی در بافت فرسوده و یکی از موانع نوسازی در کل شهر تهران موضوع زمان ساخت است که در اقتصاد، اشتغال و قیمت مسکن موثر است. 

وی افزود: با توجه به شرایط ساخت و ساز در کشورمان، نیاز داریم یک تکنولوژی نوینی وارد موضوع ساخت و ساز در کشور شود که متاسفانه تا کنون رخ نداده است. 

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه چاره ای نداریم جز اینکه به سمت تکنولوژی های نوین حرکت کنیم، گفت:  اگر ما یک ساختمان را ظرف یک سال بسازیم، در سه سال-بازه زمانی که تقریبا برای احداث پروژه های حوزه مسکن باید در نظر گرفت- سه بار می‌توانیم چرخش سرمایه را داشته باشیم و تولید مسکن ما سه برابر خواهد شد. هزینه ساخت و قیمت تمام شده مسکن هم کاهش خواهد یافت. 

هدایت تاکید کرد: اگر ما در بافت فرسوده بتوانیم شهروندان را به این باور برسانیم که در صورت همکاری و مشارکت، یک سال بعد مسکن‌شان را تحویل خواهند گرفت، مشارکت مردم در نوسازی بافت فرسوده چندین برابر خواهد شد،

وی ادامه داد:  بعضا زمان ساخت پروژه ها سه تا چهار سال طول می‌کشد و این موارد انگیزه افراد برای نوسازی در بافت‌ فرسوده را کاهش می‌دهد، به همین دلیل مجبوریم به سمت تکنولوژی های نوین ساخت برویم تا بتوانیم یک ساله پروژه ها را تکمیل کنیم. 

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران همچنین گفت: چین در حوزه تکنولوژی ساخت مسکن پیشرفت های خوبی داشته است. در سفر گروه چینی به تهران به یک تفاهمنامه ۲۰۰هزار واحدی رسیدیم. در سفر آینده به چین قصد بازدید از تکنولوژی ها و برگزاری جلسات فنی با شرکت‌های چینی را داریم تا این تکنولوژی ها به ایران منتقل شود. حضور چینی ها عملا به دلیل عملیاتی کردن مسیر ساخت مسکن ظرف یک سال در شهر تهران خواهد بود. بر اساس این تفاهم‌نامه قرار است چینی‌ها به اقتضای طراحی ایرانی ها، شهرک سازی نوین انجام داده و بستر انتقال تکنولوژی مسکن سازی سریع و به صرفه را مهیا سازند.

به گزارش شهر جلب مشارکت شرکت های معتبر خارجی و سرمایه گذاران و بهره‌برداری از تجربه و توانمندی آنها برای ایجاد تحول در روند تولید مسکن، نوسازی بافت‌های فرسوده و افزایش ایمنی برای پایتخت آورده خواهد داشت.

آغاز عملیات احداث مسکن در قالب محلات الگو که قرار است با طرف چینی پیش برود با رویکردهای تأمین خدمات مورد نیاز و کاهش ترافیک و آلودگی هوا ، شکل دهی به فضاهای جمعی و تعامل اجتماعی در مقیاس های مختلف از حیاط اختصاصی برای هر واحد مسکونی تا فضاهای عمومی برای واحدهای همسایگی و کل محله، توجه به موضوع محرمیت و عدم اشراف، برخورداری واحدهای مسکونی از نور مطلوب و طبیعی، به کارگیری فناوری های نوین و معماری سبز و پایدار، استفاده از مفاهم و مصادیق به روز معماری و شهرسازی ایرانی-اسلامی، عنایت به ویژگی های محیطی و واقعیت های اجرایی، رعایت تنوع متراژ واحدها برای افزایش استطاعت پذیری و برقراری انسجام اجتماعی میان ساکنان خواهد بود.

استفاده از پیمانکاران داخلی و مصالح داخل کشور نیز از نقاط بارز این اتفاق خواهد بود تا علاوه بر تسریع در احداث واحدهای مسکونی کسب و کارهای داخلی مرتبط با مسکن نیز رونق بگیرند.

انتهای پیام/

۲۰ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۷
کد خبر: 47747

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =