۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰
کد خبر: 4863

به بهانه آخرین هفته تهران قرن ۱۴ خورشیدی/۶

سرخه حصار، پارک جنگلی ایرانیان شود

مسجد جامعی در بازدید از بوستان جنگلی سرخه حصار مطرح کرد
سرخه حصار، پارک جنگلی ایرانیان  شود

شهر: عضو شورای شهر تهران نام «پارک جنگلی ایرانیان» را برای مجموعه سرخه حصار پیشنهاد و ارائه انواع غذاهای ایرانی، سوغاتی ها و فرهنگ های مختلف را از نقاط مختلف کشور در این بوستان را راه حلی برای بیان شناسنامه بخشی از ایران عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار شهر، احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران در نشست خبری پس از بازدید از قطب گردشگری سرخه حصار در منطقه ۱۳ گفت: مجموعه سرخه حصار که از دوره تیموری حفاظت شده بوده، سرمایه ای فراملی است و این سرمایه در نسبت با طبیعت آن تعریف شده است.

او درباره درختان این مجموعه افزود: درختان سوزنی برگ، هم به لحاظ محیط طبیعی آسیب زا است و هم ریشه های سطحی دارد که نمی تواند به عمق پایین برای دسترسی به آب برسد  و از همین رو درختان پهن برگ در حال اضافه شدن است. از آنجا که سطح آبهای زیرزمینی کاهش پیدا کرده و عمده درختان این مجموعه ریشه های سطحی دارند برای آبرسانی به این درختان ۱۵ استخر و سیستم آب چرخانی طراحی شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به کمبود سرویس های بهداشتی تعبیه شده در بوستان جنگلی سرخه حصار به ویژه برای روزهای آخر هفته، گفت: دسترسی به این بوستان نباید به سختی انجام شود، ضمن اینکه حفظ این فضا و توجه به طبیعت آن در توسعه گردشگری باید در اولویت قرار گیرد. علاوه بر این در ساخت و سازها باید کاربرد آهن کمتر باشد و بیشتر از چوب و سنگ استفاده شود.

او نام «پارک جنگلی ایرانیان» را برای مجموعه سرخه حصار پیشنهاد و عنوان کرد: می توان ارائه انواع غذاهای ایرانی، سوغاتی ها و فرهنگ های مختلف را از نقاط مختلف کشور در این بوستان راه انداخت تا هر قسمت آن شناسنامه بخشی از ایران را بیان کند.

تحقق اعتبار پروژه های سرخه حصار با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی

مسجد جامعی در ادامه با بیان اینکه باید طراحی پروژه های بوستان سرخه حصار به سمتی برود که سرمایه گذاران بخش خصوصی وارد عرصه شوند، گفت: در شرایطی که تنها ۴۰ درصد از درآمدهای شهرداری تحقق پیدا کرده تاکید روی ارقام مطرح شده برای اجرای پروژه های سرخه حصار بسیار دشوار است و در این زمینه باید به ظرفیت های سرمایه گذاری بخش خصوصی بیشتر تکیه کرد.

عضو شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به هفته تهران یادآور شد: روز تهران بیشتر مربوط به ابعاد اجتماعی، میراث فرهنگی و تاریخی تهران بود در حالی که باید به مسائلی مانند طبیعت و محیط زیست و مشکلاتی از قبیل ترافیک و آلودگی هوا  نیز توجه شود، از همین رو سه سالی است که روز تهران به هفته تهران تبدیل شده است و هر کمیسیون متولی یک روز آن شده است. به عنوان مثال در حوزه فضای سبز و بوستانها قرار است بیش از ۶۰ درخت بالای صدسال در ۱۹ منطقه تهران، شناسنامه دار شوند.

 او با بیان اینکه پس از شعارهایی مانند «تهران ایرانیان» و «بازشناسی هویت تهران» در سالهای گذشته امسال شعار «مکتب تهران» برای این هفته در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: ویژگی مکتب تهران عمومی ساختن حوزه های مختلف شهر از جمله معماری، شهرسازی، هنر، ادبیات، شعر، فلسفه و کلام است.

استفاده از ظرفیت پایانه جدید شرق به عنوان یکی از ورودی های شهر تهران

مسجد جامعی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت «پایانه جدید شرق» در کنار بوستان سرخه حصار با بیان اینکه این پروژه، بزرگ واغراق آمیز ساخته شده، افزود: از لحاظ تردد و ارتباط با سایر شهرهای کشور، ترمینال جنوب و مسیر آن سهم بزرگی را در تهران دارد و نیاز به ایجاد فضاهایی مانند یک میدان بزرگ برای استفاده از ظرفیت ها دارد. بنابراین تاسیسات وسیع دیده شده و نگهداری و بهره برداری از پایانه جدید شرق می تواند وجه تکاملی سرخه حصار و خجیر باشد و بخشی از آن به عنوان ترمینال داخلی گردشگران و از ظرفیت این فضا به عنوان یکی از ورودی های شهر تهران استفاده شود.

پیشنهاد ایجاد موزه کرونا در کاخ یاقوت

مسجد جامعی در ادامه این نشست درباره «کاخ یاقوت» که کاخی مربوط به دوران ناصرالدین شاه قاجار است، در محوطه بیمارستان شهید لواسانی و تبدیل به «موزه کادر درمان در دوره کرونا»، گفت: با توجه به اینکه حدود ۱۸۰ نفر از کادر درمان در این دوره چندماهه بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند و موزه پزشکی نیز در تهران وجود دارد، بهتر است که این موزه به بخش مربوط به کرونا اختصاص پیدا کند. از این رو شورای شهر با سازمان های تامین اجتماعی و نظام پزشکی وارد مذاکره خواهد شد تا بتواند موزه ویژه این دوره از تاریخ پزشکی را ایجاد کند.

ساخت طولانی ترین مسیر دوچرخه کشور در منطقه ۱۳

به گزارش خبرنگار شهر، مرتضی رحمان زاده، شهردار منطقه ۱۳ در نشست خبری پس از بازدید از قطب گردشگری سرخه حصار، گفت: تلاش می شود تا پایان سال طولانی ترین مسیر دوچرخه که از میدان شهدا (محور شمال به جنوب خیابان پیروزی) آغاز و تا کلاهدوز، اتوبان دوران و یاسینی ادامه دارد و پس از آن وارد بوستان سرخه حصار می شود، افتتاح شود. ۶۵ تا ۷۰ درصد کار از این مسیر ۲۰ کیلومتری انجام شده و تصمیم داریم تا ۲۲ بهمن همه مسیر را کامل کنیم که اگر این امر مسیر نشد، مسیر هشت کیلومتری سرخه حصار در آن تاریخ افتتاح خواهد شد.

 او با بیان اینکه مصوبه ای در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مبنی بر تبدیل سرخه حصار به قطب گردشگری پایتخت مطرح شد، افزود: ۵۶ پروژه برای این کار طراحی شده و با توجه به دغدغه محیط زیستی مدیریت شهری در این دوره، تنها ۵ درصد ابنیه در این فضا ایجاد می شود؛ بناهایی که سازگار با محیط زیست هستند.

شهردار منطقه ۱۳ ادامه داد: پروژه هایی مانند بومگردی و بازارگل و گیاه تا پایان سال به بهره برداری خواهند رسد. بازار شکیلی که این امکان را به شهروندان می دهد که به راحتی بتوانند در پارکینگ های هم سطح پارک کنند و به دلیل اینکه در خارج از محدوده شهری واقع می شود مشکلی نیز برای دیگر شهروندان به وجود نمی آورد.

رحمان زاده با اشاره به توسعه ۳۰ هکتاری جنگل در بوستان سرخه حصار در یک سال گذشته، گفت: علاوه بر توسعه جنگلکاری، باغ گل ۵۰ هکتاری که از گونه های مختلف گیاهی و دارویی تشکیل شده در این بوستان ایجاد می شود. همچنین غذاهای متنوع ایرانی، صنایع دستی اقوام مختلف نیز در رستورانهای بوستان سرخه حصار ارائه خواهد شد.

او در خاتمه عنوان کرد: جلساتی با سازمان تامین اجتماعی برگزار شده و در تلاش هستیم با امضای تفاهم نامه ای مشارکتی، ضمن تبدیل کاخ یاقوت به موزه پزشکی، به زودی بتوانیم شرایطی فراهم کنیم که مردم بتوانند در فضای این کاخ تردد و از این بنای تاریخی بازدید داشته باشند. علاوه بر این مطالعات ایجاد نیروی هوایی در پادگان نیروی هوایی که دو میلیارد اعتبار مصوب داشت و شهرداری منطقه توانست این اعتبار را به ۶ میلیارد برساند، انجام شده و این پروژه به فاز دوم و مرحله انتخاب پیمانکار رسیده است.

بازدید از پروژه های قطب گردشگری شرق تهران و طبیعت سرخه حصار با حضور احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران، مرتضی رحمان زاده، شهردار منطقه ۱۳و مهرشاد کاظمی، رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران صبح امروز (۷ مهر) انجام شد.

خبرنگار: علی سی پی  

۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰
کد خبر: 4863

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =