افزایش بالغ بر ۲ برابری گروه‌های دوام در ۲ سال اخیر

دومین گردهمایی بزرگ گروه‌های دوام برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شهر، دومین گردهمایی بزرگ گروه های دوام با حضور یکهزار و ۲۰۰ نفر از اعضای دوام مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، صبح امروز- چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲- در سالن اجتماعات فرهنگسرای بهمن برگزار شد.

 
۸ درصد مساحت منطقه ۱۶ بافت فرسوده است
محمدامین سالاری پور شهردار منطقه ۱۶ در این همایش اظهار کرد: منطقه ۱۶ حدود ۱۶۰۰هکتار مساحت دارد که حدود ۸ درصد مساحت آن بافت فرسوده است و بالغ بر ۴۰ درصد قطعات و پارسل های آن فرسوده است و ریزدانگی در آن بالا است. سعی کردیم نوسازی بافت فرسوده را با ابلاغیه های های کمیسون ماده پنج انجام دهیم.

وی افزود: در سنوات گذشته ۳۸ درصد از بافت فرسوده منطقه ۱۶ نوسازی شده بود و در ۹ ماه نخست سال جاری توانستیم ۳ درصد از بافت فرسوده منطقه را نوسازی کنیم. امیدواریم بتوانیم با پیگیری و ادامه اقدامات به متوسط شهر تهران در بحث نوسازی بافت فرسوده نزدیک شویم.

سالاری پور ادامه داد: ۵۰ درصد از پروانه‌های صادره در منطقه ۱۶ در بافت فرسوده بود و ۵۰ درصد از این پروانه ها در بافت فرسوده به صورت تجمیعی بوده است.

شهردار منطقه ۱۶ با اشاره به تاکید شهردار تهران مبنی بر لزوم تبدیل شهرداری از یک نهاد خدماتی صرف به یک نهاد اجتماعی گفت: نمونه اقدام در این حوزه، اجرای طرح من شهردارم در دو دوره است. در حوزه بحران نیز اقدامات پیش‌دستانه بسیار حائز اهمیت است که حضور شما دوامیان می‌تواند در این موضوع بسیار موثر باشد.

 
افزایش بالغ بر ۲ برابری گروه‌های دوام در ۲سال اخیر
علی نصیری رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز در این همایش اظهار کرد: گروه های دوام (داوطلب واکنش اضطراری محله) حدود ۱۵ سال پیش تاسیس شد و در ابتدای این دوره از مدیریت شهری کمتر از ۱۴ هزار نفر بود اما امروز ۳۱ هزار و ۵۸۴ عضو دوام در شهر تهران داریم.

وی همچنین در حاشیه این مراسم به خبرنگار شهر گفت: اعضای دوام در ۳۴۰ خانه دوام و ایمنی در سراهای محلات شهر تهران فعالیت می کنند. در دو سال اخیر توانستیم ۱۰ رسته تخصصی از بین اعضای دوام عضوگیری کنیم، از جمله "دوام عملیاتی" که این افراد آموزش عملیاتی می بینند، "دوام حامی" که حمایت های جسمی، روانی و اجتماعی بعد از بحران را انجام می دهند، "دوام مربی" که ۶۰ نفر از افراد مجوز مربیگری برای ارائه و انتقال آموزش ها را دریافت کردند، "دوام نوجوان"، "دوام ایمنی یا HSE"، "دوام میراب" که آبرسانی اضطراری از مخازن آب اضطراری در زمان زلزله را انجام می دهند، "دوام ارزیاب تمرین"، "دوام پدافند" ، "دوام مسجد محور یا جهادی" و "دوام متخصص".

نصیری ادامه داد: دوام در این دوره از مدیریت شهری روح و جان دوباره ای گرفته و اقدامات متعددی در این حوزه انجام شده است. امیدواریم یک اپلیکیشن برای دوامیان داشته باشیم تا فعالیت آنها ثبت و از امتیازات ویژه شهروندی، امکانات شهرداری، ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی و هنری و رفاهی شهرداری برخوردار شوند.

اهمیت فرهنگسازی در موضوع ایمنی و مدیریت بحران
مهدی بابایی عضو شورای شهر تهران نیز در این مراسم بیان کرد: مبحث فرهنگسازی از طریق فضای مجازی در موضوع ایمنی و مدیریت بحران بسیار حائز اهمیت است. شما دوامیان در بحث آموزش، پیشگیری و اقدام در بحران می توانید کمک کنید.

وی تاکید کرد: امیدواریم شاهد برگزاری مانورهای محله‌محور با مدیریت گروه های دوام و پشتیبانی شهرداری باشیم‌.
انتهای پیام/
۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۰
کد خبر: 49461

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =