مردم با انتخاب افراد اصلح زمینه تشکیل مجلس قوی و انقلابی را فراهم کنند

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: امیدواریم ملت ایران در انتخابات ۱۱ اسفند نیز همچون گذشته مشارکت قابل قبولی داشته باشند و با انتخاب افراد اصلح زمینه تشکیل یک مجلس قوی و انقلابی را فراهم کنند.

به گزارش خبرنگار شهر، سوده نجفی در دویست و پانزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) یک نقطه عطفی در تاریخ ایران بود، اظهار کرد: انقلاب ابعاد منطقه ای و جهانی یافت و حتی بسیاری از کشورهای مسلمان و آزادی خواه را تحت تاثیر خود قرار داد و ثمرات و دستاوردهای قابل توجهی در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، علمی و ورزشی توسط زنان و مردان به ارمغان آورد.

وی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی از همان روزهای نخستین تولد خود کانون توجهات بود، خاطرنشان کرد: دشمنان آن به ویژه کشورهای غربی که با استقلال و آزادیِ جمهوری اسلامی دشمنی داشتند، تلاش کردند این ایستادگی و حرکت ایران در برابر دخالت سایر کشورها را متوقف کنند و در این راه از هیچ تلاش و کوشش و توطئه ای دست برنداشتند و از هر ابزاری برای رسیدن به اهداف شوم خود استفاده کردند. گاه با ترور تعدادی از شخصیت های شاخص و ممتاز علمی، سیاسی و فرهنگی ایران، گاه با تحریم و ایجاد شرایط سخت اقتصادی، گاه با جنگ و به شهادت رساندن بسیاری از جوانان برومند کشور و گاه با جنگ نرم علیه باورها، اعتقادات و فرهنگ این مرز و بوم. اما ملت ایران با وجود سختی های فراوانی که در این راه متحمل شدند با بصیرت و تکه بر آموزه های دینی بر آرمان های خود استوار بودند و ماندند.

نجفی ادامه داد: حضور آحاد مردم در راهپیمایی جشن چهل و پنجمین سالروز پیروزی جمهوری اسلامی در روز یکشنبه ۲۲ بهمن در اقصی نقاط کشور جلوه ای از انسجام ملی و امید بود که برگ زرین دیگری در تاریخ پرافتخار ایران اسلامی رقم زد.

وی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران به پشتوانه حمایت مردم و تکیه بر توانمندی های خود افتخارات و دستاوردهایی داشته است، تصریح کرد: هر کدام در ابعاد مختلف نیازمند تبیین از سوی دست اندرکاران است.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت جهاد تبیین گفت: سهم زنان در تحولات صورت گرفته به عنوان نیمی از جامعه و مسئول تربیت نیم دیگری از جامعه بر هیچ‌کس پوشیده نیست. انقلاب اسلامی با درک این موضوع و با توجه به نقش غیرقابل انکار زنان در فعالیت های سیاسی و اجتماعی ایام منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی که منجر به شهادت و دستگیری تعدادی از زنان شد، با شکل گیری انقلاب و تغییراتی که در کشور صورت گرفت تحولی اساسی و شگرف در وضعیت زنان جامعه ایران پدید آورد. این موضوع حاصل نگاه انقلاب اسلامی به جایگاه و منزلت زنان بود که توانست دامنه مشارکت آنان را در جامعه گسترش دهد.

وی افزود: میزان باسوادی زنان در ۴۰ سال اخیر با رشد بیش از ۴ برابری همراه بوده است؛ به طوری که میانگین نرخ باسوادی زنان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ۵۳ درصد و اکنون این میزان به ۹۵ درصد رسیده است. تنها دو سال پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، فقط ۶ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را زنان تشکیل می‌دادند که این آمار اکنون به بیش از ۵۰ درصد رسیده است. تعداد پزشکان زن قبل از انقلاب اسلامی ۳ هزار و ۵۰۰ نفر بود که در سال ۱۳۹۵ به حدود ۶۰ هزار نفر رسیده است. آمار پزشکان متخصص زن نیز از حدود ۶۰۰ نفر قبل از انقلاب با افزایش ۵۰ برابری به ۳۰ هزار نفر در حال حاضر رسیده است.

نجفی با بیان اینکه در حوزه ورزش زنان نیز آمارها حاکی از افزایش حوزه های فعال در این زمینه و رشد حضور و مشارکت زنان در رشته های مختلف ورزشی پس از پیروزی انقلاب اسلامی است، خاطرنشان کرد: تعداد حضور زنان در ورزش های قهرمانی از ۷۷ هزار نفر در دهه اول انقلاب، به یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تا دهه چهارم انقلاب رسیده است. و زنان ایرانی در ۹۷ کرسی بین المللی در فدراسیون های ورزشی جهان فعالیت داشته اند.

رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران با اعلام اینکه در حوزه اشتغال و کارآفرینی، چهار هزار و ۲۰۰ صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی با تخصیص هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار دولتی فعالیت کرده است، یادآور شد: همچنین دو هزار و ۳۹۰ زن به عنوان عضو هیات مدیره شرکت‌های دانش بنیان فعالیت می کنند.

وی افزود: در حوزه فرهنگ و هنر بیش از ۹۰۰ زن فیلم ساز در عرصه سینما فعالیت دارند که ۱۱۴ جایزه ملی و ۱۲۸ جایزه بین المللی توسط فیلمسازان زن در جشنواره های مطرح کسب شده و زنان در ۴۵ جشنواره مطرح بین المللی به عنوان رییس هیات داوران حضور داشته‌اند.

نجفی با اعلام اینکه در عرصه قدرت و تصمیم گیری ۲۵ درصد از مدیران دولتی کشور در همه سطوح عالی، میانی و پایه مدیریت اجرایی مشغول به کار هستند، گفت: فعالیت حدود هزار و ۲۰۰ زن قاضی در کشور، رشد ۲۲۷ درصدی زنان داوطلب نمایندگی مجلس در دوره یازدهم، کسب ۱۱۱ کرسی مجلس شورای اسلامی توسط زنان در ۱۱ دوره، ارتقاء میزان مشارکت زنان در مجلس به ۵۹ درصد و حضور ۵ برابری زنان نماینده مجلس شورای اسلامی از دور اول از دستاوردهای زنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. این موارد تنها بخشی از این موفقیت به لحاظ آماری است. قطعا زنان شایستگی بیشتری دارند و باید ضمن توجه به انتقادات آنان نسبت به برخی از موانع و مشکلات زمینه مشارکت آنها در همه عرصه ها فراهم شود.

نجفی با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم این روزهای کشور مسئله انتخابات ۱۱ اسفند است، یادآور شد: اهمیت این انتخابات آنجا مشخص می شود که دشمنان از ماه ها قبل در تلاش هستند تا این انتخابات را بی اهمیت جلو دهند و به مردم القا کنند که رای شما تاثیر ندارد. سؤالی که باید از مروجین عدم شرکت در انتخابات پرسید این است که اگر رای مردم اهمیتی ندارد چرا برای رای ندادن آنها تمام تلاش خود را به کار بستید و با استفاده از ابزارها و امکانات گوناگون خود در این زمینه فعالیت می کنید؟

وی همچنین خاطرنشان کرد: انتخابات یکی از بارزترین عرصه مردم سالاری و حق اساسی مردم در مشارکت سیاسی است و بر همین اساس انتخابات یک فرضیه برای دخالت در سرنوشت خود می باشد که اگر مشارکت در هر انتخاباتی افزایش یابد وحدت ملی را نشان می دهد که منجرب قدرت ملی و پیشرفت در زمینه های مختلف می شود. رهبر معظم انقلاب اسلامی چهار مئولفه مهم انتخابات اخیر را مشارکت قوی، رقابت واقعی، سلامت به معنای حقیقی کلمه و امنیت انتخابات نامیدند و باید همه در این راستا تلاش کنیم.

عضو هیئت رئیسه شورا با بیان اینکه یکی از گروه های مهم در هر انتخاباتی بانوان هستند که با توجه به دربرگیری آنها در جامعه نقش قابل توجهی در افزایش مشارکت در انتخابات دارند و نباید این ظرفیت مهم غیر قابل انکار در انتخابات فراموش شود، تأکید کرد: از سوی دیگر این حق جامعه زنان است که نمایندگانی در عرصه تصمیم گیری و سیاستگذاری و وضع قوانین داشته باشند تا دغدغه های آنها را مدنظر قرار گیرد لذا این انتظار از گروه های سیاسی و احزاب وجود دارد که در بین افراد مورد حمایت خود توجه لازم را به بانوان داشته باشند.

وی اضافه کرد: همان طور که رهبر معظم انقلاب در دیداری که امسال و سال گذشته با بانوان به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) داشتند، به صراحت بر حضور بانوان در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی اشاره و تاکید کردند که «در جایی مانند وزارت یا نمایندگی مجلس اگر بانوی مجرب و کارآمد بهتر و شایسته‌تری وجود دارد، از نظر اسلام هیچ محدودیتی برای تصدی او وجود ندارد.»

نجفی در پایان ابراز امیدواری کرد که ملت ایران در انتخابات ۱۱ اسفند نیز همچون گذشته مشارکت قابل قبولی داشته باشند و با انتخاب افراد اصلح زمینه تشکیل یک مجلس قوی و انقلابی را فراهم کنند.

انتهای پیام/

۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۸
کد خبر: 49744

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =