نشست فعالان اجتماعی با موضوع انتخابات و افراد دارای معلولیت

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: شخصیت و هویت ساختنی است و هویت و شخصیت اجتماعی و فردی باید با استفاده از رویه‌های درست و منطقی ساخته شود.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی اداره کل سلامت شهرداری تهران،حمید صاحب در نخستین نشست فعالان اجتماعی با موضوع انتخابات و افراد دارای معلولیت که با حضور نخبگان دارای معلولیت شهر تهران در معاونت اجتماعی شهرداری تهران برگزار شد با بیان این مطلب افرود: پیشرفت نیازمند تغییر و پوست اندازی است و این تغییر در ابتدا باید در وجود افراد و به شکل فردی انجام شود. در صورت تحقق این موضوع می توانیم تغییر را در جامعه نیز ایجاد کنیم.

وی اضافه کرد: در حوزه مسایل اجتماعی که افراد دارای معلولیت با ان دست به گریبان هستند باید شخصیت خود را بسازیم و حقوق خود را مطالبه و استیفا کنیم.

صاحب با بیان اینکه اولین مشکل ما در حوزه افراد دارای معلولیت این است که حقوق این قشر در جامعه به درستی رعایت نمی‌شود بیان داشت: تا زمانی که حقوق خود را نشناسیم نمی توانیم حقوقی را که قانون گذار برای افراد دارای معلولیت پیش بینی کرده است مطالبه کنیم. مطالبه گری نیازمند تمرین و مطالبه گری است و باید این مطالبه در چارچوب و مسیر خود دنبال شود. شهرداری در این راستا برای نخستین بار به این موضوع توجه کرده است و کوشیده است مطالبات افراد دارای معلولیت را دسته بندی و آن را دنبال کند.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران افزود: به همان اندازه که تلاش می‌کنیم زمینه های حضور افراد دارای معلولیت را در حوزه های اجتماعی و فرهنگی جامعه مانند دیگر افراد فراهم کنیم، می کوشیم زمینه حضور افراد در مشارکت سیاسی و تعیین حق سرنوشت خود را نیز فراهم کنیم.

صاحب با بیان اینکه نباید افراد دارای معلولیت صرفا با خود حرف بزنند و باید صدای خود را به دیگر گروه های جامعه نیز برسانند بیان داشت: شنیده شدن صدای افراد دارای معلولیت در جامعه قدردان شورای نگهبان در تایید صلاحیت افراد دارای معلولیت در انتخابات هستیم.

رییس شبکه ملی دفاع از حقوق افراد دارای معلولیت نیز در این نشست گفت: برای نخستین بار در تاریخ انتخابات کشور صلاحیت چند تن از افراد دارای معلولیت در انتخابات مجلس شورای اسلامی  تایید صلاحیت شده اند که این موضوع پیروزی و دستاورد بزرگ حقوقی برای افراد دارای معلولیت در کشور است که بتوانند حقوق خود را این بار در قامت یک معلول در مجلس دنبال کنند.

علی همت محمود نژاد افزود: در گذشته افراد دارای معلولیت نابینایی و ناشنوایی تایید صلاحیت نمی شدند اما اکنون شاهد هستیم برخی افراد دارای نابینایی کامل تایید صلاحیت شده اند و می‌توانند در عرصه انتخابات حضور پیدا کنند. این حضور می تواند منجر به افزایش توانایی افراد دارای معلولیت در چانه زنی برای جلب نظر مسولان و بهبود فرایند قانون گذاری به نفع جامعه معلولان کشور شود.

محمود نژاد با بیان اینکه معلولان باید در مطالبات خود پوست اندازی کنند و نباید صرفا به دنبال پیگیری حقوق مسلم خود مانند ماده ۲۷ باشند، بیان داشت: باید از نگاه اجتماعی به سیاسی تغییر رویه دهیم چرا که در سیاست است که می توانیم حقوق خود را بیان کنیم و بخواهیم این مطالبات ما محقق شود.

وی با بیان اینکه بین ۳ تا ۱۰ درصد افراد جامعه دارای معلولیت هستند گفت: متاسفانه با این حجم از تعداد افراد دارای معلولیت هرگز سهم خاصی در حوزه های سیاسی نداشته ایم و ضرورت دارد افراد دارای معلولیت توانمند به موضوع ورود کنند و بتوانند در قدرت سیاسی نیز حضوری فعال داشتهزباشند و موضوعات خود را در این مسیر دنبال کنند.

رییس شبکه ملی دفاع از حقوق افراد دارای معلولیت با بیان اینکه نزدیک به ۷ میلیون نفر در کشور با موضوعات و مسایل افراد دارای معلولیت درگیر هستند، اظهار داشت: براساس مدارک موجود در سازمان بهزیستی کشور یک میلیون و ۷۰۰ هزار فرد داارای معلولیت در بهزیستی شناسایی شده اند که هر یک از این افراد با احتساب اعضای خانواده خود جمعیت بزرگی را در کشور شامل می شوند که متاسفانه نماینده ای در مجلس برای دفاع از حقوق خود ندارند.

محمود نژاد خاطرنشان کرد: به دلیل نبود زمینه های حضور افراد دارای معلولیت در مجلس، در گذشته قوانینی تصویب شده است که پیوست افراد دارای معلولیت ندارد و این موضوع ضعف بزرگی برای افراد دارای معلولیت است.

وی با بیان اینکه برای اصلاح قوانین فعلی در حوزه افراد دارای معلولیت در تلاش برای وارد کردن متمم به قانون هستیم  بیان داشت: ضرورت دارد جامعه افراد دارای معلولیت نظرات و دیدگاه های خود را در حوزه های مختلف بیان کنند و به گونه ای عمل کنند که قانونی مناسب و مترققی برای افراد دارای معلولیت در راستای گره گشایی از مشکلات و دغدغه های آنان داشته باشیم.

وی با بیان اینکه زمانی می توانیم مطالبات خود را دنبال کنیم که حضوری پرشور در عرصه های سیاسی داشته باشیم افزود: ممکن است گلایه هایی وجود داشته باشد اما با شرکت نکردن در انتخابات حق خود را برای مطالبه گری و استفاده از فرصت بی نظیری که اکنون در اخیتر ما قرار دارد از دست می دهیم.

در این نشست شرکت کنندگان با طرح موضوعاتی از جمله نبود قوانین حمایتی از افراد دارای معلولیت، وجود تفاوت در ارائه خدمات به افراد دارای معلولیت در مقایسه با دیگر گروه ها، اجرا نشدن قوانین استخدامی برای افراد دارای معلولیت، بی بهره ماندن از مزایای بیمه‌ای برای تامین نیازهای افراد دارای معلولیت، به رسمیت نشناختن زبان اشاره در کشور، معلول شناخته نشدن افراد ناشنوا در برخی دستگاه های متولی حوزه افراد دارای معلولیت، نبود فرصت شغلی به دلیل معلولیت با وجود مدارج بالای تحصیلی بر حضور پرشور در انتخابات مجلس شورای اسلامی تاکید کردند.

انتهای پیام/

۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۴
کد خبر: 50215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =