آمادگی مراکز معاینه فنی شهر تهران برای خدمت‌رسانی به مسافرین نوروزی

سرپرست ستاد معاینه فنی خودرهای تهران از ارائه خدمات مشاوره فنی برای آماده‌سازی خودرو پیش از سفر در قالب طرح" از من بپرسید" در میزهای خدمت مراکز معاینه فنی شهر تهران خبر داد.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی، سید محمد مهدی میرزایی قمی سرپرست شرکت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با اشاره به پیش روبودن سفرهای نوروزی و اهمیت انجام معاینه فنی پیش از سفر اظهار داشت: از ۱۵ اسفند ماه به مدت یک ماه مراکز معاینه فنی شهر تهران علاوه بر انجام معاینه فنی و کنترل وضعیت ایمنی خودروها آمادگی دارند تا نسبت به پاسخگویی سئوالات و ارائه خدمات مشاوره فنی برای آماده سازی خودرو پیش از سفر در میزهای خدمتی که به همین منظور پیش بینی شده اقدام نمایند.

میرزایی قمی در توضیح الزامات داشتن معاینه فنی برای تردد در جاده ها افزود: با عنایت به اعلام ریاست پلیس راهور فراجا که در ایام نوروز از تردد خودروهای فاقد معاینه فنی جلوگیری می شود از شهروندان درخواست می شود برای رعایت الزامات قانونی و همچنین اطمینان از سلامت فنی و ایمنی خودرو پیش از سفر به مراکز مراجعه نمایند.

وی با تاکید بر این موضوع که داشتن معاینه فنی سالانه شرط کافی برای حفظ شرایط ایمن خودرو در یک بازه یک ساله نیست گفت: توصیه می شود اگر یک ماه از انجام معاینه فنی خودرو می گذرد راکبین جهت اطمینان از وضعیت سلامت ایمنی، پیش از سفرهای برون شهری، مجددا به مراکز برای کنترل خودرو مراجعه کنند. مراجعه حداقل سالی یک بار یک بحث قانونی برای ساماندهی وضعیت خودروها پس از تولید به صورت کلان برنامه ریزی شده ولی خودروها نیاز دارند پس از هر تعمیر اساسی در بخش های ایمنی و یا پیش از سفر که ایمنی خودرو حائز اهیمت است به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند.

سرپرست شرکت ستاد معاینه فنی در خصوص اهمیت کنترل ایمنی خودرو پیش از سفر تصریح کرد: امسال ازحدود ۱ میلیون و ۱۴۸ هزار دستگاه خودرو در مراجعه نخست نقص مربوط به آلایندگی ۱۴۶هزار ، عدم همراستایی ۸۵ هزار ،کمک فنر ۳۹ هزار، تست ترمز ۱۱۰ هزار و وضعیت ظاهری ۱۷۲ هزار دستگاه خودرو مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران شناسایی و در نهایت جهت اخذ معاینه فنی توسط راکبین آن رفع ایراد شده است. در مجموع ۳۰ درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده و تعدادی از این خودروهای مردود دارای چند نقص بوده اند. بخش عمده آزمون ها در مراکز معاینه فنی مربوط به کنترل سلامت ایمنی خودروها است. این آمار نشان می دهد حدود ۸ درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز شهر تهران دارای نقص در سیستم ترمز به عنوان مهم ترین بخش در ایمنی خودرو بوده اند. این بدان معنی است که در صورت تعمیم این درصد به کلیه خودروهای مشمول معاینه فنی یعنی ۳.۷ میلیون دستگاه خودرو در حدود ۳۰۰ هزار خودرو دارای نقص ترمز می باشند. نقصی که می تواند عامل بروز تصادف و خسارات جانی و مالی غیر قابل جبرانی شود. بدون تردید انجام معاینه فنی دقیق خودروها پیش از سفر در مراکز معاینه فنی شهر تهران می تواند در کاهش تصادفات جاده ای ناشی از این موضوع موثر باشد.

میرزایی قمی در خصوص افزایش ساعت کاری در روزهای پایانی سال و تسهیل در خدمت رسانی به شهروندان گفت: در حال حاضر شهر تهران از بضاعت ۱۷ مرکز ثابت و ۱۵ واحد سیار مختص خودروهای سبک مشتمل بر ۶۴ خط معاینه فنی و ۱۱ خط موتورسیکلت و سه مرکز خطه معاینه فنی خودروهای سنگین برخوردار بوده و ظرفیت پذیرش سالانه حداقل ۳ میلیون دستگاه خودرو را دارا است. در حال حاضردو مرکز معاینه فنی بیهقی و شهید ابشناسان به صورت شبانه روزی و سایر مراکز از ساعت ۷ صبح الی ۱۸ فعال هستند.

گفتنی است؛ با توجه به تمهیدات انجام شده در خصوص افزایش ساعت کاری و خطوط معاینه فنی و همچنین نحوه پذیرش به صورت اینترنتی در حال حاضر کلیه مراکز فاقد صف بوده و شهروندان می توانند در کمتر از نیم ساعت نسبت به دریافت معاینه فنی در صورت سلامت خودرو اقدام نمایند.

انتهای پیام/

۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۴
کد خبر: 50474

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =