بسته شدن پرونده احداث خط ۱۰ متروی تهران تا ۱۴۰۸/ اتصال متروی خط ۱۰ به شبکه راه آهن

مجری خط ۱۰ متروی تهران از بسته شدن پرونده ساخت خط ۱۰ مترو تا سال ۱۴۰۸ خبر داد.

به گزارش شهر؛ محمود یوسفی، درباره آخرین وضعیت احداث خط ۱۰ مترو با بیان اینکه این خط در حال حاضر با یک TBM که در سمت دریاچه خلیج فارس مستقر شده و در حال حفر تونل است در حال ساخت است، گفت: البته بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای ساخت خط ۱۰ مترو می‌بایست پنج TBM وارد روند ساخت شود تا بتوانیم بر اساس برنامه زمانبندی شش ساله پروژه احداث خط ۱۰ مترو را به سرانجام برسانیم.

به گفته وی، در حال حاضر با یک TBM کار شروع شده است و خرید دو TBM توسط قرارگاه نیز انجام شده است که طبق برنامه می‌بایست در نیمه اول سال آینده این دو TBM وارد خط شوند و در حال حاضر شفت های ورودی این دو TBM در حال حفاری است.

مجری خط ۱۰ متروی تهران با بیان اینکه طبق برنامه این دو TBM از محدوده دریاچه وارد زمین می شوند، اظهار کرد: یکی از آن ها به سمت شرق حفاری خواهد کرد و دیگری نیز به سمت غرب و وردآورد حرکت خواهد کرد و TBM سوم نیز در جنت آباد وارد زمین می‌شود و دو TBM دیگر نیز که در آینده وارد عملیات حفار تونل خط ۱۰ می شوند نیز در اراضی نمایشگاه سئول وارد و به سمت شرق حرکت می‌کند و TBM بعدی پس از الهیه در تقاطع بزرگراه صدر-مدرس وارد زمین شده که به سمت شرق حرکت می کند که البته ورود این دو TBM در سال آینده در دستور کار قرار دارد.

یوسفی با بیان اینکه خط ۱۰ متروی تهران ۴۷ کیلومتر با ۳۷ ایستگاه خواهد بود، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها در بخش غربی که فاز یک قرار دارد زمین ۱۴ ایستگاه تحویل پیمانکار شده و پیمانکاران نسبت به تجهیز کارگاه برای احداث ایستگاه اقدام کرده‌اند که البته در نظر داریم تا پایان سال این عدد را به ۱۸ ایستگاه برسانیم.

وی در مورد مسیر حرکت خط ۱۰ متروی تهران گفت: خط ۱۰ مترو از فلکه چهارم تهرانپارس آغاز می‌شود و به سمت وردآورد حرکت می‌کند که البته در نظر داریم که با اضافه کردن دو ایستگاه متروی دیگر و ایجاد هاب حمل و نقلی، متروی خط ۱۰ را به شبکه راه آهن متصل کنیم تا شهروندان سفر ریلی بهتری داشته باشند.

مجری خط ۱۰ متروی تهران درباره زمان‌بندی افتتاح خط ۱۰ مترو تصریح کرد: طبق برنامه تا سال ۱۴۰۶ فاز یک خط ۱۰ مترو با ۵ الی ۶ ایستگاه افتتاح می‌شود که بر این اساس ایستگاه مترو وردآورد که با خط ۵ تقاطع دارد، ایستگاه دریاچه، ایستگاه المپیک، ایستگاه اتریش، ایستگاه کوهسار که با خط ۶ مترو تقاطع دارد و ایستگاه میدان کتاب که با خط ۷ تقاطع دارد وارد مدار بهره برداری می‌شوند که البته دقت داشته باشید فاز یک شامل محدوده صدر تا وردآورد می شود و مسیر تونلی آن ساخته می‌شود و ایستگاه‌های مهم ساخته و به بهره برداری رسیده و بعد از آن به مانند همیشه مابقی ایستگاه‌ها تکمیل و به مرور وارد مدار بهره برداری می‌شوند.

وی افزود: فاز ۲ این خط نیز از محدوده صدر تا تهرانپارس است که براساس برنامه‌ریزی‌ها این فاز نیز باید تا ۱۴۰۸ وارد مدار بهره برداری شود.

یوسفی گفت: هزینه ساخت خط ۱۰ مترو به پول سال ۱۴۰۰ که قرارداد آن منعقد شده ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌شده؛ اما حالا با توجه به افزایش قیمت‌ها در این دو سال به نظر می‌رسد که به پول امروز ارزش ریالی خط ۱۰ به ۹۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

۱۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰
کد خبر: 51087

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =