ابلاغ نمودار مسئولیت خطی بهینه‌سازی مصرف انرژی و منابع ساختمان‌های شهرداری تهران

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: با توجه دخیل بودن حوزه‌های مختلف در اجرا و اثر بخشی بهینه فرآیند اجرای بهینه‌سازی مصرف انرژی و منابع در ساختمان‌های شهرداری تهران، برای نخستین بار نمودار مسئولیت خطی (ماتریس وظایف)توسط اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار با همکاری مرکز نوسازی و تحول اداری تدوین و توسط شهردار تهران جهت اجرا ابلاغ شد.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران؛"حلیا سادات حسینی" اظهار کرد: پس از ابلاغ مصوبه"الزام شهرداری تهران به اجرای برنامه اصلاح الگوی مصرف" و دستورالعمل اجرایی بهینه سازی مصرف آب، برق و گاز در ساختمان های شهرداری، بر اساس آسیب شناسی های صورت گرفته، یکی از معضلات عمده ای که اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران به عنوان ناظر عالی بر حسن اجرای مصوبه اصلاح الگوی مصرف و بهینه سازی مصرف انرژی و منابع در ساختمان های شهرداری تهران با آن روبرو شد، واضح نبودن یا تعریف نکردن نقش‌ها و مسئولیت‌های بخش های مختلف شهرداری تهران در اجرای دقیق بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمانهای تحت تملک شهرداری تهران بوده است.

حسینی افزود: در این راستا در اجرای دقیق فرآیند بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های شهرداری تهران یکی از عوامل موفقیت شفافیت در مورد نقش‌ها و مسئولیت‌های مشارکت‌کنندگان و ذی‌نفعان اصلی در این فرآیند است. که بدین منظور تدوین نمودار مسئولیت خطی یا ماتریس وظایف (RACI) در فرآیند بهینه سازی مصرف انرژی و منابع درساختمان های شهرداری تهران در دستور کار اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار قرار گرفت.

وی ادامه داد: این مدل، ساده‌ترین و موثرترین رویکردی است که برای تعریف و مستندسازی نقش‌ها و مسئولیت‌های مختلف وجود دارد. اصطلاح RACI مخفف چهار نقشی است که حوزه های مختلف می‌توانند در هر فرآیند ایفا کنند.

به گفته حسینی در این نمودار مشخص می شود که هر نقش مسئول کدام اقدام است، کدام یک از بخش ها باید پاسخگو باشند و در صورت لزوم، با چه کسانی باید مشورت شود یا چه کسانی باید از وضعیت پروژه مطلع شوند.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران یاد آور شد: در این مستند علاوه بر چهار نقش مسئول، پاسخگو، مشاور و مطلع، یک نقش همکار تعریف شده است. بدین منظور با شکست فرآیند به قسمت های جزئی تر و تعیین زیر فرآیندهای اجرایی،  نقش دقیق و جزئی حوزه های، معاونت خدمات شهری و محیط زیست، اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار، معاونت مالی و اقتصاد شهری، معاونت برنامه ریزی،توسعه سرمایه های انسانی و امور شورا، مناطق۲۲ گانه، اداره کل پشتیبانی و... با توجه به ماهیت سازمانی هر حوزه تعریف شده است.

انتهای پیام/

۱۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۸
کد خبر: 52432

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =