ضرورت احداث پردیس توانمندسازی در پایتخت/ برای ساماندهی کودکان کار بیش از ۲۰ دستگاه باید همکاری کنند

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ما به پردیس توانمندسازی نیاز داریم، خاطرنشان کرد: احداث چنین پردیسی یکی از تقاضاهای ما از مدیریت شهری است.

به گزارش خبرنگار شهر، علی محمد قادری در دویست و بیست و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه همکاری های استراتژیک و ارتباطات خوبی بین مدیریت شهری دوره ششم با سازمان بهزیستی ایجاد شده است، اظهار کرد: امیدواریم در این عرصه خردورزی، تلاش و کوشش برای آبادانی کشور را رقم بزنیم.

وی با بیان اینکه آحاد جامعه باید از خدمات پیشگیرانه و تخصصی بهره بگیرند، خاطرنشان کرد: اگر تنوع زیستی خدمات را در نظر بگیریم می توانیم نقش مدیریت شهری را مورد توجه قرار دهیم.

قادری همچنین تصریح کرد: درخواست ما از شورا حضور و هم افزایی بیشتر برای پیش بردن سازمان بهزیستی به سمت نهادی هم افزا بود. سازمان های حمایتی کشور بر اساس دهک بندی اختصاصی افراد را تحت پوشش منابع مادی خود قرار می دهند و امروز با وجود عقب افتادگی تاریخی، با تلاش دولت هیچ پشت نوبتی برای ارائه مستمری نداریم. به طوری که امروز یک میلیون و ۵۲۳ هزار نفر از خدمات ما بهره می گیرند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در صیانت از خانواده های دارای چندقلو نیز پشت نوبتی نداریم، یادآور شد: خدمات به معلولین، دسترس پذیری و مناسب سازی برای این قشر از جامعه باید با جدیت بیشتری دنبال شود.

وی افزود: با توجه به وجود تاکسی های اینترنتی و پلتفرم ها و سکوهای مجازی، تلاش ما این است که قشر بیشتری از معلولان این خدمات بهره بگیرند. درخواست ما این است که جلسات مختلفی در سازمان بهزیستی با حضور نمایندگان مدیریت شهری تشکیل و جزئیات اقدامات بررسی شود تا نتایج آن را در سال جاری ببینیم.

قادری ادامه داد: در جمع آوری کودکان کار، شهرداری اقدامات خود را آغاز کرده و جلسات متعددی در همین راستا برگزار شده، باید ببینیم چگونه این موضوعات در فضای کالبدی شهر قابل لمس خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه کانون استعدادیابی و نخبگان نیاز به کنسرسیوم مشترک بین سازمان بهزیستی و نهادهای مختلف به ویژه مدیریت شهری دارد، یادآور شد: امیدواریم با این همکاری بتوانیم روز معلولین را گرامی بداریم. ما چهار هزار نخبه علمی، فرهنگی و ورزشی در بین معلولین داریم؛ لذا این رویدادها می تواند جریان سازی و الگونمایی کند و این موارد در بخش اوقات فراغت اهمیت دارد.

قادری با اعلام اینکه ما به پردیس توانمندسازی نیاز داریم، خاطرنشان کرد: این نیاز وجود دارد که پارک و یا پردیسی شکل بگیرد که شهروندان عادی نیز بتوانند از آن استفاده کنند اما خانواده های دارای فرزندان معلول در آن از بازی های مهارتی بهره بگیرند. این طرح حتما اقتصادی خواهد بود و منافعی را به دنبال خواهد داشت. این یکی از تقاضاهای ما از مدیریت شهری است.

در آینده ۳۰ درصد از جمعیت سالمند خواهند بود

قادری با بیان اینکه خدمات سازمان به افراد کم توان ذهنی ارائه می شود، گفت: در طراحی فضای عمومی برای این افراد، باید شهرداری وارد عمل شود و دسترس پذیری آنها و آراستگی در این خصوص قطعاً در کشور وجود ندارد. افراد در معرض معلولیت و سالمندی هستند؛ لذا باید زیرساخت ها برای این موضوع آماده شود. چراکه در آینده ۳۰ درصد از جمعیت سالمند خواهند بود.

تماس با ۱۲۳ برای افراد مورد خشونت خانوادگی

وی همچنین تصریح کرد: هر فردی که مورد خشونت خانگی قرار گرفته باشد با سامانه ۱۲۳ تماس می گیرد و چهار هزار و ۹۵۶ نفر در اورژانس اجتماعی کشور پاسخگوی شهروندان هستند.


رئیس سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اینکه سازمان بهزیستی به دنبال آموزش و مشاوره در مراکز مددکاری است، اظهار کرد: در مواردی که شهروندان اقدام به خودکشی را اعلام می کنند، سازمان بهزیستی مدیریت میدانی را انجام می دهد.


وی با بیان اینکه هر ۴۵ روز یکبار جلسات ستاد مناسب سازی با حضور نماینده شهرداری تهران تشکیل می شود، گفت: جلسات ما جلسات ملی هستند و موضوعاتی مطرح و مشخص می شود که چه میزان از مصوبات اجرایی شده است.


قادری تأکید کرد: پرسش ما این است که چند درصد از بودجه برای زیرساخت های مناسب سازی و موارد فرهنگی و اجتماعی اختصاص داده می شود؟


وی با بیان اینکه رها کردن کودکان پس از سن قانونی از سوی سازمان بهزیستی از اساس اشتباه است، یادآور شد: ما افراد را ترخیص نمی کنیم؛ مگر اینکه به شرایط استقلال برسند و وضعیت مخاطره آمیز نداشته باشند. ما سالها سرمایه گذاری نمی کنیم که افراد را رها کنیم. ۱۲۰ هزار نفر در مراکز ما نگهداری می شوند.

ضرورت همکاری بیش از ۲۰ دستگاه برای ساماندهی کودکان کار


قادری با اعلام اینکه برای ساماندهی کودکان کار بیش از ۲۰ دستگاه باید همکاری کنند، گفت: در شهرداری تهران اقداماتی در حال انجام است و باید این سوال را پرسید که چه تعداد مصوبه عملیاتی در این زمینه وجود دارد. همین که شهردار تهران تعدادی دستگاه را گردهم آورده است اقدامی رو به جلو به شمار می رود. بنده بسیار خوش‌بینم که اتفاقات خوبی برای کودکان کار و خیابان خواهد افتاد اما باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که بخش قابل توجهی از کودکان کار، اتباع هستند و اینکه آیا باید رد مرز شوند یا خیر؛ باید بررسی شود.


وی افزود: در مواردی کودکانی که در خیابان ها هستند، خانواده دارند و وقتی جمع آوری شوند، بعضاً خانواده ها اقدام به بازگرداندن فرزندان خود می کنند. ساماندهی کودکان کار و خیابان پیچیدگی هایی دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد.


رئیس سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اینکه دستگاه مکانیزه مناسب سازی شده ای در پارک ها و عرصه ها وجود ندارد، اظهار کرد: سه هکتار تا ۳۰ هکتار می توان برای پردیس توانمندسازی در نظر گرفت تا شهروندان و خانواده های دارای افراد معلول از آن استفاده کنند و در این صورت، نگاه ترحمی به این قشر نیز وجود نخواهد داشت. باید این باور قلبی وجود داشته باشد که در دوره ششم مدیریت شهری ابرکاری برای این معلولان انجام شود.


وی افزود: وضعیت پروژه های کوچک مقیاس یا میان مقیاس متفاوت است. ما به پروژه ای ملی نیاز داریم و اگر این فضای خاص در تهران ایجاد شود، در دیگر شهرها نیز اقدام خواهد شد. این پردیس بزرگ می تواند در یک کریدور پرتردد ایجاد شود. ما مطالعات لازم را انجام دادیم و فضاها و عرصه های زیادی برای راه اندازی این پردیس وجود دارد.


قادری با بیان اینکه درخواست ما این است شهرداری و بخش خصوصی مبلغی را اختصاص دهد تا سرویس تاکسی های اینترنتی به خانواده های دارای فرزندان معلول ارائه شود، گفت: مناسب سازی به اطلاع رسانی گسترده ای نیاز دارد. وسعت تهران بسیار زیاد است و باید اقدام گسترده ای شکل بگیرد تا ملموس باشد.


انتهای پیام/

۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۰
کد خبر: 52694

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =