انتقال آرادکوه می‌توانست جزء تکالیف شهرداران پیشین باشد/ انتخاب زمینی بین تهران و قم برای بازیافت پسماند

استاندار تهران با بیان اینکه موافق انتقال مرکز دفن و بازیافت پسماند آرادکوه هستم، گفت: برای این انتقال، قطعه زمینی بین تهران و استان قم انتخاب و کار مطالعاتی بارگذاری آن انجام شده است.

به گزارش شهر، علیرضا فخاری اظهار کرد: زمانی که مرکز دفن و بازیافت پسماند آرادکوه ایجاد شد هنوز بافت‌های جانبی امروزی شکل نگرفته بود بنابراین آرادکوه یک موقعیت خاص و استثنایی برای تخلیه زباله و پسماند داشت.

وی ادامه داد: البته شهرداری تهران در فرآیند تخلیه، بحث بهره وری از زباله و تبدیل به سایر مشتقات را در دستور کار قرار داده و الان هم در بحث انتقال آرادکوه شهرداری پیش قراول است.

به گفته فخاری، شهرداری تهران باید حداکثر بهره وری را از آرادکوه ببرد و در عین حال برای انتقال این مرکز برنامه‌ای داشته باشد که از این رو زمینی حدفاصل بین تهران و استان قم انتخاب و کار مطالعاتی بارگذاری آن نیز شروع شده است.

استاندار تهران اضافه کرد: البته موضوع مهم، بحث آماده سازی است که این ظرفیت در یک بازه زمانی مناسب بتواند منتقل شود که با شروع به کار مجموعه جدید دیگر زباله ای در آرادکوه تخلیه نخواهد شد.

وی ادامه داد: با انتقال مکان فعلی دفن زباله به فضا و مکان جدید می‌توان از ظرفیت آرادکوه برای حوزه بهره‌وری بخش‌های پایین دست زباله که همان کود و کمپوست و سایر مشتقات است، استفاده کرد.

فخاری انتقال آرادکوه به مرکز جدید بازیافت و پسماند را یک کار بزرگ و هزینه بر عنوان کرد و گفت: به نظرم یک تا ۲ سال این انتقال زمان می‌برد.

استاندار تهران در مورد مختصات دقیق جغرافیایی مرکز جدید دفن و بازیافت پسماند هم یادآور شد: به لحاظ جغرافیایی نمی‌توانم مکان دقیق را الان عنوان کنم اما کار مطالعاتی از ۲ سال پیش آغاز شده و تمامی موارد و دغدغه‌های زیست محیطی از جمله جلوگیری از انتقال بو در این مطالعات دیده شده است.

وی این را هم تاکید کرد که موافق انتقال آرادکوه هستم چرا که این مجموعه تزاحم با محیط زیست منطقه دارد؛ البته که اگر سیاست‌های دیگری در گذشته پیش گرفته می‌شد، می‌توانستیم مدت زمان بیشتری از ظرفیت آرادکوه بهره‌برداری کنیم.

فخاری با بیان اینکه متاسفانه طی سالیان سال و با تغییر مدیریت‌ها در شهرداری تهران، مسوولیت ها منتقل شد و موضوع انتقال آرادکوه عقب افتاد، افزود: در نهایت امروز شهرداری پاسخگو است در حالیکه این موضوع می‌توانست جزو تکالیف شهرداران پیشین باشد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۴
کد خبر: 54601

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =