هشدار دادستانی در خصوص وضعیت ایمنی بازار گل و گیاه شهید محلاتی

وضعیت ایمنی بازار گل و گیاه شهید محلاتی با حضور معاون پیشگیری از وقوع جرم و حقوق عامه دادسرای عمومی تهران، رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران ، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ، در این بازدید که با حضور شهردار منطقه ۱۴، مدیرعامل آتش‌نشانی، ستاد مدیریت بحران منطقه و تیم نظارتی مشترک شهرداری، آتش‌نشانی، دستگاه‌های قضایی و نیروی انتظامی برگزار شد، وضعیت ایمنی بازار گل محلاتی مورد بررسی قرار گرفت و دستورات لازم در خصوص اتخاذ تمهیدات ترافیکی صادر شد.

رفع سد معبر در محدوده بازار ، رفع مشکلات ترافیکی  در معابر اطراف بازار، توجه به موضوعات مربوط به HSE و معیارهای ایمنی از منظر آتش‌نشانی و صدور اخطارهای لازم در کنار برخورد با واحدهای متخلف بخشی از موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.

گفتنی است،تاکنون جلسات متعدد و پایش میدانی در مورد ظرفیت‌ها، چالش‌ها و نحوه‌ ساماندهی و تامین ایمنی با حضور نهادهای دخیل در موضوع بازار گل و گیاه شهید محلاتی برگزار شده و دادستانی نسبت به برخورد با متخلفان  در زمینه ایمنی این بازار هشدار داد.

بنابراین گزارش در بازدید و پایش میدانی از بازار گل شهید محلاتی، ولی‌الله مهبودی معاون پیشگیری از وقوع جرم و حقوق عامه دادسرای عمومی تهران، مهدی بابایی رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران ، علی نصیری رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، قدرت‌الله محمدی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران، امیر شهرابی شهردار منطقه ۱۴ ، نیروهای پلیس و راهورو جمعی از معاونان، مدیران و کارشناسان دستگاه‌های مختلف حضور داشتند.

ارتقای آمپر کنتور برق، نصب باکس‌های آتش‌نشانی، تعبیه در اضطرار در ضلع غربی، احداث راهرو و ایجاد رینگ در محوطه داخلی جهت خروج کریدورها از بن بست، خرید و نصب کپسول‌های اطفای حریق، عقد قرارداد با پیمانکار HSE و آموزش مستمر غرفه‌داران و کسبه در خصوص استفاده از خاموش‌کننده‌ها، جمع‌آوری انشعابات غیرمجاز گاز، احداث پارکینگ در ضلع جنوبی، عدم استفاده از کپسول‌های گاز هلیوم، رفع سد معبر از معابر داخلی، اجرای تمرین‌های عملیاتی و ... از اهم فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده و مورد تاکید برای ارتقای ایمنی این مکان که انجام شده و باید به منظور افزایش ایمنی به شکل مستمر پیگیری شود.

علی نصیری رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در خصوص اهداف این بازدید گفت: این سومین بازدید صورت گرفته از بازار گل شهرک شهید محلاتی است که طی سه سال گذشته انجام گرفته است. سه سال متوالی است که برای رفع مشکلات مربوط به ایمنی از این مرکز بازدید می‌کنیم.سال ۱۴۰۱ که از این مکان بازدید کردیم خیلی ناایمن و به هم ریخته بود. اکنون توجهات دستگاههای مختلف به این بازار و موارد ناایمنی آن  بیشتر شده است.

وی افزود: این بازار ملغمه‌ای از تغییر کاربری‌ها و تخلفات متعدد است، سازه جدی ندارد و تمامی سازه‌ها موقت و غیراصولی است. جالب این که در خیابان رو به روی بازار گل هم که اصلا جزو  بازار نیست نزدیک به ۷۰ واحد اضافه شده و روز به روز به تعداد این واحدها نیز اضافه می‌شود.

وی گفت: سال گذشته که از این بازار بازدید به عمل آمد ،وضعیت بهتر شده بود. اکثر مغازه‌ها کپسول آتش‌نشانی نصب کرده بودند. علاوه بر مغازه‌ها، ۳۵۰ کپسول آتش‎‌نشانی هم در محوطه نصب شده بود. امسال نیز حدود ۱۶ فایرباکس اضافه شده است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در خصوص تاثیر بازدیدهای صورت گرفته بر بهبود وضعیت ایمنی این بازار گفت: طی سه سال گذشته وضعیت به نسبت قبل از آن بهتر شده ولی همچنان ناایمنی‌های مهمی وجود دارد. تعرض به معابر وجود دارد و برخی مغازه‌ها تا ۵۰ درصد معبر را که محل رفت و آمد است ،گرفته‌اند. در نتیجه در شرایط آتش‌سوزی که آتش‌نشان‌ها باید سریع خود را به محل برسانند مشکل ایجاد می‌کند.همچنین تخلفات ماده صد نیز وجود دارد.

وی یادآور شد: در بازدید مشترک صورت گرفته دستوراتی صادر و مقرر شد اگر تصرفات غیرقانونی در محوطه و معابر رفع نشود، مغازه‌های متخلف پلمپ شوند. همچنین قرار شد در خصوص مسائل مربوط به مالکیت زمین‌ها و ساخت بنایی درست برای بازار نیز جلسه‌ای به میزبانی شهرداری منطقه ۱۴ تشکیل شود تا مسائل بازار در آن جلسه مطرح و حل و فصل شود.

انتهای پیام/

۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۵
کد خبر: 55229

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =