۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۷
کد خبر: 5572

مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران:

۷۳۴ نفر از مجموعه شهرداری تهران به انسولین نیاز ضروری دارند

در دستورالعمل تعیین اولویتها برای تحویل واکسن آنفولانزا اسمی از کارکنان شهرداری آورده نشده است
۷۳۴ نفر از مجموعه شهرداری تهران به انسولین نیاز ضروری دارند

شهر: ۷۳۴ نفر از کارکنان و بازنشستگان شهرداری تهران نیاز ضروری به انسولین دارند. بنابراین وزارت بهداشت برای حل این مشکل در همه کشور، باید به فکر چاره باشد تا واردات انسولین بهتر صورت بگیرد.

حمید چوبینه، مدیر عامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار شهر درباره مشکل کمبود انسولین، با بیان اینکه در همه نقاط کشور هر اتفاقی که درباره مسائل دارویی رخ دهد، عوارض خود را به جا خواهد گذاشت، گفت: استرس برای  بیماران دیابتی مضر است و وقتی گرفتار استرس دیگری برای تامین دارو می شوند روی نحوه درمانشان اثر منفی می گذارد.

او تعداد کارکنان و بازنشستگان شهرداری تهران را که نیاز ضروری به انسولین دارند ۷۳۴ نفر برشمرد و عنوان کرد: این افراد انسولین خاصی را استفاده می کنند و نیاز ضرورری به آن دارند و سایر بیماران دیابتی مشکل کمتری دارند. بنابراین وزارت بهداشت باید به فکر چاره باشد تا واردات انسولین بهتر صورت بگیرد و از طرف دیگر در عرصه سیاست های  بین المللی تحریم های ظالمانه در کشور ما باعث اجحاف در حق مردم شده و عوارضش را در تمام قسمتهای زندگی افراد به جا گذاشته است.

چوبینه با بیان اینکه با وجود تحریم کنندگان البته دولت و حاکمیت تحت فشار قرار می گیرند اما واقعیت امر این است که عارضه های سنگین آن متوجه ملت و مردم بویژه افراد ضعیف می شود، ادامه داد: بیماران از ضعیفترین افراد جامعه هستند که دسترسی به دارو برایشان سخت می شود. بنابراین هم از سیاستمداران کشور می خواهیم که به فکر راه چاره باشند و هم از مسئولان وزارت بهداشت و دست اندرکاران حوزه سلامت این انتظار وجود دارد که شرایط را برای رفع این کمبودها پیگیری کنند.

مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران در ادامه به مبحث استفاده از پلاسما برای درمان کرونا در مجموعه شهرداری تهران اشاره کرد و افزود: پلاسما درمانی بیماران کرونایی در بخش امور رفاهی شهرداری تهران آغاز شده و  طرح ابداعی آنها بوده و شرکت شهر سالم نیز برای کمک کردن در این کار، فراخوانی برای آحاد مردمی که آنتی بادی در خونشان هست داده تا پلاسمای خونشان را در اختیار قرار دهند تا برای درمان استفاده شود.

چوبینه در بخش دیگر گفتگو به مشکل توزیع واکسن آنفولانزا اشاره کرد و گفت: در بحث واکسن آنفولانزا وزارت بهداشت به صورت شفاف مساله را برای مردم تشریح نکرده و تب و تاب درخواست آنفولانزا در بدنه مردم شدت گرفت و از طرف دیگر کمبودها باعث شد که توزیع این واکسن با رعایت دستورالعمل های خاصی انجام شود.

او اضافه کرد: کادر درمان درمانگاههای شهر سالم با ۱۹ مرکز درمانی و پنج پایگاه اورژانس، بخش مهمی از کادر درمان شهر تهران هستند که در مواجهه با بیماری اند. همچنین نقطه آخر و پر خطر بیماران کرونایی مرگشان است که کفن و دفن این افراد توسط کارکنان بهشت زهرا با رعایت همه تشریفات مربوط به کفن و دفن انجام می شود. علاوه بر این، بخش زیادی از کارگران شهرداری که در مواجهه با عفونت ها و جمع آوری زباله های بیماران عفونی هستند نیز بیش از بقیه افراد جامعه در معرض خطر هستند ولی در دستورالعمل تعیین اولویتها برای تحویل واکسن آنفولانزا اسمی از کارکنان شهرداری آورده نشده است.

چوبینه در ادامه درباره موج سوم کرونا یادآور شد: باید به حال خودمان گریه کنیم که روزانه چند صد نفر از مردممان را از دست می دهیم؛ همه ما نسبت به یکدیگر مسئول هستیم و باید حق و حقوق شهروندی را به جا بیاوریم. در کنار آن اما وزارت بهداشت و دیگر مسئولان باید برای حفاظت از جان مردم اقدام عملیاتی انجام دهند و تنها با حرف و سخن مشکل حل نمی شود.

او در پایان با بیان اینکه آمار مبتلایان در بدنه شهرداری به نسبت جامعه افزایش چندانی پیدا نکرده است و طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی مدیریت بحران در مجموع حدود دو هزار نفر از کارکنان شهرداری به کرونا مبتلا شدند، تاکید کرد: درمانگاه های شهر سالم، در رابطه با بیماران کرونایی و یا مشکوک، درمان سرپایی و حتی بعضی اوقات مشاوره تلفنی می دهند و اولویت این است که شهروندان به درمانگاه مراجعه نکنند.

خبرنگار: علی سی پی

۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۷
کد خبر: 5572

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =