سهم شرکت ساماندهی در تداوم حیات چیست؟

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران به مناسبت هفته ملی محیط زیست اقدامات این شرکت را در راستای حفظ محیط زیست پایتخت تشریح کرد.

به گزارش شهر به نقل از روابط‌عمومی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر، قانون شهرداری‌ها در چندین ماده، تکالیفی را برای شهرداری های کشور تعیین کرده‌است تا به واسطه آن، از توان شهرداری برای حفظ محیط زیست استفاده نماید. یکی از این مواد، ماده ۵۵ و مشخصا بند ۲۰ آن است که اساس فعالیت شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تلقی می‌شود.

سعید بیگی، مدیر عامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر هم در همین راستا و به مناسبت هفته ملی محیط زیست اقدامات این شرکت در راستای حفظ محیط زیست را تشریح کرد.

 وی با بیان اینکه اقدامات زیست محیطی شرکت ساماندهی به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود، گفت: بخش اول، اقدامات نظارتی شرکت است که در قالب اجرای بند ۲۰ ماده ۵۵  قانون شهرداری در حیطه فعالیت‌های صنفی انجام می‌شود. براساس این بند از قانون، شهرداری موظف به جلوگیری از مزاحمت مشاغل و کسب‌وکارهایی است که با انتشار دود، بو، سر و صدا و .. . باعث آلودگی هوای شهرها می‌شود.

وی افزود: شرکت ساماندهی با همکاری مناطق ۲۲ گانه  با نظارت و مراقبت و همچنین اتخاذ تدابیری همچون تعطیلی و انتقال واحد آلاینده از بروز آلودگی در شهرجلوگیری می‌کند. در همین راستا اجرا و یا بهبود سیستم های کنترل آلودگی در برخی از صنایع نیز پیگیری شده‌ است.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر با بیان‌ اینکه در دوره مدیریت شهری جدید ۷۱۵ رای از سوی کمیسیون بند ۲۰ صادر شده است، افزود: ۵ هزار و ۱۸۰ واحد از سال  ۱۴۰۰تا خرداد سال جاری مورد بازدید و نظارت قرار گرفتند و ۳۲۸ پرونده نیز در این خصوص به شورای شهر ارسال و با همکاری ونظارت کمیسیون خدمات شهری ومحیط زیست شورای اسلامی شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته وی؛ از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان ۱۴۰۲ حدود ۵ هزار و ۱۱۰ رای به ایجاد تمهیدات تخصصی برای حدود ۴۵ رسته شغلی که بیشترین مزاحمت شغلی را داشتند، با همکاری مناطق‌۲۲گانه اعلام شد.

 بیگی در ادامه به اهمیت ساماندهی کارواش‌ها در سطح شهر اشاره کرد و افزود: عدم ساماندهی می‌تواند هم از جهت برداشت بی رویه از منابع آبی و هم از لحاظ دفع غیر اصولی پساب به علت عدم اتصال به شبکه جمع آوری فاضلاب شهری بسیار حائز اهمیت باشد. تاکنون ۵۲۴ واحد کارواش شناسایی شده است و ۳۶۰ مورد از آن‌ها دارای رای بند ۲۰ هستند که البته ۹۷ واحد شامل واحدهای تعطیل، غیر فعال و تغییر شغل یافته بودند.

 وی با اشاره به وضعیت مطلوب برخی از کارواش‌های موجود در شهر، تصریح کرد: ۲۰ واحد دارای نتیجه آزمایش و یا تائیدیه محیط زیست هستند و ۵۳ کارواش دارای تائیدیه تامین آب و ۵۸ واحد دارای تائیدیه اتصال به شبکه جمع آوری فاضلابی هستند.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر در ادامه با اشاره به این که اقدامات توسعه‌ای بخش دیگری از اقدامات زیست محیطی شرکت است، اظهار کرد: شرکت ساماندهی اقدام به ساخت ۱۵ جایگاه سوخت کوچک مقیاس با اولویت مناطق بدون پمپ بنزین کرد و تاکنون ۴ جایگاه به بهره‌برداری رسیده و ۱۱ جایگاه‌ دیگر نیز تا پایان شهریور به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

بیگی درباره اهمیت زیست محیطی ایجاد جایگاه‌های سوخت بیشتر در شهر عنوان کرد: این اقدام می‌تواند با کاهش مدت پیمایش شهروندان برای رسیدن به جایگاه سوخت و کاهش زمان توقف در صف‌های طولانی برای سوخت‌گیری کمک شایانی به حفظ محیط‌زیست و کاهش آلودگی هوا کند.
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر در ادامه بیان کرد: یکی دیگر از اقدامات توسعه ای شرکت، ایجاد تصفیه‌خانه پساب بازار پرندگان است که با به‌کارگیری آن، علاوه بر کاهش آلودگی، امکان استفاده مجدد از پساب برای آبیاری فضای سبز، کاهش مصرف و استفاده بهینه از آب فراهم می‌شود. به گفته بیگی، برای رعایت هرچه بیشتر ملاحظات محیط زیستی در بازار پرندگان، نماینده اداره حفاظت محیط زیست تهران در این مجموعه مستقر شده است تا تعاملات لازم برای بهبود شرایط زیست محیطی انجام شود.
بیگی همچنین به انعقاد تفاهم نامه با اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در راستای اجرای برنامه چهار ساله چهارم شهرداری تهران اشاره کرد و ادامه داد: برگزاری دوره آموزشی و عملی برای رؤسا و کارشناسان ساماندهی مناطق ۲۲ گانه برای افزایش سطح اطلاعات و آشنایی با سیستم های کنترل آلودگی و همینطور دوره های آموزشی برای اصناف و ادارات ساماندهی سایر شهرها در موضوعات بند ۲۰ مثل تبریز ، ساری، رشت، بروجرد، اراک، شیراز و ... هم از دیگر اقدامات شرکت ساماندهی برای حفظ محیط زیست بود.

وی در پایان از انتشار ۳ جلد کتاب آموزشی در خصوص موارد مرتبط با بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها خبر داد و اظهار کرد: کتاب گردش کار بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، جلد یک کتاب تمهیدات تخصصی و کتاب ملاک عمل ساماندهی مشاغل و اصناف عناوین این سه کتاب بود که به منظور بهبود و کاهش مزاحمت‌ها و آلودگی‌های زیست محیطی و به همت شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر منتشر شد.

انتهای پیام/

۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۸
کد خبر: 55837

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =