تعداد اتوبوس‌های شاغل در تهران به ۲۱۵۰ رسید/ ورود هزار ون تاکسی به خطوط غرب پایتخت در تابستان

صبح امروز از ۱۰۰ دستگاه اتوبوس جدید در شهر تهران رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار شهر آیین رونمایی از ۱۰۰ دستگاه اتوبوس ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران از محل قرارداد شهرداری با دو شرکت عقاب و اسنا صبح امروز -چهارشنبه ۲۳ خردادماه ۱۴۰۳- با حضور مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران، محسن هرمزی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، مهدی علیزاده مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی، پوریافر شهردار منطقه ۲۱ و جمعی از مدیران شهری برگزار شد.

علیزاده در ابتدا با بیان اینکه امروز رونمایی از ۱۰۰ دستگاه اتوبوس از محل قراردادهای سال گذشته را شاهد هستیم، گفت: این اتفاق با همت شورای شهر تهران از محل قراردادی که سال گذشته با شرکت های داخلی منعقد شد، تامین شده است.

وی با بیان اینکه در دوره جدید اولین گام شهردار تهران در روز اول قرارداد ۱۷۵ اتوبوس با شرکت ایران‌خودرو بود که نشان از این داشت که مدیریت جدید شهری توجه ویژه ای به حوزه حمل و نقل دارد، اظهار کرد: تعداد اتوبوس های نوسازی شده شهر تهران به بیش از ‌۹۴۰ دستگاه رسیده که در خطوط به کار گیری شده است.
مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی با پرداختن به فعال سازی خطوط گفت: در غرب تهران با توجه به نیاز مردم چند خط فعال شد و اتوبوس ها در مناطق ۲۲، ۲۱، ۵ و البته ۶ به کار گرفته شدند.

علیزادهبا بیان اینکه از اسنا و عقاب بابت تحویل اتوبوس های با کیفیت تشکر می کنم، ادامه داد: این اتفاق باعث رضایتمندی نسبی در غرب پایتخت شد. در سال گذشته ۲۳۴ دستگاه از اتوبوس های ۱۸ متری اورهال شد. همچنین اتوبوس‌های شاغل در تهران به ۲۱۵۰ دستگاه رسیدیم که جهش بالایی داشت.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی با اشاره به اینکه با کمک مجموعه خودرو سرویس شهر ۴۱۶ دستگاه اتوبوس را به غرب تهران تحویل دادیم، خاطرنشان کرد: ناوگان شرق و جنوب تهران را هم با رونمایی امروز فعال می کنیم و شهروندان مناطق ۱۸، ۱۹، ۱۷، ۷، ۲۰ و … از اینها بهره می برند.

وی با تاکید بر اینکه بیش از نصف این اتوبوس‌های شاغل مربوط به بخش خصوصی است، تصریح کرد: با اضافه شدن این اتوبوس های نو ناوگان‌نوسازی می شود و اتوبوس های فرسوده از خطوط خارج می شوند. تا پایان سال با رشد چشمگیر اتوبوس های تولید داخل و اتوبوس های برقی چینی چهره شهر تغییر خواهد کرد و باعث رضایتمندی مردم خواهد شد.
فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی حدود ۸۰ درصد است
به گزارش شهر در ادامه محسن هرمزی، معاون شهردار تهران  با بیان اینکه شورای ششم موضوعی که در آن شهر تهران دچار عقب ماندگی بود یعنی حوزه حمل و نقل را جدی گرفت، گفت: فرسودگی ناوگان حوزه اتوبوسرانی حدود ۸۰ درصد است و فقط ۱۳۰ دستگاه اتوبوس در دوره پنجم مدیریت شهری وارد چرخه شده است. عدم توجه به زیرساخت و بازسازی و مهندسی کار و خطوط جدید باعث بروز مشکلات مفرط شده یود.

وی با تاکید بر اینکه تکلیف بر این بود که به حوزه حمل و نقل توجه ویژه ای شود، اظهار کرد: نیمی از بودجه شهرداری تهران در سال جاری به این موضوع اختصاص دارد و این نشان از اهمیت مسئله دارد. موضوعاتی که به رفاه و آلودگی هوا مربوط می‌شود به افزایش ناخالص ملی کمک خواهد کرد.

هرمزی با بیان اینکه قرارداد ۲۷۵۵ دستگاه اتوبوس با تولیدکنندگان داخلی بسته شد، گفت: از ابتدای این دوره بالغ بر ۹۴۰ دستگاه را تحویل گرفتیم. اگر این دوره را با تمام دوره های قبلی مقایسه کنید این یک نصاب دست نیافتنی است. همچنین در کنار این‌ موضوع با کمک دولت به میزان ۲۵۰۰ اتوبوس برقی قرارداد بستیم. تا شهریور از پارت اول این اتوبوس ها رونمایی خواهد شد.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه با این اقدامات مسیر توسعه جمهوری اسلامی ورق جدیدی می‌خورد، اظهار داشت: این اتفاق ما را از خودروهای دیزلی گذر می دهد.

وی گفت: دیروز با کمک شهرداری منطقه ۲۲ سهمی را از حوزه ون های جدید ایران‌خودرو که وعده داده بودیم محقق کردیم و با تامین منابع مالی از سمت منطقه ۲۲ تا ماه آینده طی دو فاز هزار دستگاه ون تاکسی به ناوگان غرب پایتخت اضافه خواهد شد.

هرمزی با بیان اینکه در حوزه مترو تکلیف ۲۰ ساله مترو را آغاز کردیم. به طوری که حفاری خطوط ۱۰ را آغاز کردیم و قرار داد خط ۹ را انجام و به زودی قرار داد احداث خط ۱۱ نیز منعقد می شود. ضمن اینکه تا پایان سال پرونده توسعه خطوط ۶ و ۷ بسته می شود. تا پایان سال به مرور هم تاکسی هم اتوبوس هم مترو در حوزه نرم افزاری شکوفا تر خواهند شد.
هرمزی در حاشیه رونمایی از ۱۰۰ دستگاه اتوبوس ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران هم در جمع خبرنگاران گفت: اگر به داستان توسعه کشور نگاه کنید. جهشی را در کشور مانند راه آهن و مترو بعد از انقلاب می بینیم. ما امروز در فضای جدیدی در دنیا هستیم و کشورهای پیشرفته به سمت زیرساخت برقی حرکت کرده اند.

وی ادامه داد: زیرساخت برقی باید در تمامی شئون اتفاق بیفتد و صرفا مربوط به خرید تاکسی و اتوبوس نیست. کشورمان با اتفاق هفته جاری وارد فضای جدیدی شد و این نقطه آغازی است که اگر پروژه درست دنبال بشود نقطه عطفی برای جمهوری اسلامی و گذار از خودروهای دیزل به برقی است.

هرمزی گفت: اگر دینامیک کار درست پیش نرود باعث می شود پروژه شکست بخورد و کشور نتواند سراغ این حوزه برود. مثال عینی این مطلب مونوریل است.

 
انتهای پیام/

۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۰
کد خبر: 56052

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =