برگزاری نشست تخصصی میراث ملموس و ناملموس قلب تاریخی تهران

نشست تخصصی بررسی میراث ملموس و غیرملموس منطقه ۱۲ با حضور رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران، مدیر بافت تاریخی و گردشگری منطقه ۱۲، رییس انجمن تهران شناسی، مدیران محلات ۱۳ گانه، مسولین کانون‌های گردشگری محلات و جمعی از لیدرهای تخصصی منطقه ۱۲ با هدف معرفی میراث ملموس و غیرملموس منطقه و شناسایی آن‌ها در موزه ملی ارتباطات برگزار شد.

به گزارش شهر به نقل از روابط‌عمومی شهرداری منطقه۱۲، علیرضا هاتفی ضمن ارایه گزارش از اقدامات انجام شده منطقه در سال ۱۴۰۲ و نوروز ۱۴۰۳ در خصوص شناسایی آثار تاریخی ملموس و ناملموس ، توسعه گردشگری در قلب تهران و توسعه مسیرهای گردشگری، از ثبت حداقل یک میراث نا ملموس در هر محله در سال ۱۴۰۳ خبر داد.

امیر قاسمی با تاکید بر لزوم شناسایی میراث‌های ناملموس محلات مخصوصاً در قلب تهران و لزوم حفاظت از آنها، گفت: میراث فرهنگی از ظرفیت‌های بی‌بدیل و حافظه تاریخی زیسته جوامع برای رسیدن به توسعه پایدار برشمرده شده و مولود و روح میراث فرهنگی ملموس تاریخی ما در جهان نیز از دیرباز به پشتوانه تعامل صحیح انسان با طبیعت، با انتقال بین نسلی و مبتنی بر نیاز انسان بر پاسخ به محیط و اقلیم حاکم در آن، حیات خود را تداوم بخشیده است.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران گفت: آنچه امروز به‌عنوان میراث فرهنگی ناملموس بشری در جهان برای ایجاد تعادل میان انسان، طبیعت و مواهب سرزمینی پیشتاز است، پشتوانه تفکر و اندیشه جوامع خالقی است که همواره در ایجاد سازگاری و انعطاف‌پذیری انسان با سیاره زمین در تلاش بوده است. آنچه منتج به حس هویت فرهنگی و دستاوردهای بشری می‌شود، پیوند میان ملت‌ها و جوامع انسانی است که همانا میراث زنده جاری در حیات بشری بوده که مرزها را درنوردیده و با تکریم فرهنگ‌های دیگر و با پاسداری از حرمت‌های آئینی، ارمغان آورندۀ صلح میان ملت‌ها می‌شود و راهکارهای خلق، بازآفرینی، پاسداری و انتقال بین نسلی را تضمین می‌کند.

در ادامه سعید روشن رییس انجمن تهران شناسی نیز به بیان توضیحات تخصصی در خصوص میراث‌های ناملموس شناخته شده در ایران و لزوم ثبت آن و همچنین چگونگی شناخت آنها به صورت تخصصی صحبت کرد.

انتهای پیام/

۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۳
کد خبر: 56145

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =