خبرهای خوش شهرداری برای ساکنین محله جماران/ از ساخت و ساز رایگان تا امکان انتقال حق توسعه

معاون شهرسازی شهردار تهران توضیحاتی درباره اقدامات جدید شهرداری برای املاک جماران و خبرهای خوش برای ساکنین این محله ارائه داد.

عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی شهردار تهران درباره موضوع لغو محدودیت ارتفاع ساخت و ساز در محله جماران اظهار داشت: در مورد لغو محدودیت ارتفاع ساخت و ساز در محله جماران طی ماه‌های گذشته مباحث و حاشیه‌های مختلفی مطرح شده ولی به طور کلی به فرض اینکه تصمیم گیری در شورای عالی شهرسازی مبنی بر لغو محدودیت ارتفاعی در جماران باشد بر اساس صراحتی که در قانون وجود دارد، امکان اجرای آن توسط شهرداری تهران نیست.

او افزود: البته شورای عالی شهرسازی در حال حاضر این موضوع را جهت بررسی بیشتر به گروهی کارشناسی در یکی از دانشگاه‌ها سپرده تا پلاک‌هایی که در این محدوده قرار دارند به صورت جداگانه مورد بررسی دقیق قرار گیرند. 

معاون معماری و شهرسازی ادامه داد: پس از بررسی اقدامات کارشناسی توسط این گروه دانشگاهی نتیجه به شهرداری تهران ابلاغ می‌شود و تعیین تکلیف نهایی در این زمینه صورت می‌گیرد ولی در کنار این قضیه ما با اهالی محله جماران و مؤسسه نشر آثار امام خمینی (ره) گفت‌وگوهایی را آغاز کرده‌ایم چرا که این مسأله یک موضوع اجتماعی است و نباید هیچ اجحافی در حق ساکنین در محلات مختلف تهران ایجاد شود، بنابراین باید محدودیت‌ها را با راهکارهای شهرسازانه پاسخ دهیم.

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه سنت و سیره امام خمینی (ره) رضایت مردم در امور مختلف بوده و ما نیز به این مسأله توجه داریم، گفت: بر اساس ماده 166 قانون برنامه سوم حفظ بافت تاریخی جماران مورد تأکید قرار گرفته است، بر همین اساس شهرداری مکانیزمی را در نظر دارد که هم رضایت مردم جلب شود و هم بافت تاریخی محله جماران دچار آسیب نشود لذا در تلاشیم برنامه‌ای جدید در این زمینه اجرا شود.

گلپایگانی با بیان اینکه تعداد قابل ملاحظه‌ای پلاک در محله جماران وجود دارد که با محدودیت ارتفاع ساخت و ساز همراه است، گفت: برخی مالکان با علم وجود محدودیت ارتفاع ساخت و ساز ملک‌های خود را خریداری کرده‌اند ولی برخی از ساکنین محله، بومی منطقه هستند و از زمانهای گذشته در این محله ساکن بوده‌اند، بر همین اساس اعلام آمادگی شده که طی گفت‌وگو با آنها حقوق قانونی و عرضی مردم بومی در محدوده طرح جماران تأمین گردد.

او بیان داشت: به طور مثال اگر واحدی امکان ساخت در ۴ طبقه دارد ولی در حال حاضر مجوز ساخت دو طبقه بیشتر داده نمی‌شود شهرداری آمادگی دارد که با هزینه خودش به جای دو طبقه اضافی آن دو طبقه موجود را بسازد یا نوسازی کند همچنین برای دو طبقه دیگر امکان انتقال حق توسعه وجود دارد و مالک می تواند دو طبقه دیگر را در هر جای دیگر از تهران که البته طرح تفصیلی اجازه دهد، بسازد.

معاون شهردار تهران گفت: در مورد هر پلاکی قرار است متناسب با شرایط مربوط به همان ملک تصمیم‌گیری شود به طور مثال برای یک ملک ممکن است مجوز فعالیت تجاری در یک یا ۲ طبقه صادر شود و یا در برخی از پلاک‌ها بسته به دید و منظری که ملک مورد نظر برای محله جماران ایجاد می‌کند، ممکن است حتی تا ۳ طبقه اجازه ساخت و ساز داده شود.

گلپایگانی گفت: قرار نیست محدودیت ارتفاع ساخت و ساز در محله جماران برداشته شود و شورای عالی شهرسازی هم نظرش این چنین نیست و باید اقداماتی انجام داد که با حفظ اصول شهرسازی و حفظ شأنیت محله جماران در طرح‌های مصوب شورای عالی، حقوق مردم را بتوان جبران کرد.

او در گفتگو با فارس گفت: شرایطی که ۴ ماه پیش وجود داشت که قرار بود محدودیت ارتفاع در محله جماران برداشته شود تقریباً منتفی شده ولی اعمال محدودیت نباید سبب تضییع حقوق ساکنین پیرامون بیت امام (ره)شود و در حال حاضر مصلحت عامه و کسانی که در محله جماران سکونت دارند به صورت کامل در نظر گرفته شده است و انشاالله در این راستا به زودی برنامه‌هایی اجرایی می‌شود.

۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۲
کد خبر: 5919

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =