واکاری درختان از بین رفته خیابان ولیعصر در چند سال گذشته

شهر: بیشتر درختان مسیر خیابان ولیعصر (عج) که آسیب دیدند، به دلیل رعایت نشدن شرایط نگهداری و عملیات عمرانی بوده که در آن الزام به جابجایی درختان وجود داشته، اما در سالهای گذشته مساله نگهداری و حفظ این درختان مورد توجه قرار گرفته و درختان جایگزین چند ساله کاشته شدند، گرچه حدود ۱۰ درصد درختانی که کاشته شده بودند مجددا خشک شدند که این درختان نیز دوباره واکاری* شدند و نگهداری آنها در حال انجام است.

تورج فرهادی، شهردار منطقه ۶ در گفتگو با خبرنگار شهر درباره وضعیت درختان خیابان ولیعصر (عج) گفت: در مقاطع مختلف دلایل زیست محیطی، مجاورین، نگهداری نامناسب، عملیات عمرانی، آلودگی هایی که در کنار درختان ایجاد شد و باد و رعد و برق باعث شده تعدادی از درختان چنار مسیر خیابان ولیعصر خشک شوند.

او افزود: در یک مقطعی سازمان فضای سبز درختان چند ساله ای را با شرایط خاص در مسیر خیابان ولیعصر کاشت و سعی کرد شرایط نگهداری آنها را نیز منطبق کند و همین مساله باعث شد که جریان آبی که همیشه در نهرها ادامه داشت و باعث جلوه بصری خوبی شده بود، به منظور تثبیت و جا افتادن ریشه های این درختان  در عمق خاک  و جلوگیری از شل شدن پایه درختان تازه کاشته شده قطع شود.

فرهادی با بیان اینکه بیشتر درختانی که آسیب دیدند به دلیل رعایت نشدن شرایط نگهداری و عملیات عمرانی بوده که در آن الزام به جابجایی درختان وجود داشته، ادامه داد: در حدود پنج سال گذشته مساله نگهداری و حفظ این درختان مورد توجه قرار گرفته و  درختان جدیدی کاشته شدند ولی هنوز جای خود را پیدا نکرده اند، در ادامه مسیر حدود ۱۰ درصد درختانی که کاشته شده بودند مجددا خشک شدند. این درختان نیز دوباره واکاری شدند و نگهداری آنها در حال انجام است.

شهردار منطقه ۶ با بیان اینکه نگاه مدیریت شهری این است که این محور را با درختان چنار و با همان شکل و شمایل گذشته نگه دارد، توضیح داد: این مساله دغدغه جدی همه مدیران بویژه در این دوره از مدیریت شهری بوده است. به عنوان مصداق، در سه سال گذشته و در حوالی نوروز، یکی از فعالیت های بزرگی که شهرداری تهران انجام داد این بود که تمام درختانی که جایشان خالی بود را از درختان چند ساله واکاری کرد.

او اضافه کرد: اخیرا درختانی که خشک شدند و ترس این می رود که بر اثر باد و طوفان سقوط کنند و آسیب به دیگران بزنند را بر اساس مصوبه ای که نمایندگانی از شورای شهر، منطقه و سازمان فضای سبز مصوب می کنند، جمع آوری می کنیم.

فرهادی در پایان با تاکید بر اینکه باید از فضای سبز تهران خوب مراقبت شود چون در این شرایط آب و هوایی و آلودگی  که در حال تهدید همه شهروندان است فضای سبز می تواند در کیفیت بخشیدن به زندگی مردم بسیار موثر باشد، گفت: مدیران قاعدتا باید تدابیری برای نگهداشت فضای سبز داشته باشند ولی هیچ اقدامی در سطح شهر بدون مشارکت مردم امکانپذیر نیست و مردم باید به این اعتقاد برسند که از بین بردن یک درخت به هر روشی، حتی شاید سنگین تر از، از بین بردن یک انسان باشد و این جزو اعتقادات مذهبی ما نیز هست.

*واکاری: کاشت مجدد بذر یا نهال

خبرنگار: علی سی پی

۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
کد خبر: 6045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =