تهران در ۲۴ ساعت گذشته هیچگونه آبگرفتی جدی نداشت

شهر: مدیر کل خدمات شهری شهرداری تهران با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته هیچ گزارشی از آبگرفتگی در شهر تهران وجود نداشته است گفت: شهرداری تهران از ابتدای سال ۹۹ تمهیدات گسترده ای در همه موارد در موضوع بارش باران و برف در نظر گرفته است و برنامه ریزی کامل و یکپارچه در سطح شهر تهران و مناطق ۲۲ گانه با هماهنگی صورت داده است.

اصغر عطایی، مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار شهر درباره بارندگی های مداوم در شبانه روز گذشته تا کنون در تهران توضیح داد:در ۲۴ ساعت گذشته با توجه به حجم بارش قابل توجه در تهران همه نیروها از ستاد و نواحی ۱۲۲ گانه به صورت آماده باش بودند.

او ادامه داد: شهرداری تهران از ابتدای سال ۱۳۹۹ تمهیدات گسترده ای در همه موارد در موضوع بارش باران و برف در نظر گرفته است و برنامه ریزی کامل و یکپارچه در سطح شهر تهران و مناطق ۲۲ گانه با هماهنگی صورت داده است. نزدیک ۵۳۰ کیلومتر کانال ها و مسیل ها در چند مرحله پاکسازی و لایروبی شده اند. این کانال ها به صورت مستمر هم کنترل می شوند و پیمانکاران در چند مرحله در این بخش ها نظارت و پاکسازی می کنند.

عطایی گفت: انهار مویرگی شهر تهران نیز به صورت کامل نظارت می شود و هر ۲۴ ساعت یک بار پاکسازی می شوند. پیمانکاران خدمات شهری موظف هستند که نهرهای سطح شهر را پاکسازی کنند.

او ادامه داد: امسال تمهیدات دیگری نیز در موضوع بارش باران وجود داشت. ۲۴۴ دستگاه پمپ آبکش در اختیار نواحی ۱۲۲ گانه قرار گرفت که هر ناحیه دو دستگاه پمپ آبکش دراختیار دارد و آموزش های لازم را دیده است و در صورتی که در منطقه ای تجمع آب وجود داشته باشد می توانند استفاده کنند.

عطایی بیان کرد:  خوشبختانه در ۲۴ ساعت گذشته حتی یک مورد آبگرفتگی قابل توجه در سطح شهر مشاهده و گزارش نشده است چراکه همه آماده هستند و امکانات وجود دارد و از قبل نیز تمهیدات لازم دیده شده است.

او در مورد احتمال بارش برف نیز گفت: در موضوع برف امسال کاملا متفاوت و خیلی آماده تر از سال های گذشته هستیم. در سال های نه چندان دور ماشین های مکانیزه برف روب و مقابله با برف که در اختیار داشتیم خیلی کم بودند و امروز نزدیک ۲۷۰ دستگاه ماشین آلات برف روب مانند نمک پاش، محلول پاش و تیغه های برف روب داریم که نسبت به مساحت و بزرگراه ها و شیب و رمپ و روبل های شهر تهران در اختیار مناطق گذاشته شدند که می توانند بلافاصله خود را به محل های مورد نیاز برسانند.

عطایی ادامه داد: علاوه بر این امکانات، ۴ پایگاه پشتیبانی کننده برف، ستادهایی در شمال، جنوب، شرق و غرب و مرکز شهر تهران تشکیل داده اند که هم ماشین آلات و هم امکانات نیروی انسانی آموزش دیده در آنها استقرار دارند. همچنین امسال تمهیداتی دیده شده است که همان پیمانکاران خدمات شهری که در روزهای عادی امر رفت و روب و جارو را  به عهده دارند در موارد برف کار پاروزنی انجام دهند و در بخش برف ورود کنند و با اولویت بندی بخش های مختلف شهر کار پاکسازی انجام دهند.

به گفته عطایی، در سطح شهر نیز مخازن زرد رنگی از شن در مناطق مختلف به ویژه مناطق حساس بزرگراها و رمپ و لوپ ها در بسته های کوچک ۴ تا ۵ کیلویی گذاشته شده است که حتی شهروندان هم می توانند برای نیازهای خود از آنها استفاده کنند.

عطایی گفت: هر منطقه مانورهای متعددی برای برف روبی داشته است که آمادگی خود را اعلام کرده است. همه مناطق دارای سناریو هستند و می دانند که به هنگام بارش باران و برف به چه شکلی خود را آماده کنند و در صحنه حاضر شوند که شرایطی ایجاد کنیم که مشکلی برای شهر نباشد و مردم بتوانند از بارش ها بهترین استفاده را ببرند.

او در مورد محدودیت های تهران نیز گفت: نیروهای خدمات شهری جزو گروه یک و نیروهای بدون تعطیلی هستند و ضمن آنکه تعطیل نیستند خدمات ویژه تری نیز باید به شهروندان بدهند که خیال آنها راحت باشد. نیروهای خدمات شهری در شب و روز و در هر وضعی حضور دارند. حتی در روزهای عادی نیز نظافت و لایروبی و زیبایی و پارک از وظایف خدماتی است که نیروها به صورت مستمر حضور دارند.

خبرنگار: سمیرا امیرچخماقی

۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۸
کد خبر: 6401

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =