جلسه هیات داوران جایزه جهانی خشت طلایی تهران برگزار شد

جلسه هیات داوران پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران به صورت آنلاین برگزار شد.

به گزارش شهر، در این جلسه زهیر صباغ پور، معاون بین الملل شهرداری تهران و دبیر پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران گفت: جهانی شدن در دهه های اخیر منجر به تغییرات اساسی در روند شهرنشینی و ویژگی های شهرها در سراسر جهان شده است. شهرها، در نتیجه جهانی شدن اقتصاد، روابط انسانی، روند فرهنگی و آگاهی فردی، کم و بیش دستخوش تحولاتی گردیده اند که متناسب با میزان ارتباطشان با دیگر شهرها متفاوت است. این جایزه سعی دارد جهت رفع چالش هایی که در شهرها و مکان های جغرافیایی متفاوت بروز نموده اند، با هدف توسعه، نوآوری و پیشرفت مشـترک برای شهـرهای ســراســر جهــان ایفای نقش نماید.

او افزود: این نخستین جلسه هیئت داوران پنجمین دوره خشت طلایی تهران می باشد، جایزه ای که در تقویم های بین المللی ثبت شده است.

او ادامه داد: هر ساله این جایزه در تاریخ ۳۱ اکتبر به مناسبت روز جهانی شهرها با همکاری UN Habitat برگزار می گردید، اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و قرنطینه های اجباری در سراسر دنیا ، تاریخ برگزاری این رویداد استثنائاً به تاریخ ۱۵ دسامبر مصادف با ۲۵ آذرماه تغییر کرد. از طرفی با توجه به تعطیلی دفتر نمایندگی برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران امسال امکان همکاری با این مجموعه را نخواهیم داشت اما سایر سازمان‌های بین المللی در کنار دبیرخانه خواهند بود.

صباغ پور اضافه کرد: امسال شهرداری پاریس در کنار دبیرخانه جایزه به عنوان مهمان ویژه در این رویداد حضور دارد و طبق برنامه ریزی صورت گرفته تفاهم نامه‌ای بین شهرداری تهران و پاریس منعقد خواهد شد. البته شکل و قالب برگزاری پنجمین دوره جایزه و رویدادهای جانبی آن به دلیل شیوع پاندمی کرونا متفاوت است و ما بستری فراهم نمودیم تا مدیران شهری سراسر دنیا از تجربیات یکدیگر استفاده نمایند و این تجارب در حل چالش ها به همه شهرها کمک خواهد کرد.

مهسا دزفولی عضو کمیته علمی دبیرخانه، در این نشست با بیان اینکه در فرایند داوری دوره پنجم، از هیئت علمی ادوار گذشته دعوت شده است و بعد از وقفه دو ساله، در سال ۹۸ چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران برگزار شد و امسال برای پنجمین دوره و ارتقا استانداردهای جایزه ، تجربه های جهانی مشابه بررسی و مورد استفاده قرار گرفته است.

او محورهای جایزه ، شرایط ثبت نام ، معیارهای داوری و ضرایب مربوطه، جزئیات فرایند داوری را تشرح نمود و سوالات داوران پیرامون داوری در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

کریم پاشازاده، مسئول دبیرخانه جایزه ، بیان کرد: شرکت کنندگان میتوانند پروژه های خود را در هفت محور تخصصی: ۱-معماری و شهرسازی و میراث فرهنگی، ۲-توسعه پایدار، تاب‌آوری و زیست پذیری شهری،۳-توسعه زیرساخت‌ها، حمل و نقل عمومی و خدمات شهری،۴- مشارکت شهروندان و توسعه فرهنگی و اجتماعی شهر،۵- نوآوری، فناوری و شهر هوشمند،۶- اقتصاد شهری، سرمایه گذاری و کارافرینی،۷- حمکروایی محلی، برنامه ریزی و مدیریت شهری ثبت نام نمایند.

مظفر صرافی، در ادامه این جلسه با اشاره به احتمال هم پوشانی محورها گفت: محور معماری و شهرسازی و توسعه پایدار شهری و تاب آوری می تواند در برخی پروژه ها با یکدیگر هم پوشانی داشته باشند، و تدقیق عنوان محورها را پیشنهاد دادند. که این نکته توسط  محمدرضا عبدلی در مورد محور زیر ساخت ها و حمل و نقل شهری و موضوع گردشگری نیز مطرح گردید.

 صرافی ارزیابی کمی ۵ امتیازی را در فرایند داوری پیشنهاد داد که این مساله بعد از رای گیری اعضا با موافقت مواجه شد.

علی فرنام، در این جلسه پیشنهاد داد که بهتر است با رویکرد اشاعه و تشویق شهرداری های شهرهای کوچک، پروژه های این شهرها با یک ظرفیت و ویژگی خاصی مورد ارزیابی قرار گیرد. این موضوع توسط نوید سعیدی رضوانی نیز با تاکید بر توان پایین اقتصادی شهرهای کوچک مطرح شد و با توجه به فرایند داوری ، مقرر گردید این نکته توسط کمیته فنی مورد توجه و بازنگری قرار گیرد.

در ادامه این جلسه، ناصر برک پور در خصوص ترکیب داوری و انتخاب پروژه ها سوالاتی را مطرح کرد و حسین ذبیحی پیرامون تاثیرات مثبت این رویداد نکاتی را مطرح نمودند.

علی محمد سعادتی،گفت: ممکن است بعضا مخاطبین اصلی پروژه ها که مردم هستند، قضاوت متفاوت‌تری با آن چیزی که ما به عنوان متخصصین شهری و اهالی دانشگاه و مدیران اجرایی داریم داشته باشند و در این راستا ساز و کاری برای گرفتن بازخورد های محلی خصوصاً برای پروژه های اجرا شده پیشنهاد نمودند و از نظر ایشان بخش نظرسنجی مردمی می تواند موجب ارتقا کیفی این رویداد گردد. که با توجه به زمان برگزاری و نظر دبیر جایزه ، در صورت امکان در دوره پنجم و یا ادوار آتی ، روند نظر سنجی مردمی تبیین گردد.

میثم بصیرت در این جلسه گفت: برای اینکه این جایزه در ذهن شهروندان شکل بگیرد باید محصول دوره پنجم مدیریت شهری را بررسی کنیم و با تشکیل کمیته ای از مدیران شهری فهرست پروژه ها را بررسی و برخی را معرفی کنیم.

او افزود: در این دوره پروژه‌های کوچک مقیاس می‌تواند به عنوان دستاورد مدیریت شهری مطرح و به تغییر مفهومی در ادبیات مدیریت شهری منجر شود. همچنین باید شورایاری‌ها به عنوان بزرگترین ساز و کارها در سازمان قضاوت آثار مشارکت داده شوند و معرفی کننده آثار برتر باشند. علاوه بر این می توان از ظرفیت سازمان فناوری شهرداری برای رای گیری الکترونیک استفاده کرد تا با این موارد در نهایت صادرات تجارب تهران به دیگر شهرها در مسیر درستی انجام شود.

در آخر کریم پاشازاده با بیان اینکه نکات بسیار دقیقی مطرح شده است، گفت: در این دوره و دوره های آینده حتما به این موارد پرداخته خواهد شد، ضمنا از همکاری مستمر اساتید و داوران با دبیرخانه استقبال می شود، در همین راستا این امکان وجود دارد تا نسبت به انتشار یادداشت ها و مقالات فرهیختگان ارجمند توسط نشریات معتبر و سایت جایزه با موضوع خشت طلایی اقدام شود؛ همچنین خواهشمندیم حتما اساتید ارجمند در قالب یک کلیپ یک دقیقه ای نسبت به معرفی جایزه با دبیرخانه همکاری لازم را انجام دهند.

۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰
کد خبر: 6567

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =